Збережемо старовинні двері на Опільського: у Тернополі волонтери об’єдналися, аби врятувати частинку історії міста (ФОТО)

Збережемо старовинні двері на Опільського: у Тернополі волонтери об’єдналися, аби врятувати частинку історії міста (ФОТО)

Щороку в Тернополі меншає історичних дверей. Їх замінюють на нові та сучасні, безжально знищуючи фрагменти минулого. Давні двері важкі, облущені, із старими замками та скрипучими завісами, непрактичні і немодні. Але їх виготовляли ще в позаминулому столітті, робили надійно і на роки, прикрашали візерунками і сподівалися, що вони послужать довго. Багато з цих дверей – справжні витвори мистецтва і без них старовинні будинки і вулиці просто втрачають душу…

У сусідньому Івано-Франківську, Львові, Одесі, у містечку Бережанах на Тернопільщині вже взялися за збереження і відновлення старовинних дверей. У нашому місті досі схожих ініціатив не було і з кожним роком старовинних дверей все менше.

Відреставрувати двері під’їзду з будинку на Опільського, 4 вирішили небайдужі тернополяни. Ініціатива належить мешканці будинку Люсі Дрозд. Поштовхом до дії стало те, що старі двері  замінили на металеві. Люди втомилися від того, що у під’їзд постійно заходять невідомі, розпивають алкоголь, хуліганять. Спершу хотіли відреставрувати двері,  але це коштувало більше, аніж купити нові – близько 30 тисяч гривень. Люся Дрозд почала шукати однодумців, аби відновити  пам’ятку минулого. Натомість сусіди погодилися повернути назад історичні двері, якщо їх вдасться відреставрувати.

Фотографиня та журналістка Анна Золотнюк тривалий час фотографує давні елементи архітектури Тернополя. Разом із Людмилою Дрозд вони взялися за проєкт збереження дверей на Опільського.
– Дуже важливо зберегти історичні двері та інші історичні елементи, адже завдяки їм людина не тільки бачить історію, а й може торкатися до неї , – переконана Анна. – Завдяки цим деталям ми розуміємо, які естетичні, функціональні цінності були притаманні людям, які  жили у цьому місті до нас. Двері – невід’ємна частина композиції фасаду. Коли двері замінити, то будинок як естетична цілісність вже не є цінністю і руйнується. Кожна автентична деталь працює над створенням ідентичності, історичної тканини та унікальності міста.

Люся і Анна почали шукати однодумців. Зв’язувалися з істориками, архітекторами, відділом культури, різними людьми, які цікавляться цією темою і є активними в громадському житті.

  • Це наболіле питання, яке ніхто у Тернополі не вирішує, – каже Людмила Дрозд. – Ми зв’язалися з активістами з Івано-Франківська, які займаються відновленням дверей у своєму місті. Вони  поділилися досвідом. Зараз ми розчищаємо підвал у будинку і там будемо знімати стару фарбу з цих дверей. Адже без цього ніхто з реставраторів не може нам сказати, скільки це буде коштувати. Дуже хочемо відновити автентичний вигляд цих дверей, зокрема ті деталі, які в радянські часи були втрачені. У Тернопіль має приїхати архітектор Олеся Хмелик, яка розробить ескіз дверей, щоб нам було легше працювати з майстрами, які їх реставруватимуть.
Нові двері, які нещодавно встановили мешканці будинку.

Люся переконана, якщо вдасться відновити одні двері, згодом можна буде говорити і про відновлення інших, які ще залишилися.

  • Утім, нас цікавлять не тільки ці двері. Ми переконані: збереження історичної архітектури не менш важливо, ніж ремонт доріг, зведення церков і забудова парків, – кажуть ініціаторки проєкту. – Автентичні деталі – це невідновлювальний ресурс, котрий творить ідентичність міста, та й мешканців теж. Рятуючи сьогодні одні двері, ми врятуємо історичну архітектуру міста.

За тиждень ініціатори акції зуміли зібрати 4842 гривні. Ви можете підтримати цю ініціативу і долучитися до порятунку частинки історії нашого міста: картка Приватбанку 5168752010958927. Для підтримки ініціативи можна не лише переказати кошти, а й придбати листівки із зображенням дверей. Їх намалював ілюстратор Юрій Волянюк. Придбати їх можна або через фейсбук-спільноту «Збережемо старовинні двері на Опільського», або в кав’ярні «Карма Кава». Вартість однієї – 20 грн.



Юля ТОМЧИШИН, фото Анни Золотнюк.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *