Коли суми допомоги під час вагітності й пологів, отримані з бюджету чи фонду соцстрахування, не є базою нарахування єдиного внеску?

Коли суми допомоги під час вагітності й пологів, отримані з бюджету чи фонду соцстрахування, не є базою нарахування єдиного внеску?

Базою нарахування єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, є суми, що визначаються такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом України від 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464). При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 3 частини першої ст. 7 Закону №2464).

Водночас, згідно з п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, суми допомоги по вагітності та пологах, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Єдиний внесок для платників, зазначених у п.п. 4, 5 ч. 1 ст. 4 Закону №2464, встановлюється у розмірі 34,7% бази нарахування єдиного внеску, визначеної п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 7 Закону №2464.

Розмір єдиного внеску (34,7%) включає в себе відрахування на пенсійне забезпечення у розмірі 33,2% і відрахування на випадок безробіття – 1,5%, є обов’язковим, але не містить відрахувань до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі – Фонд), який здійснює виплату допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

Отримання допомоги від Фонду для платників, зазначених у п.п. 4, 5 ч. 1 ст. 4 Закону №2464, можливе за умови добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, шляхом укладення відповідного договору з органами ДФС та сплати добровільних внесків. Єдиний внесок у такому разі встановлюється у розмірі 36,6% (включає відрахування на пенсійне забезпечення у розмірі 33,2%, відрахування на випадок безробіття 1,5% та відрахування на випадок тимчасової втрати працездатності – 1,9%) від бази нарахування.

Виплати у зв’язку з вагітністю та пологами застрахованим особам здійснюються відповідно до Закону України від 23 вересня 1999 року №1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці»).

Суб’єкти підприємницької діяльності, які не сплачують страхові внески до Фонду, можуть звернутися за допомогою по вагітності та пологах до управління праці та соціального захисту населення.

Таким чином, суми допомоги по вагітності та пологах, отримані з бюджету або Фонду фізичними особами-підприємцями, у тому числі фізичними особами-підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які забезпечують себе роботою самостійно та не використовують найману працю, не є базою нарахування єдиного внеску.

Відділ комунікацій Головного управління ДФС у Тернопільській області.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *