«Індексація» бідності: чи заплатять українці за «щедрість» влади?

«Індексація» бідності: чи заплатять українці за «щедрість» влади?

В Україні щороку затверджують Стратегію подолання бідності. Ось і цьогоріч уряд розробив відповідний план заходів. Щоправда, для бідності урядові документи – не авторитет. Вона вперто тримається на високих позначках. До європейських стандартів життя, про що традиційно говорять владоможці, багатьом українцям дуже далеко.

Зараз в Україні за межею бідності, за підрахунком експертів, живуть 20-30 відсотків людей. Однак, суперечки виникають в питанні, кого вважати бідним. «Якщо ми будемо міряти параметрами Данії кожного громадянина України, то  виявиться, що 90 відсотків – бідні. А якщо міряти у порівнянні з Бангладеш, то з’ясується, що 90 відсотків населення є заможними і багатими», – заявив на телеканалі ZIK економіст, міжнародний експерт Тарас Качка.

Але ж ми прямуємо до Європи, а не до Бангладеш. Хіба не так?

У владі перед виборами вирішили декому з українців «індексувати» бідність: у березні-квітні здійснять одноразову доплату до пенсії у сумі 2410 гривень. Звідки гроші? За словами міністра соціальної політики Андрія Реви, додаткові кошти отримали від розмитнення «євроблях». А сума – 2410 гривень – це, фактично, гроші, які людям не заплатили у 2015-2016 роках, коли була зупинена індексація пенсії. Ощасливити пенсіонерів – ініціатива президента Петра Порошенка. Її отримають ті українці, хто має пенсію нижче мінімальної і мінімальну та достатній трудовий стаж.

В експертному та політичному середовищі України заявили: індексація пенсій – це прямий підкуп виборців, бо президент взагалі немає конституційних повноважень займатися соціальними питаннями. Зрештою, глава держави протягом чотирьох попередніх років і не переймався «пенсійними» питаннями. А тут раптом…

Існує ще один момент. Прогнозують, що це збільшення пенсій спричинить підвищену інфляцію. Люди відчують «щедрість» гаранта в магазинах уже через тиждень.

Пенсіонери повинні отримувати гідні виплати. Бо що нині вартують 1600-2000 гривень? Але не такі одноразові подачки. Бо ця «благодійність» перед виборами виглядає справді дивно. Щоправда, чиновники наголосили:  індексація пенсій, як і монетизація субсидій, яка теж стартує у березні, зроблені не під вибори. Мовляв, автоматичний перерахунок пенсій відбуватиметься щорічно.

А ось монетизація – це експеримент, від якого згодом можуть узагалі відмовитися. Проте перед виборами чотири мільйони сімей отримають від влади по 1,5 тисячі гривень готівкою на руки.

Чи вплине це на рейтинг влади, який наразі надто низький? Як свідчать результати опитування, проведеного Центром Разумкова в лютому, найчастіше наші співвітчизники не довіряють чиновникам – 83 відсотки. Верховній Раді – 82. Уряду -75. Президенту – 71 відсоток.

І повертаючись до справ пенсійних. В одному з інтерв’ю міністр соцполітики Андрій Рева сказав: мінімальна пенсія має бути на рівні 3200 гривень. За теперішнім курсом – це трішки більше за 100 євро. Але коли такі «великі» гроші отримуватимуть українські пенсіонери-«мінімальники» – важко сказати. Як і те, коли в Україні подолають бідність. Хоча б на половину…

Ольга ЧОРНА.

 

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *