В кінці жовтня 2015 року до Головного управління Держсанепідслужби області поступило термінове повідомлення про випадок кашлюку: захворіла 3-х місячна дитина.
В результаті оперативного реагування на отримане термінове повідомлення про інфекційне захворювання, Держсанепідслужбою області здійснені протиепідемічні заходи за місцем проживання хворої, в т.ч. проведено бактеріологічне обстеження контактних. Разом з класичним бактеріологічним методом для обстеження контактних використовували новітній молекулярно-генетичний метод, а саме метод полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР), як один із перспективних методів лабораторної діагностики кашлюку.
За результатами бактеріологічного дослідження лабораторією мікробіологічного профілю Держсанепідслужби області в одного з контактних виділена Bordetella pertussis.
Держсанепідслужба області значно покращила лабораторну діагностику кашлюку. З початку року при бактеріологічному обстеженні контактних осіб відсоток позитивних знахідок складає 1,3 (із 300 обстежених осіб виявлено 4-х носіїв – 3 Bordetella pertussis і 1 Bordetella bronchiseptica).
При постановці ПЛР визначали наявність та диференціювали в клінічному матеріалі ДНК збудників Bordetella pertussis, Bordetella parapertussis та Bordetella bronchiseptica. Обстежено 16 контактних з хворими на кашлюк осіб, у 3-х виявлено фрагмент ДНК геному Bordetella pertussis та у 2-х із 3-х позитивних спостерігалось також накопичення фрагменту гену кашлюкового токсину, наявність останнього вказує на високу імуногенність і є чинником патогенності збудника кашлюку.
Без належної лабораторної діагностики вкрай важко дати правильну оцінку інтенсивності епідемічного процесу кашлюку.
Оперативне та якісне реагування на первинні термінові повідомлення дозволяє своєчасно провести комплекс протиепідемічних заходів у вогнищах інфекційних захворювань та покращити лабораторну діагностику у контактних.