Борщ з “вушками”, шматочки оплатки, обійми і подарунки: як тернопільська журналістка святкувала Різдво у польсько-українській родині

Борщ з “вушками”, шматочки оплатки, обійми і подарунки: як тернопільська журналістка святкувала Різдво у польсько-українській родині

Ось  і добіг кінця січень – найбагатший  місяць на свята, з яких Різдво Христове – одне  з найважливіших та найвеличніших у році. Кожен з нетерпінням та особливим трепетом у серці чекав на нього.

Так сталося, що народження Сина Господнього я святкувала двічі. Спочатку у сусідній Польщі, а двома тижнями пізніше у себе вдома. Коротко розповім, як проходять свята у поляків, зокрема  у сім’ї  Якубовських, які проживають у селі Бодзехув Островецького повіту Свентокшиського воєводства. Потрапила я до них на запрошення моєї землячки Людмили Морозової, що майже двадцять років тут за невістку. Мешкає  вона  зараз  із чоловіком Андрієм, сином  Петром та тестем Лехом.  На святвечір, як в у нас,  прийнято збиратися у будинку батьків або в колі своєї сім’ї. З основних страв, які кладуть на стіл, зазвичай є борщ  з “вушками»” (як  пельмені  з грибною начинкою) та риба  –  обов’язково  має бути короп  – фарширований або смажений, а також оселедець, вареники з картоплі чи капусти, квасоля, узвар із  сушених фруктів. Дванадцять страв, як у нас, може не бути. Не обов’язковими є кутя і дідух. Та оскільки  господиня з України, то традиції зберегла. Стіл накривають білою скатертиною, як символ чистоти помислів присутніх. Десь біля 16 години приїхав старший син  Артур з дружиною і двома дітьми.

 З появою першої зірки на небі родина сідає за стіл. Обов’язково перед тим моляться, тоді обмінюються шматочками оплатки (тоненькі білі вафельні коржики, на яких зображено різдвяні дійства. У Вікіпедії це слово написано через літеру «б» – облатка), бажають один одному щастя, добра, благополуччя, просять вибачення за завдані образи, обіймаються й цілуються. Приємним моментом також є обмін подарунками. Спробувавши кожної страви, гості попрощалися, так як мали заїхати ще до батьків дружини Артура.

Опівночі усі поспішають до святково  прибраного костелу, де відбувається цілий ряд різдвяних ритуалів з шопкою,  органною музикою, надзвичайною молитвою і проповіддю  настоятелів.

 Святкують поляки не три дні, як ми, а два – 25 і 26 грудня. Ходять один до одного в гості, куштують “бігус” – страву з кислої капусти, запеченого гусака, гуляють родинами, колядують, прославляючи Сина Божого. Майже, як у нас. А далі продовжуються будні, хто на роботу, хто на навчання. 

Бодзехув знаходиться у декількох кілометрахм від райцентру –  Островця-Свентокшиського, і є дуже гарним: ошатні  будинки  одно-,  дво- і три -поверхові, вистроєні у ряд. Вражає чистота і порядок на вулицях і в дворах. Як розповідає Людмила, кожен з господарів дбає, аби його обійстя і навколо нього виглядало привабливим, і не виявилося гіршим, як у сусіда.

Щодо Людмили, то вона приїхала сюди  разом з мамою, братами та з іншими заробітчанами ще у  2001 році. Працювала на полі у місцевих фермерів, прибирала у будинках, збирала ягоди. Скромну і робітну дівчину помітив поляк Андрій. Почали зустрічатись, згодом одружились. Батьки хлопця  Лех та Ядвіга  виявилися гарними  і добрими  людьми , полюбили молоду невістку одразу. Свекруха (на жаль, нині покійна) як могла, допомагала Люді у всьому, навчала їхнім звичаям. Згодом Людмила закінчила курси з вивчення польської мови та поліцеальну школу (медичний опікун).

Справжньою втіхою  стало народження сина Петрика. Сьогодні йому 15  років, після місцевої школи, яку закінчив з високими оцінками, продовжує навчання у середній школі  в Островці. Хлопець дуже обдарований, має  хист до малювання, співу, танців та музики. До речі, успішно закінчив музичну школу і часто  виступає з оркестром на концертах – грає на кларнеті, саксофоні та піаніно. У родині дуже пишаються ним. 

Чоловік Люди працює з 6-ї ранку до 15-ї години на підприємстві в Островці. У вільний від роботи час любить займатися ремонтом  кімнат  другого поверху будинку, який звели разом з батьком. Обидва  чоловіки – пречудові майстри по дереву. У домі все зроблено їхніми руками: стеля, підлога, стіни, гарнітури, столи, ліжка, стільці, східці і перила, альтанка  на дворі.  

До речі, сім’я володіє двома гектарами лісу. Отож має власну сировину на будівництво й опалення будинку. Поляки, як я зауважила, народ економний. Рідко користуються газом, вони його вважають дорогим задоволенням. А палять у пічках і кухнях переважно дровами та вугіллям. Коли ми виходили ввечері  прогулятися селом, то з димарів ішов, розстеляючись навколо дим і його призабутий запах  повертав мене у дитинство.                               Розкинулось село трьома паралельними вулицями з дорогами, які аж ніяк не порівняєш з нашими, та тротуарами, вимощеними дорогою бруківкою, якою у нас не кожен може дозволити собі покрити подвір’я. 

Сільський  голова (війт) розповів, що у Бодзехуві проживає понад 2 тисячі осіб, є дитсадок, початкова школа (до 6 класів), гімназія  (7, 8, 9 класи) . Середню  освіту молодь здобуває в Островці. Дітей в школі двічі на день годують (на сніданок та обід), обов’язково є молочне, фрукти, булочки, ще й додому дають молоко або сік. За це батьки  платять 56 злотих в місяць. Велику допомогу у фінансуванні школи, як наголосив війт, надає Євросоюз (унія, як поляки це називають). Значні кошти надходять і на оновлення  історичних пам’яток, будівництво доріг, тротуарів, проведення каналізаційних та водопроводів, фонтану, сільського стадіону, спортивного  клубу. Усюди стоять стенди, на яких написано, яку суму дофінансування отримало село і скільки та на що витрачено.

 Крім того, дають дохід селу і місцеві підприємці, зокрема  фермери Хлєбні. Є у селі невеличка фабрика Станіслава Зайця, на якій виготовляють оплатки, функціонує також польсько – українська фірма з виготовлення пінопласту, гуртівня косметики. Підприємці також отримують від Євросоюзу чималі дотації. А ще, що цікаво, у селі діє Спілка допомоги пенсіонерів інвалідам та малозабезпеченим сім’ям. Чотири рази в рік  останні отримують  допомогу продуктами харчування. Словом, село невелике, але, завдяки вище наведеному, заможне. Тому і їдуть  наші земляки туди, знаходять роботу, а дехто і долю… 

Марія МАЙДАНЮК. 

Бодзехув (Польща) – Тернопіль. 

На фото: сім’я Людмили – із сином Петром, чоловіком Андрієм та свекром Лехом.                                                               

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *