Ігнорування безпеки праці не шкодує ні молодих працівників, ні з досвідом роботи

Ігнорування безпеки праці не шкодує ні молодих працівників, ні з досвідом роботи

Як уникнути помилок людини в професійній діяльності? Як передбачити та запобігти їм у виробничій сфері? Постулати безпечної праці намагаються донести до роботодавців страхові експерти структур виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області, коли допомагають страхувальникам.

Аналіз виробничого травматизму і смертності від нещасних випадків на виробництві від початку 2000 року в Україні підтверджує, що причиною значної кількості нещасних випадків є помилки самих працівників – так званого людського фактору. Останніх кілька років, за свідченням фахівців, число таких потерпілих становить понад 80 відсотків.

Особливо важливо ще і ще раз нагадувати про особисту відповідальність та необхідність дотримання інструкцій працівникам, які виконують роботи підвищеної небезпеки, щоб уберегти їх життя.

21 червня цього року оперативно-виїзна бригада ВАТ «Тернопільобленерго» працювала над заміною запобіжників КТП у селищі Заводське Чортківського району. Відповідно до заходів підготовки робочого місця необхідно було відімкнути автоматичні вимикачі. Електромонтер, який прибув замінити запобіжники, помилково вимкнув лінійний роз’єднувач, розташований не на тій опорі. Не перевіривши відсутності напруги на контактах та не встановивши переносні заземлення, чоловік потрапив під дугу напруги і був уражений електричним струмом. Усі реанімаційні заходи, на жаль, не допомогли. Йому було лише 37 років і його не дочекається з роботи вагітна дружина і маленька дитина. Зараз проводиться розслідування.

Кожне з порушень безпеки праці, якщо його вчасно не виправити, може кардинально змінити чиюсь долю. І потім вже ні слова, ні матеріальне відшкодування не зможе повною мірою компенсувати працівникові втраченого здоров’я, або ще гірше – повернути життя. Тож маємо всі дбати про безпеку праці. І хоч у ВАТ «Тернопільобленерго» досить серйозно ставляться до безпеки виробництва, на високому рівні організована служба охорони праці, роботодавець не може детально контролювати роботу кожної бригади на виїзді.

Питання дисципліни, дотримання порядку серед працівників під час виконання робіт підвищеної небезпеки є головним завданням саме у роботі інженерно-технічних кадрів. Травми можна уникнути, якщо працівник дисциплінований і буде добре знати, чим може закінчитися нехтування вимогами охорони праці, яке він допустить. Бо ж, як відомо, кожен пункт інструкції з охорони праці писалися досвідом, найчастіше сумним, втратами здоров’я тих, хто потерпів на робочому місці. Це мають добре пам’ятати і роботодавці, і працівники.

Нещасні випадки на роботі з працівниками цієї служби в області непоодинокі. У тому ж Чортківському районі Тернопільської області під час усунення наслідків стихії кілька років тому внаслідок ураження струмом загинув електрик. Нещасний випадок трапився в селі Криволука. Бригада виїхала на місце події для усунення обриву високовольтного проводу. Після огляду ушкодження колеги загиблого вирушили на підстанцію, щоб відімкнути напругу, а він залишився на місці аварії, аби обмежити доступ сторонніх. Коли ж повернулися, 57-річний електрик уже був мертвий: він із незрозумілих причин схопився за два кінці обірваного проводу.

Ще один випадок, коли від ураження струмом у 10 тисяч вольт на Теребовлянщині загинув робітник РЕМу 1997 року народження. Чоловік працював у бригаді від районної електростанції. Майстри проводили роботи в населених пунктах – заміняли трансформатори. Нещастя трапилося в селі Конопківка. Там проходять три високовольтні лінії. Ремонтники їх відімкнули, але, як стало відомо згодом, не всі. Один із робітників підійшов до лінії і його вдарило струмом. Через тіло 23-річного хлопця пройшов розряд у десять тисяч вольт. Дві секунди вистачило, щоб вбити майстра. Колеги намагалися надати меддопомогу. Приїхала на місце події і бригада екстреної медичної допомоги. Проте врятувати життя хлопцеві не вдалося.

Подібні трагічні випадки констатували, на жаль, і в інших районах Тернопільської області. Наведені приклади підтверджують, що нехтування правилами техніки безпеки не шкодує ні молодших працівників, ні з солідним досвідом роботи.

Виховання не лише у керівника, але й у кожного працівника відповідальності за власне здоров’я і здоров’я оточуючих та вкладення роботодавцем коштів в охорону праці допоможе оминути таке лихо, як нещасний випадок на робочому місці. Це твердження під час проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці на підприємствах обґрунтовують спеціалісти Фонду. Можливо, вчасне застереження, методична допомога, надана страховими експертами з охорони праці, допоможе уникнути трагедії. Адже робота з людьми – це насамперед турбота про них.

За 5 місяців цього року страховими експертами з охорони праці відділень УВД ФССУ в Тернопільській області проведено 152 навчання з охорони праці в організаціях та на підприємствах, взято участь у 4 семінарах з охорони праці, 13 круглих столах і 80 нарадах, надано 215 консультацій, допомогу в розробленні 53 СУОП, у розробленні 35 нормативних актів з охорони праці. Важлива умова успішної діяльності, спрямованої на профілактику виробничого травматизму, – грамотна, системна праця безпосередньо зі страхувальником.

Працівники, з якими стався нещасний випадок на роботі, після завершення розслідування і визнання випадку страховим отримають виплати від Фонду соціального страхування України. Підприємство виплачує тільки перших 5 днів лікарняних. А далі потерпілому нараховуються виплати за листками непрацездатності, витрати на лікування відповідно до наданих документів, у випадку встановлення стійкої втрати працездатності виплачується одноразова допомога та щомісячні виплати, проводиться реабілітація потерпілого. Також надається санаторно-курортне лікування, ортопедичні вироби, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, палиці, милиці, інвалідні візки та інші засоби відповідно до індивідуальної програми реабілітації, встановленої МСЕК. Крім того, при встановленні групи інвалідності виплачується відповідна щомісячна страхова виплата. При смертельних випадках виплачується одноразова допомога сім’ї, утриманцям та щомісячна виплата у зв’язку з втратою годувальника.

Але такий соціальний захист працівника Фонд забезпечує лише в тому разі, коли людина офіційно працевлаштована і вона, або за неї сплачувався єдиний соціальний внесок.

З початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 180 випадків травмування та/або смерті працівників, більшість з яких групові. Станом на 27 червня 2022 року під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії постраждали 355 працівників, 119 із них загинули. На щастя, таких випадків у нашій області не зафіксовано.

Охорона праці – це ще й суспільний чинник, оскільки якими б вагомими не були трудові здобутки, вони не можуть компенсувати людині втраченого здоров’я, а тим паче – життя.

 Григорій РАДЗІХ, заступник начальника управління – начальник відділу профілактики страхових випадків управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *