Родина Олега Тихого з Тернопільщини зібрала під одним дахом близько 500 екзотичних рослин зі всього світу (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Родина Олега Тихого з Тернопільщини зібрала під одним дахом близько 500 екзотичних рослин зі всього світу (ФОТОРЕПОРТАЖ)

У Підгайцях апельсини і лимони вже давно не екзотика. Тут їх вирощують на підвіконні і смакують свіжозірваними цитрусами практично весь рік. Родина Олега Тихого з містечка Підгайці створила у власній домівці справжній зимовий сад із тропічних рослин. Замість вазонів у них – деревця мандаринів, лайму, інжиру та граната. Окрім традиційних сортів, тут зібрані і незвичайні рослини. До прикладу, мандарини без шкірки та солодкі лимони, суничне дерево і кумкват.

35

Пан Олег із особливою любов’ю розповідає про кожен екземпляр своєї колекції. Він знає про найменші деталі догляду за кожним з них та радо ділиться своїм досвідом зі всіма охочими. Екзотичне хобі у родини з’явилося ще у 2000 році із зацікавлення цитрусовими. Тоді дізналися, що на Полтавщині вирощують вдома мандаринове дерево – вирішили і собі спробувати. Сьогодні ж в оселі Тихих – близько 20 сортів лимонів – від маленьких до кілограмових, 5 сортів мандаринів, апельсини, лайми і ще десятки різновидів цитрусових. Але це – лише незначна частина колекції. Підгайчани вже давно здолали стереотипи про рослини із теплих країв. Головне – правильний догляд і турбота. На підвіконнях їхньої оселі ростуть банани, ананаси, інжир, гуава, ягоди годжі, кава, духмяний перець та сотні інших екзотів.

36

До плекання тропічного саду долучається вся родина. Пану Олегу допомагає дружина Люба, біолог за фахом. Підримують батьківське захоплення і троє доньок – Ольга, Ірина і Христина, а також онук Юрчик.

Плоди, вирощені у помешканні, дуже смачні. Адже їх зрізують уже зрілими, на відміну від експортованих з-за кордону. Тож вони значно ароматніші і солодші. А ще – корисніші, бо вирощені без пестицидів і з любов’ю. А цитрусові рослини ще й чудово очищають повітря від шкідливих вірусів і грибків.

29

– Все – завдяки фітонцидам, які ці рослини  виділяють, – додає пан Олег. – Не дарма японці стараються у своїх оселях тримати лимон. Він і користь приносить, і плоди, й оздоровлює атмосферу в кімнаті. Ми, завдяки цитрусовим, вже давно про грип забули.

Саме лимони – одні з улюбленців господаря. У нього є різні сорти – як з великими плодами, так і середніх розмірів і навіть дрібні з тоненькою шкіркою. А ще є сорт «Доукс де медитеранс», який має солодкий смак.

34

– Цитрусові не складно вирощувати вдома, – переконаний пан Олег. – Вони потребують температури 3-10 градусів тепла взимку, а з весни – кімнатної температури. Тож для них чудово підійде лоджія чи балкон. Якщо ж тепліше, то потрібно скроплювати і обов’язково ставити піддон під кожен горщик, щоб туди випаровувалася волога. Інакше – заведуться шкідники.

Найнебезпечніші для лимонів – павутинний кліщ і щитівка. Борються з ними за допомогою природних засобів, тож фрукти виростають екологічно чисті.

31

– З павутинним кліщем боремося настоєм часнику, – розповідає чоловік. –  Для його приготування потрібно подрібнити у часникодавці головку часнику і залити склянкою води. Через п’ять днів процідити через марлю. Отриманий розчин розвести водою до півтора літра. Кожні три дні обприскувати ним цитрусові. Такий засіб допомагає і від білокрилки на гранатах. Ще можна взяти два літри сироватки і вісім літрів води і покропити рослини цією рідиною. Вона захистить рослину від пошкоджень спеціальною плівкою.

Для підживлення використовують деревний попіл або ж перегній. Влітку готують добриво з кропиви. Для цього заготовляють молоде листя, утрамбовують його в бочці та заливають водою. Коли настій перебродить і потемніє, ним можна підливати і цитрусові, і звичайні вазони, щоб краще росли.

38

– Догляд за цитрусовими – нескладний. Треба лише деревце вчасно поливати і підживлювати, – розповідає пан Олег. –  Час від часу промивати крону. Пересаджувати цитруси краще навесні, щороку збільшуючи об’єм горщика, адже за рік рослинка майже всі поживні речовини «витягує».  Грунт можна купувати і в квітковому магазині, але потрібно брати спеціальний для цитрусових. Або ж виготовити самому. Для цього потрібно два відра чорнозему перемішати з відром перегною коров’ячого або кролячого, відром річкового піску і півлітрою попелу.  Лимони добре ростуть на підвіконнях, які виходять на схід або ж захід. А от гранати, банани та інжир люблять південні вікна.

Олег Тихий вирощує інжир у горщиках. Хоч каже, можна дерева садити і в саду. Щоправда, тоді на зиму потрібно його утепляти. Інжир – дуже невибагливий. На зиму він скидає листя, тож господар тримає його у підвалі. А в лютому виставляє на південне вікно. В червні-липні дозріють перші плоди, а восени господарі зберуть другий врожай.

Є у колекції Тихих екзотичний фрукт – кумкват. Його можна їсти зі шкіркою: вона дуже солодка, а сам плід кислуватий. Кожне деревце дає до п’ятдесяти плодів. Ростуть у Підгайцях  і гранати. У кінці лютого пан Олег дістає їх із погребу, пересаджує і ставить на підвіконня.

37

– Гранат взимку скидає листя і потребує спокою, тому ще з осені заношу горщики у прохолодне приміщення, – розповідає господар. – Гранат починає цвісти навесні і аж до пізньої осені, – каже господар. – Є у нього чоловічі і жіночі квіти. Жіночі трохи подовгастої форми і їх набагато менше. З них потім утворюються зав’язі, чоловічі ж – осипаються. Буває так, що осінні плоди не встигли дозріти і залишаються зеленими. Якщо їх не зривати, то наступного року вони дозріють. Раз на місяць потрібно підживляти рослину розчином деревного попелу.

Вирощують в родині і арабіку. Кава любить кислий ґрунт і тепло. Цвіт її пахне жасмином. Ягоди – червоного кольору. У кожній – по два зернятка кави. Цікаво, що сходить тільки свіжозібране зерно. Якщо воно підсохне, то вже не проростає. Є у колекції і спеції –  духмяний перець, лавр, розмарин. З ними страви набагато ароматніші і смачніші, аніж з купованими. Смакували у Підгайцях і домашнім ананасом. Для цього не потрібно купувати саджанці. Достатньо відрізати верхівку ананаса – трішки підсушити і поставити у пісок, найкраще в річковий. Коли вкоріниться, посадити в землю. Як рослина зародить, то збоку випускає молоді пагони, тоді ананас далі можна розмножувати.

33

Нещодавно пан Олег захопився вирощуванням винограду. Вже зібрав близько сотні сортів. Чоловік зізнається, зупинятися на досягнутому не планує. Тільки почує про якусь нову рослину – відразу ж хоче її придбати, цікавиться її вирощуванням. Нові сорти купує в Інтернеті або ж обмінюється саджанцями із селекціонерами. Друзі та знайомі родини Тихих знають, що найкращий подарунок для них – щепи і гілочки цитрусових. Тож, коли повертаються із закордонних мандрівок, привозять живі сувеніри. Тепер у Підгайцях ростуть лимони, мандарини, апельсини, лайм привезені з Італії, Португалії, Іспанії, Греції та навіть країн Африки.

Родина Тихих у Підгайцях вкотре підтверджує думку – немає нічого неможливого. Ми самі можемо змінити своє життя. Додати до нього трішки тепла, барв, екзотики. Головне, вірити в себе, не лінуватися і впевнено йти до своєї мрії.

32

  • 21
  • 20
  • 19
  • 18
  • 17
  • 16
  • 15
  • 14
  • 13
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
  • 28
  • 27
  • 26
  • 25
  • 24
  • 23
  • 22

Фото з архіву родини Тихих.

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *