Володимир Сулима: «Субсидії перерахують по-новому»

Володимир Сулима: «Субсидії перерахують по-новому»

Перерахунок субсидій – це те, що сьогодні чи не найбільше хвилює споживачів житлово-комунальних послуг як міста, так і області. У зв’язку з періодичним внесенням змін до нормативних документів, які регулюють порядок надання субсидій, у людей виникає чимало запитань. На найактуальніші з них ми попросили відповісти начальника управління соціальної політики Тернопільської міської ради Володимира СУЛИМУ.

– Володимире Івановичу, тридцятого квітня завершився опалювальний сезон і в зв’язку з цим громадян хвилює питання, як і скільки вони мають платити за спожиті комунальні послуги у травні?

– Так, дійсно, ми повинні провести перерахунки житлових субсидій на неопалювальний період, починаючи з першого травня. Однак мусимо здійснити не тільки це, але і перерахунки субсидій тим домогосподарствам, у яких річний термін їх призначення закінчився. Плануємо завершити цю роботу якнайшвидше, щоб у мешканців міста не виникало запитань, скільки вони повинні сплачувати за житлово-комунальні послуги. Я думаю, що вже у червні тернополяни отримають відповідні повідомлення про перерахунок субсидій на неопалювальний період,  тобто до 30 вересня цього року, а ті сім’ї, які вже набули право на перерахунок субсидій, – на новий термін після закінчення попереднього.

До речі, у нас є деякі проблеми щодо перерахунку субсидій жителям міста, у яких завершився термін їх призначення – сім’ям, які проживають у приватному секторі, у будинках ОСББ. Тому, що ЖЕКи не мають інформації про склад зареєстрованих осіб у цих помешканнях. Тож прошу жителів Тернополя, які мешкають у приватному секторі та ОСББ для перерахунку субсидій після завершення терміну їх призначення подати довідки про склад зареєстрованих осіб.

–  Які зміни в порядку нарахування субсидій передбачені з першого травня?

– Уже відбулося дуже багато змін на урядовому рівні щодо призначення житлових субсидій. З першого травня цього року знову прийнята постанова Кабміну, яка передбачає суттєві  зміни у порядку призначення житлових субсидій. Окрім цього відповідно змінені соціальні норми користування послугами щодо газопостачання. Якщо досі норма на опалення газом була сім кубометрів, то з першого травня вона становить п’ять з половиною кубометрів газу на метр квадратний площі.

Субсидії з першого травня будуть нараховуватись і перераховуватись не на рік, а, що суттєво, до завершення опалювального періоду, але не більше дванадцяти місяців. Після завершення опалювального періоду субсидія буде перераховуватися.

При розрахунку субсидії для працездатних осіб, які одержують доходи нижчі за  прожитковий мінімум, тобто одну тисячу чотириста п’ятдесят гривень,  з першого травня цього року, для розрахунку субсидій кожного місяця за попередній рік буде враховуватися два прожиткових мінімуми, тобто дві тисячі дев’ятсот гривень. Це теж дуже суттєво, тому громадяни повинні над цим питанням подумати – не одержувати заробітну плату в конвертах для того, щоб їхній дохід був більшим від однієї тисячі чотириста п’ятдесяти гривень, тоді в їхній дохід буде включатися ця фактична сума, а не два прожиткових мінімуми, цього раніше не було. Громадянам, які одержують соціальні виплати (допомогу по догляду за дітьми-інвалідами, допомогу при народженні, допомогу по догляду за психічнохворими, допомогу з безробіття) в розрахунок для призначення житлової субсидії будуть враховуватися їхні фактичні виплати, тобто не прожитковий мінімум, не два, а фактично ті суми, які вони одержують. Але для студентів, які мають батьків і самі зареєстровані, а також осіб, які зареєстровані у державній службі зайнятості і не одержують допомоги з  безробіття, то в їхній дохід буде включатися сума прожиткового мінімуму, тобто одна тисяча чотириста п’ятдесят гривень, що теж суттєво. Внесені також зміни, що стосуються підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування і працюють на єдиному податку. Якщо вони знаходяться на єдиному податку першої групи, то в їхній дохід буде включатися кожного місяця два прожиткових мінімуми, раніше був один прожитковий мінімум. Хто на другій групі оподаткування, то відповідно – три прожиткових мінімуми. Підприємці третьої групи оподаткування – чотири прожиткових мінімуми. Цього досі не було.

– Володимире Івановичу, в житті у кожного з нас можуть бути непередбачувані і навіть форс мажорні обставини. Як у таких випадках нараховуються субсидії?

– Сім’ям, у яких склалися непрості життєві обставини і які з різних причин не змогли своєчасно подати документи на призначення житлової субсидії, норми положення передбачають, що їм субсидія може бути призначена з часу набуття такого права, але не раніше шести місяців з часу звернення. Це теж нововведення, якого досі не було.

Якщо упродовж терміну одержання субсидій у складі сімей відбуваються різні зміни, тобто хтось зареєструвався або знявся з реєстрації, відбулися зміни у соціальному складі сім’ї, хтось виїхав за кордон, змінилася площа житла, хтось придбав річ на суму п’ятдесят тисяч гривень або одержав послугу, раніше достатньо було повідомити про це управління соціальної політики. Згідно нововведень, які набули чинності з першого травня передбачають, що цього недостатньо і сім’ї  повинні підтвердити зміни документально. Тобто, обов’язково мають представити відповідні довідки про ці зміни.

– Є випадки, коли громадяни, яким надається житлова субсидія, одержують доходи, які не зафіксовані у податковій інспекції. Чи потрібно їм про це інформувати органи соціального захисту?

– Таким громадянам необхідно обов’язково дати письмове пояснення про ці доходи в  управління соціальної політики, щоб їх врахували при розрахунку житлової субсидії. Бо рано чи пізно ці доходи будуть виявлені і тоді доведеться  проводити перерахунок субсидії, а зайво отримані кошти сім’ям необхідно буде повернути до державного бюджету.

– А якщо сім’ї зекономили, тобто не використали в повному обсязі надані їм субсидії? Чи можуть їх додатково надати в наступному розрахунковому періоді?

– На жаль, ні. Щодо цього також змінена важлива норма. Після завершення опалювального періоду субсидії будуть перераховані і ті з них, які були зекономлені і не використані, будуть забрані. Тобто, спрямовані на це у рамках соціальної допомоги  кошти, які були на рахунках громадян, будуть повернуті до державного бюджету і їх не можна використовувати у наступному розрахунковому періоді. Виняток становить лише сто кубометрів газу і сто п’ятдесят кіловат електричної енергії, які залишаються домогосподарствам. Для прикладу, якщо норма на місяць для сім’ї визначена у шістсот кубометрів газу, а вона використала триста кубометрів і стільки ж зекономила, то за двісті кубометрів газу необхідно повернути кошти в державний бюджет, а сто кубометрів газу залишаються сім’ї  на наступний розрахунковий період.

– Але ж тоді люди не будуть зацікавлені в тому, щоб зекономити.

– Я констатую нормативний документ  – така норма прийнята урядом. Досі сім’ї мали право подати доходи для призначення житлової субсидії не тільки за дванадцять місяців попереднього року, але і за три місяці перед зверненням. З першого травня ця норма скасована, тобто доходи  для розрахунку житлової субсидії лише беруться за останні дванадцять місяців. Це такі основні зміни.

– Володимире Івановичу,  що змінилося в порядку нарахування пільг громадянам?

– Дуже важлива норма, якщо сім’я користується пільгами, відповідна постанова передбачає її право на одержання субсидії або одержання пільг.  У нас дуже багато сімей, які користуються пільгами на оплату житлово-комунальних послуг і їм необхідно визначатися, як краще: або одержувати субсидію, або пільги. До цього субсидія нараховувалася з врахуванням пільг.

Як і стосовно субсидій, якщо у попередній розрахунковий період право на пільги надавалося залежно від сукупності доходу сім’ї і пільга розраховувалася на півроку, то з першого травня вона надається вже на рік.

Світлана ВІТРОВА.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *