«Вас нєт в спісках»
До меморіалів ідуть за покликом серця, аби тихо помолитися за душі на небесах. Померлим не потрібні офіціози, промови, написані чужою рукою. Пам’ять, шана… Це все.
В Україні ж меморальні заходи відбуваються з пафосом, якось не по-людськи. Як, наприклад, цьогорічне вшанування жертв, убитих голодоморами. Прикро: людей не пускали до Національного Меморіалу Голодомору. «Вас нєт в спісках», – пояснювали мовою окупантів «бдітєлі порядка». І зухвало заявляли, що потрапити до пам’ятного знака можна буде після завершення заходів за участю керівництва держави.
Не було «в спісках» і Наталі Дзюбенко-Мейс, покійний чоловік якої Джеймс Мейс, американець за походженням, перший серед західних дослідників оприлюднив концепцію штучного Голодомору 1932-1933 років в Україні як акту геноциду. Його висновки про штучність голоду у нашій країні стали великим науковим відкриттям і піднесли цю тему на міжнародний рівень. А ще у знак глибокої шани до пам’яті померлих Джеймс Мейс виступив на парламентських слуханнях у 2003 році з ініціативою запалювати свічки у вікнах у День пам’яті жертв Голодомору і ставити на підвіконня.
Пані Наталя на заходи не потрапила, хоча деякі інформагенства поспішили повідомити, що на відкритті виставки «Люди правди» у музеї Голодомору свічу пам’яті запалювала вдова Джеймса Мейса. «Мене туди не запрошували і в музей не пропустила президентська охорона й дивні заклопотані людці зі стосами списків, у яких моє ім’я навіть шукати відмовилися. Я принижено тупцяла перед ними, показувала паспорт, на плакат свого чоловіка і намагалася пояснити, що я його дружина… Наївна. Нічого не навчив попередній досвід. При Ющенкові мене хоча запрошували, але також не пропускали, бо губилися папірці… А чи пропустили б туди самого Джеймса?», – написала пані Наталя у «Фейсбуці».
Пізніше в адміністрації президента перед пані Наталією Дзюбенко-Мейс вибачалися.
Ким є для чиновників і «бдітєлєй порядка» прості люди? Чи знають вони, хто такий Джеймс Мейс і що він зробив для України? Їм відома ціна дорогих автівок, закордонних турів, посад, ситого життя. А те, що не купується й не продається – не варте уваги.
Замість парламенту – клуб багатих людей
Тим часом Україна тратить шалені гроші на утримання бюрократичного апарату та різних «бдітєлєй порядка». Анонсоване скорочення відбувається повільно. Молодим, талановитим, креативним людям потрапити у владу важко. Їх туди не запрошують. Натомість, тасують старі чиновницькі колоди, віддають посади дітям впливових батьків, друзям, кумам, «своїм» людям і тим, хто заплатив. Вони змінюватимуть країну? Навіщо це їм?!
Принагідно пригадалися слова заступника генпрокурора Сакварелідзе: щоб домогтися результату в боротьбі з корупцією в Україні, потрібно посадити за грати близько 25 тисяч чиновників.
Щодо українського парламенту, то законодавчий орган нашої держави радше скидається на клуб багатих людей, де у пріоритеті гроші, бізнес-інтереси, посади. У громадянській мережі «Опора», на основі опублікованих декларацій за 2014 рік, підрахували: заможних «слуг народу» в Раді стільки, що європейським парламентам і не сниться. Найбагатшим виявився нардеп із партії «Відродження» Віталій Хомутинник. Його капітал торік склав 293,8 мільйона гривень. На другому місці – депутат від «Опоблоку» Вадим Новинський із 209 мільйонами. На третьому – член депутатської групи «Воля народу» Сергій Мартиняк, який отримав 92 мільйони. Четверте місце посів «слуга народу» з партії «Відродження» Геннадій Бобов із 55,7 мільйона гривень. П’яте – депутат від «Блоку Петра Порошенка» Аркадій Корнацький: його доходи склали 44,5 мільйона.
Найбільше мільйонерів у «Блоці Петра Порошенка» – 27. У фракції «Опозиційний блок» – 14, у групі «Воля народу» – 12, у депутатській групі «Відродження» – 10. По вісім депутатів-мільйонерів у фракціях «Народного фронту» та «Самопомочі». У фракції «Радикальної партії» Олега Ляшка – троє багатіїв, у ВО «Батьківщина» – двоє. Серед позафракційних депутатів – 12 заробили більше мільйона за 2014 рік. Загалом – 96.
А ще українські депутати – великі прогульники. В «Опорі» повідомили: усі засідання комітетів Ради відвідали лише вісім відсотків нардепів. Найменш активні – депутатські групи «Воля народу», партії «Відродження» і «Опоблоку». Четверо депутатів протягом року не були присутні на жодному засіданні комітету. Це – «опозиціонери» Юрій Бойко і Михайло Добкін, Олександр Пресман з «Відродження» та В’ячеслав Богуслаєв з «Волі народу».
Найбільше «прогульників» у Комітеті з нацбезпеки і оборони. І це в час війни!
Наступні за безвідповідальністю – депутати з Комітету з питань культури і духовності. То чи варто дивуватися, що, приміром, частка української мови у вітчизняному телеефірі в листопаді цього року, згідно з моніторингом Держкомтелерадіо, склала лише 23 відсотки. У червні було 28. Тобто, українська мова зникає з телеефіру зі швидкістю один відсоток на місяць. Виходить, телебачення сприяє подальшій русифікації України. І нікого у владних верхах це не хвилює.
Не переймаються можновладці-мільйонери і мізерними заробітками простих громадян. Мінфін оприлюднив оновлений проект держбюджету-2016. Документом передбачений прожитковий мінімум із 1 січня – 1330 гривень, з 1 травня – 1399, з 1 грудня – 1496. Мінімальна зарплата за місяць складе: з 1 січня – 1378 гривень, з 1 травня – 1450, з 1 грудня – 1550. У погодинному розмірі: з 1 січня – 8,29 гривні, з 1 травня – 8,69, з 1 грудня – 9,29. За годину праці українець заробить, за нинішнім курсом долара, 40 центів.
Не лише українцям, а й світовим лідерам набридло спостерігати за грою нашої влади. Реформи, боротьба з корупцією, захист інтересів народу, розслідування трагедії Майдану… Все це виглядає фейково. Гроші й посади – єдине правдиве. Але існує одна суттєва річ: українська політика в час війни і економічної розрухи надто залежить від зовнішніх чинників, у даному випадку, від Заходу, хочемо цього, чи ні. І, можливо, незабаром, наприклад, після візиту в Україну віце-президента США Джо Байдена, який запланований на 7 грудня, декому з українського політичного бомонду повідомлять: вас немає в списках. Тобто, подальшої підтримки – фінансової, іміджевої – не буде. Немає сенсу. На ваше місце є інші…
Ольга ЧОРНА.