На базі Тернопільського вищого професійного училища ресторанного сервісу і торгівлі відбувся семінар-презентація «Використання сучасних технологій у процесі впровадження якісного та безпечного харчування в закладах освіти області». Представники Національної асоціації громадського харчування презентували на практиці, як скласти шкільне меню, яке з радістю будуть їсти діти. Захід провели з ініціативи управління освіти і науки ТОДА.
На сучасному обладнанні за допомогою пари страви готуються дуже швидко, а головне – все виходить смачне та корисне. Готували страви із рекомендованого меню для навчальних закладів, розробленого відомим кухарем та кулінарним експертом Євгеном Клопотенком. При цьому процес приготування їжі, як і миття посуду, – досить економний, що було продемонстровано на практиці. Чоловіки-кухарі на очах гостей за лічені хвилини нарізали усе для вінегрету та приготували соковиті котлети, курятину, гречану кашу, чізкейк, борщ, рисову кашу, капусту броколі, моркву, оладки!
Тож усі присутні змогли не тільки побачили процес приготування, а й спробувати кожну з позицій типового шкільного меню.
До речі, у таких кухнях приготувати, наприклад, 200 котлет можна усього за 16 хвилин, стверджують члени громадської організації Національної асоціації громадського харчування. А ще переконують, для того, щоб готувати для дітей страви сучасного меню (правильної температури, консистенції, кольору і смаку), новітнє технологічне обладнання має бути у кожній школі. Вартість такого комплексу – від 800 тисяч до півтора мільйона гривень. Власне, стільки ж коштують і звичайні варіанти оновлення – заміна старих, ще радянських плит – на новіші, духових шаф – сучаснішими моделями, каструль – новим посудом. Але результат зовсім інший, якщо замінити старе устаткування на сучасне технологічне обладнання, яким давно користується увесь світ.
«Час зрозуміти, що універсальна овочерізка з функцією протирання пюре, сучасне холодильне устаткування та посудомийна машина – це також необхідне обладнання для шкільної кухні», – зазначив під час презентації Орест Степаняк, співзасновник Національної асоціації громадського харчування. Учасникам семінару розказали і про два варіанти шкільних їдалень – з власним харчоблоком та з централізованими фабриками-кухнями, з яких навчальні заклади можуть забирати вже готові страви гарячими або замороженими за сучасною технологією.
Обладнані за останнім світовим зразком кухонні харчоблоки вже отримали більше ста навчальних закладів України. Також школам рекомендують встановлювати питні кулери, щоби діти мали постійний доступ до чистої води.
««Ми зібрали керівників відділів освіти, для того, щоб вони побачили, що шкільне меню може бути якісним і смачним. І це не потребує багато коштів. У рамках семінару ми послухали не тільки теоретичну частину, де обговорили питання якісного харчування, а й побачили реалізацію п’ятиденного меню, яке є корисним та недороговартісним, – сказала начальниця управління освіти і науки ТОДА Ольга Хома. – Цей семінар – це ще один крок до реалізації принципів системи харчової безпеки в Україні. Важливо, що із продуктів, котрі закуповують у шкільні їдальні, можна приготувати смачну і корисну їжу для школярів, а замість заборонених сардельок та сосисок – швидко готувати м’ясні страви, пельмені, вареники безпосередньо у кухнях навчальних закладів. Також важливо, щоби дитина могла вибрати собі їжу до смаку і до її стану здоров’я».
Учні Тернопільського вищого професійного училища ресторанного сервісу і торгівлі також вперше побували на подібній сучасній кухні. Ознайомилися, як можна швидко готувати смачну їжу. І, звісно, виявили бажання, аби таке обладнання з’явилось і в їхньому училищі. Дійсно, така демонстраційна платформа могла би стати основою для того, щоби показувати переваги сучасного харчоблоку та навчати нових навиків майбутніх кухарів.
Тож є надія, що завдяки таким активним презентаціям, керівники відділів освіти та навчальних закладів зможуть більше зорієнтуватись, що насправді потрібно на їх кухнях замінити, щоби сучасне меню було легко готувати, споживання їжі у школах не приводило до ожиріння, щоб школярі з апетитом з’їдали свої обіди, а розварена каша і «гумова» котлета залишились тільки у спогадах батьків.
Тим паче, що з 1 січня в Україні діють нові вимоги до шкільного харчування. Зокрема у шкільних буфетах забороняється продавати чипси, сухарики, попкорн, ковбаси, сосиски, копчену і солону рибу, деякі солодощі та ін. Також встановлені групи харчових продуктів, які повинні бути в щоденному шкільному раціоні учнів (злакові, овочі, фрукти та ягоди, молочні продукти) та врегульовано питання організації харчування дітей з особливими потребами.
А поки що більшість шкільних їдалень в Україні обладнані типовими застарілими харчоблоками, у школах досі користуються радянською збіркою рецептів, затвердженою ще у 1987 році. Упродовж навчання в школі майже на 40% зростає кількість дітей із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, проблему з ожирінням мають 13% дітей.
Тому важливо те, що минулого року Кабінет міністрів виділив 400 мільйонів гривень на переобладнання старих харчоблоків у школах. Місцева влада може отримати гроші на умовах співфінансування, додавши до державних інвестицій від 5 до 30%. Консультацію щодо комплектації шкільних харчоблоків, технології приготування шкільного меню можна отримати за телефоном +380 (68) 149 87 30. Електронна пошта громадської організації «Національна асоціація громадського харчування»: office@nfa.org.ua
Олена МУДРА.