Черговість задоволення вимог кредиторів у процедурі банкрутства юридичних осіб

Черговість задоволення вимог кредиторів у процедурі банкрутства юридичних осіб

Важливими учасниками процедури банкрутства є кредитори, тобто, особи, які мають грошові вимоги до боржника. Аналіз Закону про банкрутство дає змогу класифікувати кредиторів на конкурсних та не конкурсних.

Конкурсні кредитори – кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство. Їх можна поділити на ініціюючих, вимушених, тобто тих, які звертаються до суду із відповідними заявами після опублікування оголошення та привілейованих. Привілейованими є конкурсні кредитори із заробітної плати. Конкурсні кредитори безпосередньо виступають сторонами у справі про банкрутство і наділені усіма процесуальними правами.

Не конкурсні кредитори поділяються на поточних, заставних та інших.

Поточні – це кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.

Заставні – це кредитори, що мають вимоги, забезпечені заставою.

Згідно Закону про банкрутство вимоги, не задоволені за недостатністю майна, вважаються погашеними.

В Законі встановлено ряд правил на задоволення вимог кредиторів в порядку черговості. Розрахунки з кредиторами ліквідатор здійснює відповідно з реєстром їх вимог за виключенням привілейованих кредиторів. Вимоги кожної черги задовольняються згідно з надходженням на рахунок грошей від продажу майна банкрута після повного задоволення вимог попередньої черги. При недостатності грошових коштів для повного погашення всіх вимог однієї черги, вони задовольняються пропорційно сумі вимог, які належать кожному кредитору однієї черги.

Стаття 31 Закону України « Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом » встановлює певний порядок або черговість задоволення вимог кредиторів. У першу чергу задовольняються: а) вимоги, забезпечені заставою; б) вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати за три місяці роботи, що передують порушенню справи про банкрутство чи припиненню трудових відносин у разі звільнення працівника до порушення зазначеної справи, грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, право на які виникло протягом двох років, відпрацьованих до порушення справи про банкрутство чи припинення трудових відносин, інших коштів, належних працівникам у зв’язку з оплачуваною відсутністю на роботі, право на які виникло протягом трьох останніх місяців до порушення справи про банкрутство чи припинення трудових відносин, а також вихідної допомоги, належної працівникам у зв’язку з припиненням трудових відносин, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі; в) витрати Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, що пов’язані з набуттям ним прав кредитора щодо банку, – у розмірі всієї суми відшкодування за вкладами фізичних осіб; г) витрати, пов’язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді та роботою ліквідаційної комісії . У тому числі: витрати на оплату державного мита; витрати заявника на публікацію оголошення про порушення справи про банкрутство; витрати на публікацію в офіційних друкованих органах інформації про порядок продажу майна банкрута; витрати на публікацію в засобах масової інформації про поновлення провадження у справі про банкрутство у зв’язку з визнанням мирової угоди недійсною; витрати арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), пов’язані з утриманням і збереженням майнових активів банкрута;   витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їх коштів;   витрати на оплату праці арбітражних керуючих (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) в порядку, передбаченому статтею 27 цього Закону.

У другу чергу задовольняються вимоги, що виникли із зобов’язань банкрута перед працівниками підприємства-банкрута (за винятком повернення внесків членів трудового колективу до статутного капіталу підприємства), крім вимог, задоволених у першу чергу, зобов’язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров’ю громадян, шляхом капіталізації відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за громадян, які застраховані в цьому Фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів, зобов’язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а також вимоги громадян – довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб’єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників).

У третю чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів).

У четверту – вимоги кредиторів, не забезпечені заставою, у тому числі і вимоги кредиторів, що виникли із зобов’язань у процедурі розпорядження майном боржника чи в процедурі санації боржника .

У п’яту – вимоги щодо повернення внесків членів трудового колективу до статутного капіталу підприємства .

У шосту чергу задовольняються інші вимоги (відшкодування збитків, стягнення неустойки (штрафів, пені) та інших фінансових (економічних) санкцій. Про це повідомили у Г оловн ому територіальному управлінні юстиції у Тернопільській області.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *