Кременецька земля народжує людей із високим інтелектом та талантом, енергією й працелюбністю, які, отримавши благословення від Бога, приносять велику користь протягом усього свого життя. Ці слова дуже характеризують нашого земляка Олександра Неприцького-Грановського, літературно-меморіальний музей якого у с. Великі Бережці з численними гостями піднесено й насичено відсвяткував нещодавно 20-у річницю від Дня його створення.
Цей святковий захід розпочався проведенням науковим співробітником Великобережецького літературно-меморіального музею О. Неприцького-Грановського Галиною Сікліцькою цікавої екскурсії всіма його залами, в ході котрої вона зупинялася на основних подіях, що стосувалися 20-ох років його існування. Зосереджувала увагу гостей на тих видатних постатях, які пов’язані з бережецьким краєм, котрий подарував світові професора Міннесоцького університету (США), автора понад сто наукових праць із ентомології, двох з половиною тисяч писанок, художника, мистецтвознавця, автора 8-ох збірок віршів, громадського діяча О. Неприцького-Грановського.
Далі в актовій залі Великобережецької ЗОШ І-ІІІ ст. відбулося основне багатозначуще дійство – пленарне засідання ІІ регіональної наукової конференції „Музеєзнавство південно-західної Волині” та святковий концерт-посвята, присвячений 20-ій річниці від Дня заснування Великобережецького літературно-меморіального музею О. Неприцького-Грановського.
– Ювілейне святкування у Великобережецькому літературно-меморіальному музеї, проведення цієї регіональної наукової конференції є свідченням того, що ми рухаємося вперед, відкриваємо нове й значуще в своїй історії, формуємо в краян національний світогляд, відданість своїй державі. Тим більш, що нині присутні родичі відомо вченого й громадського діяча Олександра Неприцького-Грановського, які, як і він, працювали в США. І в Україні вони переконалися в тому, що наша держава не якийсь придаток у загальній історії, а є потужною, Незалежною, Самостійною державою, котра має свою велику історію, свою культуру, своє майбутнє, — мовив голова Кременецької районної ради Володимир Стефанський.
Начальник відділу культури, туризму, національностей і релігії РДА Лариса Антонюк зазначила, що мальовнича бережецька земля дала світові таку багатогранну постать, як Олександр Неприцький-Грановський, який мав дві рідні землі – Україну та Північну Америку й яких любив рівноцінно. „На недавній екскурсії вели мову про те, що Україну він любив як рідну матір, а Америку – як дружину… Велике життя цьому музеєві дали його родина, світлої пам’яті краєзнавці Петро Гонтарук і Гаврило Чернихівський. Дуже приємно, що майже щороку та на святкові заходи до музею прибуває велика родина О. Неприцького-Грановського, виявляючи свої почуття гордості та любові до нього й рідної землі”, – зазначила Лариса Антонюк.
Кандидат історичних наук, директор Великобережецького літературно-меморіального музею О. Неприцького-Грановського Віталій Галішевський у своєму виступі наголосив на тому, що нині особливо актуальним є питання визначення концептуальних засад політики пам’яті в сучасній Україні, а саме: цілей, пріоритетів, засобів і методів її впровадження та синхронізації з музейною справою. Адже аналіз ситуації, що склалася в сучасній Україні щодо питань, пов’язаних із формуванням історичної пам’яті, свідчить про постійне зростання впродовж останніх років політизованості цього сегмента суспільного життя. Причина зазначеного вище процесу лежить у площині не так об’єктивних чинників (крах комуністичної ідеології та проголошення державної Незалежності викликали закономірну зміну оцінок історичного минулого українського народу), як суб’єктивних факторів (інше трактування минувшини різними політичними силами, включення історичної тематики до контексту політичної боротьби). Дискусії щодо оцінки важливих аспектів історичного минулого України переросли не лише рамки наукових обговорень, але й державні кордони, що виявляється в цілеспрямованій неоімперській політиці теперішньої Росії під керівництвом В. Путіна. Саме тому продумана політика пам’яті в сучасній Україні є вкрай важливим елементом у формуванні нової Української держави, вихованні юного покоління та культурній політиці як усередині України, так і поза її межами.
Про джерелознавчий аспект історичних та нових досліджень, корисні шляхи користування ними досить значущо розповів кандидат історичних наук, доцент кафедри суспільних дисциплін Кременецької ОГПА імені Тараса Шевченка, вчений секретар Кременецько-Почаївського ДІАЗу Володимир Собчук.
Кременецький краєзнавчий музей є одним із найдавніших закладів, котрий акумулює не тільки потужну культурно-освітню, але й наукову базу задля дослідження нашого регіону, краю. Ця наукова установа наступного року відзначатиме своє 80-ліття з часу заснування. І кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України та соціальних дисциплін Кременецької ОГПА імені Тараса Шевченка, науковий співробітник Кременецького краєзнавчого музею Олександр Соловей виступив на тему „Кременеччина першої половини ХХ-століття як галузь дослідження Кременецького краєзнавчого музею”.
Потужним підгрунтям для формування історичної пам’яті та свідомості, виховання духовно-багатої особистості, громадянина й патріота рідної землі мають стати шкільні краєзнавчі музеї – йшлося у виступі викладача історії й правознавства Кременецької школи-інтернату Віталія Савчука. Він на прикладі музею військової слави в згаданому навчальному закладі продемонстрував шляхи виконання важливого й досить актуального на сьогодні поставленого вище завдання.
Директор Державного історико-культурного заповідника м. Дубно Леонід Кічатий, розповідаючи про стратегії розвитку заповідника як туристичного центру з болем і тривогою мовив про великі проблеми діяльності в галузі культури: „Скажімо, в Законі України „Про музеї і музейну справу” гарно окреслено пріоритети, завдання, стратегії цих установ культури. Разом із тим – немає жодного (!) фінансового документа, згідно з котрим можна й потрібно було б розвивати наші об’єкти. Поки що ще „не народився” й Закон про культурну спадщину, котрий нам обіцяли можновладці прийняти ще в минулого року та який дав би нам змогу стратегічно рухатися вперед. І турбує нас іще багато чого іншого, але ми, попри все, залишаємося оптимістами. Чому? Тому, що в тих непростих умовах вдається щось позитивне робити і, зокрема, з допомогою волонтерів, громадських діячів, людей, небайдужих до історії, здатних фондувати, рухатися вперед”, – зазначив Леонід Кічатий. Він подарував Великобережецькому музеєві видання „Історія волинських чехів”.
Цікавим був виступ наукового співробітника Почаївського історико-художнього музею Володимира Бондарчука на тему „Іконографія Волині крізь призму експозицій Почаївського історико-художнього музею”.
Громадський діяч, організатор створення в 2011 році ГО „Історична пошукова спілка” Роман Ванжула мовив про проблеми та перспективи співпраці громадських організацій.
„Із часу створення в 2005 році першої громадської організації „Волинська школа лицарів” я переконався не один раз у тому, що успіх можливий тільки за тісної взаємодії влади, органів місцевого самоврядування, громадських організацій, волонтерів, просто небайдужих людей”, – сказав Роман Ванжула. Він надав Великобережецькому музеєві понад 50 археологічних пам’яток Бережців різних історичних епох. (на фото).
– Дуже приємно, що в стінах нашої школи діє літературно-меморіальний музей О. Неприцького-Грановського, меценатом створення котрого був його племінник зі США Борис Неприцький, а ініціатором – кременецький краєзнавець Гаврило Чернихівський, після опрацьовування ним матеріалів О.Неприцького-Грановського в США, вони лягли в основу експозиції майбутнього музею, – мовив директор Великобережецької ЗОШ І-ІІІ ст. Михайло Ліснічук.
Із 20-ою річницею від дня створення Великобережецького літературно меморіального музею О. Неприцького-Грановського щиро привітали директор Кременецького краєзнавчого музею Андрій Левчук (подарував цьому музеєві картину), заступник директора Кременецько-Почаївського ДІАЗу Ігор Морозов (вручив наукові праці ДІАЗу з фотографіями архітектури Кременця), директор Почаївського історико-художнього музею Алла Алімова (подарувала видання про історію Почаївської Свято-Успенської лаври), директор музею історії Кременецької ОГПА імені Тараса Шевченка Валентина Шпак (презентувала видання про історію Кременця).
На святковому концерті-посвяті (ведуча – директор Будинку культури с. В. Бережці Галина Гамера) родині О. Неприцького-Грановського, яка прибула зі штату Міннесота (США), вручили на українському вишиваному рушнику запашний коровай та букети квітів. Зокрема, онукові О. Неприцького-Грановського – Діну Армстронгу (на фото), дружині покійного Бориса Неприцького – Тамарі Неприцькій та її сестрі Галині Миронюк. Вони радо вітали всіх присутніх і щиро подякували за проведення цього чудового заходу. Як і від душі висловили вдячність Гаврилові Чернихівському, Петру Гонтаруку, Михайлу Неприцькому (усім нині вже покійним) та його дочці Ользі Неприцькій, Віталієві Галішевському, які пов’язали свої долі з цим музеєм і завдяки старанням та зусиллям яких уже 20 років діє такий потужний науково-освітній, культурно-духовний заклад.
Відбулася й зустріч Тамари Неприцької із Василем Олійником, який подарував їй книги, видані за сприяння Кременецького районного осередку Всеукраїнського Товариства «Просвіта» імені Т. Г. Шевченка.
Глядачі палкими оплесками подякували за змістовно-чудові пісенні виступи, гарний настрій Народному аматорському ансамблеві «Горлиця» Великобережецького Будинку культури (художній керівник – Світлана Красевич, концертмейстер Ігор Бендасюк) (на фото), тріо «Мальви», студентам Кременецького педагогічного коледжу КОГПА імені Тараса Шевченка Олегові Домбровському, Юлії Гусарук, Віталієві Бойку, Богдані Щербатюк, місцевому поетові Михайлу Росоловському за власну поезію «Літописець рідного краю».
Начальник відділу культури, туризму, національностей та релігій РДА Лариса Антонюк вручила «Подяки» багатьом присутнім за участь у ІІ регіональній науковій конференціі «Музеєзнавство південно-західної Волині» та з нагоди 20-річчя Великобережецького літературно-меморіального музею О. Неприцького-Грановського.
Щирі слова вдячності висловили всім причетним до підготовки й проведення цих святкових заходів директор згаданого музею Віталій Галішевський, науковий співробітник закладу Галина Сікліцька, колишній директор музею Ольга Неприцька, адміністративний працівник Галина Гонтарук. (на фото).
Керівник кіностудії «Кремінь» РБК Віталій Чумакевич продемонстрував відеоряд про двадцятирічну діяльність Великобережецького літературно-меморіального музею О. Неприцького-Грановського, а інженер-будівельник Кременецько-Почаївського ДІАЗу Антон Лубяницький надав звукорежисерське забезпечення всьому ходові цього святкового дійства.