Минулої неділі у Борщові відбувся вже традиційний фестиваль «У Борщівському краї цвітуть вишиванки» та гастрономічне свято «Борщ’їв».
Незважаючи на дощ, дійство потішило гостей багатством вишиванок, унікальними старожитностями, святковим настроєм і смачними наїдками.
Цьогоріч всі охочі могли долучитися до плетіння сіток для бійців АТО, а також придбати борщ, різноманітні пампушки, пиріжки та солодощі, аби допомогти військовим. Головна площа міста передворилася у величезний ярмарок. І діти, і дорослі наготували надзвичайно багато різноманітної їжі, аби підтримати хлопців на Сході і зібрати для них кошти.
Неподалік фестивальних рядів розташувалася польова кухня. Тут готують їжу представники українського козацтва, бійці АТО та їх дружини. Робота кипить – на вогні казани з юшкою, кулішем та іншими стравами. Пригощатимуть ними всіх охочих, аби зібрати кошти для війська.
Ярослав Панасюк нещодавно повернувся із зони АТО. Він – доброволець батальйону “Айдар”. Чоловік розповідає, для нього це третя війна, а от руку втратив на Майдані. Проте все ж таки пішов воювати на Схід. Зізнається, борщ варили і на війні – він всюди однаковий. Вдома чоловік також готує. Каже, має і власні таємниці традиційної української страви. Обов’язково додає м’ясо, а щоб борщ був дуже червоний, буряк натирає і обсмажує на сковорідці.
На головній площі міста встановили фестивальну сцену. А поряд намет із найсмачнішими борщівськими стравами і казани, де борщ готуватимуть під час свята відомі люди краю, військові та волонтери.
– Цогоріч за допомогою нашого гастрономічного фестивалю ми вирішили зібрати кошти на допомогу бійцям АТО, – розповідає організатор фестивалю Григорій Гоцко. – Свої частування привезли 42 села району. Також солодку ярмарку організували школи.
Пан Григорій відкрив нам таємницю свого особливого рецепту борщу. Сам він родом з Монастирка, а там чудово ловиться риба. Тож місцеві господині додумалися варити борщ з рибою. Виходить, дуже незвична і смачна страва.
Волонтерка Іванна з Чортківщини приїхала на фестиваль з Маріуполя. Жінка пережила Майдан. Сьогодні завідує однією із польових кухонь у Маріуполі. Вона щодня готує їжу для більше півторатисячі бійців, які тримають оборону міста та околиць.
– Наші хлопці запевняють, що захищатимуть кожен клаптик української земля, адже за їх спинами – їх дружини та діти, весь український народ, – з гордістю каже жінка.
Революція гідності надзвичайно змінила життя пані Іванки. Після Майдану вона вирушила у Краматорськ і Слов’янськ. Зараз в Маріуполі. Сьогодні вона не уявляє свого життя осторонь тих подій, які зараз відбуваються на Сході України, робить все, аби допомогти нашим військовим, щаслива, що може бути корисною. Каже, найбільше мріє про мир, спокій та єдність України.
Незамінною родзинкою дійства стали старовинні борщівські вишиванки, які презентувати усі села району. Багаті, майстерні, пронизані тугою і любов’ю до рідної землі. Кожна – як витвір мистецтва.
– Борщівська сорочка – це недосліджений феномен, який вартує особливої уваги, – каже відома колекціонерка Віра Матковська. – І сьогодні люди вишивають, пробують відтворити цю техніку. Але старовина є старовина. Борщівська вишивка – справжній український скарб, який неодмінно потрібно зберегти для майбуніх поколінь.
Символом єдності всіх учасників і гостей фестивалю стала маскувальна сітка, до створення якої могли долучитися всі охочі. Тут можна було побачити і маленьких діток, і дорослих, школярів і вчителів, нардепів, волонтерів, посадовців. Кожен робив свій маленький вклад у велику справу оборони України.
У Івана Грицака четверо синів. Удома вони плетуть сітки разом з іншими борщівськими волонтерами. Кличуть дітей, сусідів, приносять старий одяг і разом плетуть. Вже відправили на Схід близько тисячі метрів квадратних маскувальних сіток. Сьогодні також доучилися до спільної справи і разом з гостями взялися до роботи. Маленький Тимофій вправно зав’язує вузлики. Він знає, що це захист для наших Героїв і від того, наскільки добре буде зроблена сітка, інколи залежить їх життя.
– На Тернопіллі вже стало доброю традицією поєднувати культурно-мистецькі заходи з благодійнійною метою, таким чином долучаючись до підвищення обороноздатності нашої країни, – каже голова Тернопільської ОДА Степан Барна. – Хоч сьогодні події в країні не дозволяють повноцінно відзначати це свято вишиванок. Але українці повинні жити, плекати і розвивати свою культуру, берегти традиції. Саме заради цього там, на Сході, стоять наші хлопці.
Борщів проводжав нас дощем, веселими українськими мелодіями та барвистим вбранням перехожих. Хай же квітнуть у цьому краї вишиванки і живуть давні унікальні традиції, якими славиться ця земля на всю Україну.
Юля ТОМЧИШИН.