Перший фестиваль гончарства «Не святі горшки ліплять» зібрав 20 майстрів із різних куточків України
У парку «Топільче» на минулих вихідних кипіла робота. Незважаючи на спеку, тут старанно працювали гончарі з Києва, Львова, Червонограда, Старокостянтинова, Бережан, Нововолинська, Ужгорода, Слов’янська та інших міст.
Майстри навчали всіх охочих працювати з глиною і допомагали створити свій виріб. І діти, і дорослі із захопленням сідали за гончарне коло і пробували. Самі ж гончарі зізнаються, більшість із них саме у такий спосіб починали свій шлях. Серед них – педагоги, різьбярі, архітектори, журналісти. Однак, коли спробували працювати з глиною, відчули, що без цієї справи не уявляють свого життя.
Ідея зібрати разом у Тернополі майстрів з усієї України належить гончару Руслану Друку та його дружині Уляні Джигринюк, про яких газета «Наш ДЕНЬ» вже розповідала на своїх сторінках, а також тернопільському керамісту Уляні Андрійчук. За рекордно короткий час їм вдалося організувати вперше у Західній Україні фестиваль гончарства, який об’єднав таку велику кількість майстрів. Важливо, що усі привезли із собою гончарні кола і ділилися досвідом, майстерністю, проводили майстер-класи. А у суботу навіть відбулося посвячення початківців у майстри гончарної справи. Досвідчені гончарі мастили глиною їх руки та обличчя і дарували символічні прикраси. Все це дійство відбувалося під звук етнічних інструментів і перетворилося в захоплюючий і цікавий ритуал.
У перший день фестивалю гончарі зліпили величезний глечик.
– Його вага понад 200 кілограмів, а висота – 1м 26 см, – розповідає Уляна Андрійчук. – Два дні скульптура сохла, а в суботу ввечері ми її випалювали на спеціально побудованій для цього печі на Козацькому острівку. Звичайно, дуже хвилювалися, щоб все вдалося. Але, на щастя, наші спільні зусилля увінчалися успіхом.
Випалювання глечика було надзвичайно видовищним і цікавим дійством – ввечері скульптуру нагріли до понад тисячу градусів, також всередину кидали солому, тож це було справжнє вогняне шоу.
Велетенський глек внесли у «Книгу рекордів Тернополя» як найбільшу вогняну скульптуру «Глек-символ гончарства». Виріб подарували Тернополю. Поки що невідомо, де його встановлять, однак тернопільські гончарі вже будують плани на майбутнє. Кажуть, гостям настільки сподобалося, що обіцяють приїхати в Тернопіль наступного літа. Направду, не святі горшки ліплять, а майстри, які понад усе люблять свою справу і відроджують давні українські традиції заради майбутніх поколінь.