Міссісіпі – Велика річка, Батько вод

Міссісіпі – Велика річка, Батько вод

100_3206

Американці люблять Міссісіпі. І гордяться, що їхня річка – одна з найбільших у світі (четверта за довжиною на планеті). Люди, які живуть біля річки,  люблять і бояться її. Вдача у Міссісіпі – наче у вередливої жінки. Недарма величають її «найпершою у світі обманщицею».

100_5278

Приборкати річку намагаються століттями. Але численні греблі та випрямлення русла не вельми допомагають. Річка продовжує лякати своєю непостійністю. Американці змушені миритися з її примхами. Відповідно, і з втратами. Весняні повені бувають шаленими, руйнівними. А ось на кінець літа Міссісіпі дуже міліє.

Доля випробовує час від часу річку, людей, бізнес. Так, у 2011 році багатосніжна зима і проливні дощі призвели до великого паводка на Міссісіпі. Вода затопила тисячі будинків і мільйони гектарів фермерської землі. На кукурудзяних полях плавала риба.

100_2114

А вже у наступному, 2012-у, аномальна сорокаградусна спека висушила Міссісіпі. Тоді весняні та літні місяці у США були скупими на дощі. Вода настільки спала, що найглибші ділянки річки можна було перейти убрід. Щоправда, подібне трапляється рідко. На деяких ділянках тодішнього літа призупинилося суднопластво: лише за один день на мілину сіли 93 баржі.

На мові індіанців оджибва – Міссісіпі (Mississippi) означає – «Велика річка». А плем’я алконкінів називало її «Батько вод». А ще Міссісіпі іменують «Великою американкою».

100_2075

У давнину індіанці селилися уздовж Міссісіпі. Бо у річці багато риби, а біля берегів – дичини. А ще вони вірили: торнадо «боїться» великої води.

Також чимало поселень на берегах Великої річки залишили ранні дослідники та французи.

Міссісіпі стала головним героєм відомого американського письменика Марка Твена. Місто Ганнібал, що в штаті Міссурі, де народився Твен, розташоване на берегах Міссісіпі. Завітавши сюди уперше, побачила класичне провінційне містечко у самому центрі Америки. Дуже тихе й спокійне. Зате персонажів Марка Твена знає весь світ.

100_1784

Довжина Міссісіпі з притокою Міссурі складає 6420 кілометрів. Вона тече територією десятьох штатів, у тому числі через Айову, зокрема, вздовж міста Берлінгтон, куди припровадила мене доля. Впадає Міссісіпі у Мексиканську затоку.

Річка доволі широка. Її перетинають величезні мости. Деякі мають чотири, а то й вісім автомобільних смуг. До слова, через Міссісіпі, у штаті  Іллінойс, пролягає найдовший велосипедно-пішохідний міст у світі «Old Chain of Rocks Bridge». Його довжина – один кілометр 631 метр.

Ширина долини Міссісіпі, нижче від гирла притоки Огайо, сягає 25 кілометрів, а в штаті Луїзіана – від 70 до 100 кілометрів.

100_1782

На Міссісіпі – безліч островів. Замість назв їм присвоїли номери, бо порахувати годі. Річ у тім, що острови ведуть дуже активний «спосіб життя». Після кожної повені одні перетворюються на півострови, інші зникають, треті – діляться на частини, четверті – виникають знов… Ця природня катавасія  збиває з пантелику географів і капітанів суден. Крім того, острови повільно переміщаються вниз за течією…

Я ніколи не бачила, щоб у Міссісіпі вода була чистою. Річка несе величезну кількість мулу, за підрахунками дослідників – 211 мільйонів кубічних метрів у рік. За бруднувато-жовті води американці жартівливо називають Міссісіпі «товстою бруднулею». Інколи річкою пливуть великі колоди та дерева з кронами й корінням.

На берегах ріки американці споруджують невеличкі будиночки для відпочинку. Я називаю їх «хатинками на курячих ніжках». «Ніжки» потрібні для того, аби до помешкання не добралася вода. Хоча, під час потужних повеней, це не рятує.

100_1762

…«Що ти відчуваєш?», – запитали мене, коли вперше прийшла «познайомитися» з Міссісіпі. «Вона справді Велика», – відповіла я.

Ольга ЧОРНА.

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *