Судячи з проекту держбюджету-2014, порушники громадського порядку та інші асоціальні елементи повинні тремтіти від страху. Влада передбачила значно збільшити витрати на Міністерство внутрішніх справ. Якщо цьогоріч українським платникам податків міліція коштувала 16 мільярдів гривень, то наступного року обійдеться у 18 мільярдів.
Головному управлінню внутрішніх військ МВС «покращать» фінансування на 80 мільйонів гривень – із цьогорічних 1,48 мільярда – до 1,566 мільярда. Також щедріше профінансують участь внутрішніх військ МВС в охороні громадського порядку: порівняно з нинішнім роком, сума зросте на 79 мільйонів – до 1,382 мільярда гривень. За повідомленням «Української правди», додаткові витрати скерують на підвищення рівня грошового забезпечення осіб рядового й начальницького складу.
На 22 мільйони гривень більше, порівняно з нинішними 315 мільйонами, закладено у проекті бюджету на заходи із забезпечення безпеки посадових осіб та охорони органів державної влади. Заходи здійснюватимуться на території України і за її межами. Тобто, тіло кожного «слуги народу» високого штибу пильнуватиме певна кількість охоронців. Як відомо, українські високопосадовці панічно бояться всіх і вся. Навіть до туалету у поважних світових інституціях ходять у супроводі охорони. Хоча подібне там не практикується.
Традиційно залишаються високими витрати на Верховну Раду і апарат Держуправління справами (сюди входить і адміністрація президента) – 920 мільйонів і 1 мільярд 268 мільйонів відповідно. Не принили, попри залучення мільярдних кредитів з Росії, фінансування санаторіїв для Ради та Держуправління справами. За санаторії для депутатів і їхніх помічників українці наступного року заплатять 81 мільйон. А витрати на курорти для управління справами адміністрації президента ще й збільшили. Якщо нинішнього року коштом платників податків чиновники відпочивали на 100 мільйонів 674 тисячі гривень, то наступного оздоровлення потягне 102 мільйони 852 тисячі.
Без змін залишать фінансування перевезень вищих посадових осіб авіатранспортом: воно обійдеться бюджету у 187 мільйонів.
Фінансування Євро-2012 може зрости на 662 мільйони. За цієї статтею держава має намір витратити у 2014 році 1 мільярд 698 мільйонів. Сюди ж увійшли 400 мільйонів на заходи з підготовки та проведення в Україні фінального турніру чемпіонату Європи-2015 з баскетболу. А щодо Євро-2012, то 1 мільярд 290 мільйонів 105 тисяч – виплата боргових зобов’язань за кредитами під державні гарантії. Чемпіонат минув – борги залишилися…
Передбачив уряд у проекті бюджету підвищення соціальних стандартів – мінімальної зарплати, пенсії, державної допомоги. Експерти стверджують: це підвищення буде мінімальним і відчутним лише у другій половині року.
Примітно, що у бюджеті-2014 уряд заклав найнижче підвищення соціальних гарантій із 2010 року. Тому, вважають фахівці, збільшення мінімальної зарплати і пенсії зможе лише покрити прогнозовану інфляцію, зберігши доходи пересічних українців на попередньому рівні.
Загалом у наступному році заплановано підвищити мінімальну зарплату аж на 83 гривні, пенсію – на 65 гривень, допомогу при народженні першої дитини – на 2100. Екс-заступник міністра соцполітики і народний депутат Павло Розенко зазначив: Кабмін міг би виділити більше коштів на соціальні статті, скоротивши адміністративні видатки.
За рахунок державних коштів збільшиться й фінансування бюджету Пенсійного фонду. А це означає – дефіцит фонду зростатиме.
Загалом у 2014 році на соціальний захист і забезпечення уряд планує виділити близько 161 мільярда гривень. І пропонує депутатам прийняти бюджет із діркою у 59,5 мільярда.
Обурених бюджетом-2014 буде чимало. Ось науковці прочитали проект основного фінансового документа, жахнулися і готуються виходити на власний «майдан». Уряд не збільшив їм фінансування навіть на копійку. Цьогоріч кожен четвертий співробітник Академії наук був у неоплачуваній відпустці або мав скорочений робочий день. Кандидати і доктори наук наводять приклад силових структур: за п’ять останніх років фінансування Генпрокуратури зросло утричі, міліції – майже вдвічі. А наука за цей отримала, порівняно, незначну дещицю.
А тим часом… Отримавши кредит у $15 мільярдів від Росії, уряд хоче позичати і в інших інвесторів. «Ми ведемо ще три розмови з інвесторами. І це явно на користь», – заявив перший віце-прем’єр-міністр Сергій Арбузов.
Виявляється, Україні необхідний кредит і Міжнародного валютного фонду. Тому діалог буде продовжено, повідомив у ефірі одного з українських телеканалів віце-прем’єр-міністр Юрій Бойко. «Нам потрібний кредит МВФ, адже він надається на вигідних умовах. Ми й надалі працюватимемо з фондом, хоча не можемо прийняти деяких умов, необхідних для відновлення кредитування», – сказав він. Цікаво: кілька днів тому прем’єр Микола Азаров запевнив, що після домовленості про російський кредит більше немає потреби звертатися до МВФ. Схоже, в уряді передумали. І нинішня влада позичатиме й далі, бо заробляти гроші не вміє. Вішати борги на майбутні покоління значно легше. А ще ті борги можуть коштувати Україні суверенітету і назелажності. Особливо небезпечний російський кредит, яким Путін «заплатив» за відмову від угоди про асоціацію з Євросоюзом. І, ймовірно, за майбутній вступ України у Митний союз.
Якщо для мільйонів українців грошей на пристойні зарплати, пенсії, соціальні проекти немає, а позички тривають, то вітчизняні багатії продовжують вивозити за межі держави шалені суми. Як заявив депутат Європарламенту Міхаель Галер, олігархи виводять за кордон гроші, еквівалентні розміру дефіциту держбюджету і держборгу України. За його словами, багато з тих людей, які виступають проти підписання асоціації з ЄС, насправді ведуть дуже активний бізнес у самій Європі.
Влучно сказав про це Віктор Шендерович: «Діти в оксфордах, рахунки – в цюріхах, а мізки як були в татаро-монголії, так і залишилися…».
Повертаючись до теми основного фінансового документа держави, виявилось: у нинішньому році проект держбюджету-2014 не розглядатимуть. Парламентарі ухвалили постанову, згідно з якою розгляд перенесений на 16 січня. Принагідно заслуговує на увагу зауваження регіонала Григорія Смітюха: Рада не зможе прийняти бюджет у наступні два тижні, бо багато депутатів «виїхали на святкування до Європи». А чому не в Росію?
Ольга ЧОРНА.