Україна – кандидат на вступ у ЄС, а росія – на статус країни – спонсора терроризму

Україна – кандидат на вступ у ЄС, а росія – на статус країни – спонсора терроризму


Дорогою ціною далося Україні кандидатство на вступ до Євросоюзу. До 24 лютого ніхто й подумати не міг, що це можливо. Але чотири місяці війни з росією змінили все. «Це – визнання, що Україна належить до європейської родини, визнання всіх жертв, яких українці зазнали, починаючи з Майдану, й зазнають зараз, помираючи на полі бою через несправедливу, неспровоковану агресію рф», – заявив голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас.

Дата 23 червня стала історичною для українців. Попереду багато роботи. Треба перемогти ворога. І проводити реформи, які стосуються економічного розвитку та зміцнення верховенства права. Треба реформувати Конституційний Суд, відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії; реформувати судову систему; посилити боротьбу з корупцією; призначити нового керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та нового директора Національного антикорупційного бюро; схвалити закон про боротьбу з відмиванням грошей; імплементувати антиолігархічний закон; запровадити незалежного регулятора ЗМІ та узгодити законодавства про аудіовізуальні медіапослуги з європейським; завершити реформу про нацменшини.

Реформи – це також своєрідне поле бою. І Україна не може програти ці «битви». За тим, наскільки якісно українська влада виконуватиме згадані завдання, стежитиме Єврокомісія.Ніхто не може передбачити конкретні терміни, коли наша держава приєднається до ЄС. Для прикладу, Словаччина стала членом ЄС через 5 років після отримання кандидатства, Фінляндія – через 2 роки, а Туреччина вже 23 роки не може завершити реформи. Дехто скептично зауважує: можливо, й Україні доведеться чекати доволі довго. Але історія, як бачимо, може робити такі неочікувані повороти…

«Статус кандидата – це точка неповернення. Це – новий статус та новий імідж. Визнано, що Україна не місток, не подушка між Заходом і росією, не буфер між Європою та Азією. Україна – це майбутній рівний партнер для 27 країн ЄС», – заявив президент Володимир Зеленський.

Кандидатство в ЄС надає Україні, крім іміджевих, фінансові та гуманітарні переваги. Тепер, інвестуючи у повоєнне відновлення України через трастовий фонд солідарності, ЄС розглядатиме це як внесок у добробут потенційного члена Євросоюзу, а не третьої країни. А ще статус кандидата в ЄС може посилити позиції України на переговорах з росією. Адже тепер кремль бачитиме чіткий та потужний сигнал – захід із Києвом, а європейський курс нашої держави – незворотній.Що дуже важливо, кандидатство України – це великі можливості для економічного розвитку. Адже наша країна тепер зможе користуватися коштами фондів ЄС для побудови сталої конкурентної економіки та післявоєнної відбудови, зазначила віцепрем’єрка з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина. Йдеться про сотні мільярдів євро, які стануть нам доступними.

Відповідно до правил ЄС, кандидати мають такі ж привілеї щодо фінансів, як і члени Євросоюзу. Також цей статус відкриває можливість для отримання прямих іноземних інвестицій. Плюс кредити та допомога у вигляді грантів. Це допоможе нам встояти.   Що маємо зараз? За даними Нацбанку, вітчизняний держбюджет отрмує лише 30% митних та 70% податкових надходжень стосовно рівня до 24 лютого. Щомісяця на потреби армії Україна витрачає більше 150 мільярдів гривень; на фінансування медицини, освіти, зарплати бюджетникам, соціальну підтримку, виплати боргів тощо – понад 100 мільярдів. У травні податкові та митні надходження не покрили навіть третини всіх видатків, оскільки до бюджету надійшло 83 мільярди гривень, а витрати склали 251 мільярд. Таким чином щомісяця Україні бракує близько 5 мільярдів доларів. Поки цей дефіцит вдається перекривати. Зокрема, Мінфін очікує отримати від партнерів у червні 4,8 мільярда доларів, у липні – 4 мільярди. Загалом, до кінця нинішнього року обсяг міжнародної допомоги може сягнути 20 мільярдів «зелених».

За день до надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС, комітет Сенату США проголосував за визнання росії країною – спонсором тероризму. Далі це рішення має схвалити адміністрація Джо Байдена.

«Немає сумнівів, що росія на чолі з володимиром путіним є державою – спонсором тероризму. Те, що він зробив, наказавши йти в Україну, було терористичним актом. Він – військовий злочинець, і на ньому лежить відповідальність за кожен злочин, який був скоєний від його імені», – заявив американський сенатор Джеймс Ріш.

Якщо держсекретар США Ентоні Блінкен схвалить резолюцію, то московія стане п’ятою державою в американському списку країн – спонсорів тероризму. москва долучиться до Сирії, Куби, Північної Кореї та Ірану.

Що загрожує державі – спонсору тероризму? Такевизнання ще більше посилить тиск на державу-агресорку. Зокрема, на росію накладуть додаткові штрафи та обмеження на іноземну допомогу. Крім того, існуватиме заборона на експорт оборонних товарів, що ще більше послабить державу-агресорку. Та й сам статус «почесний» поруч із такими «поважними» сусідами……

А Україна продовжує оборонятися. Тяжко доводиться, але наші захисники та захисниці мінусують російських окупантів та їхню зброю. В тилу українці збирають допомогу на фронт. У час війни подорослішали та посерйознішали діти. Продають черешні, щоб зібрати гроші на «Байрактари». Квіти, аби придбати дещо з амуніції. Облаштовують так звані «блок-пости» – зупиняють автомобілі й просять пожертвувати кошти на ЗСУ. Передають солдатам малюнки-обереги…На тимчасово окупованих територіях наганяють страх на путінських загарбників партизани. Зокрема, в Мелітополі, на Херсонщині. З’являються листівки з погрозами оркам у Криму…  

«Єдина надія нашої нації на виживання – перемогти ворога. А перемогти ми можемо тільки виснажуючи його в боях при обороні. Ми не можемо відкочуватися без бою. І, по суті, нам нема куди котитися. Це війна, в якій ми платимо страшенну ціну. Але в нас, на жаль, нема іншої можливості», – зазначив відомий волонтер та активіст Революції Гідності Роман Донік. – Кожен день, який ми з вами живемо, ми живемо в борг. Бо хтось в цей день віддав своє життя…»

Українці довіряють армії та готуються до завтра. Завтра буде. І післязавтра… І буде Україна. А поки триває боротьба сил Добра і Зла. Важко, але переможемо…Слава Україні! Слава Героям!

Ольга ЧОРНА.

(Фото з відкритих інтернет-джерел).

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *