Запитання від «Нашого ДНЯ»: які наслідки від еміграції очікують українську економіку?

Запитання від «Нашого ДНЯ»: які наслідки від еміграції очікують українську економіку?

Україну накрила економічна еміграція. За даними грудневого соцопитування компанії «Research & Branding Group», більше третини українців – 34 відсотки – готові переїхати в іншу країну на постійне місце проживання. Головні причини еміграції – пропозиції цікавих і прибуткових робіт, збройний конфлікт на Сході, економічні проблеми в країні, негативна ситуація у банківській сфері та інше. За словами експертів, посилився потік трудових мігрантів у країни Середньої і Східної Азії. Популярними є Польща та інші європейські країни, Північна Америка…

Коли українська економіка може суттєво відчути наслідки еміграції? Якими вони можуть бути? Слід враховувати і демографічну ситуацію (молоді виїжджають, старше покоління виходитиме на пенсію)? Як це вплине на ВВП країни? І чи не доведеться Україні вирішувати проблему нестачі робочих рук за рахунок іноземців? Якщо так, то хто зміг би теоретично приїхати працювати в Україну, зважаючи на далеко не європейські зарплати у нашій державі?

0369Віктор Михайлович Островерхов, декан факультету економіки та управління Тернопільського національного економічного університету, кандидат економічних наук, доцент

Які наслідки від еміграції очікують українську економіку?

Говорити про масовий виїзд за кордон наших громадян є перебільшенням. Адже офіційна статистика показує, що, починаючи з 2005 року, у нас фіксується позитивне сальдо зовнішньої міграції. Тобто говорити про еміграцію населення у розумінні саме «еміграції» – зміну місця проживання, не доводиться. Однак, є значна кількість громадян, які виїжджають за кордон на роботу. Проте вони періодично повертаються додому. Один із недоліків роботи Державної служби статистики, що не ведеться облік таких громадян. Загалом, що стосується статистики населення, то немає достовірних даних щодо кількості економічно активного населення, яке  здійснює трудову діяльність за кордоном. Значна кількість трудових мігрантів працевлаштовані за кордоном неофіційно. Тому доцільно Державній службі статистики разом з Державною міграційною службою та Державною прикордонною службою здійснювати облік громадян, які залишають межі країни за причинами виїзду та фіксувати демографічні характеристики цих громадян.

Коли українська економіка може суттєво відчути наслідки еміграції?

Економіка вже відчуває нестачу трудових ресурсів, особливо у прикордонних регіонах. Дані державної служби зайнятості щодо понад 1,2 млн. безробітних не відображають наявного стану справ на ринку праці. За методологією МОП кількість безробітних громадян становить понад 1,6 млн. осіб. Річ у тому, що внаслідок норм законодавства щодо надання статусу безробітного, даний статус отримують не всі безробітні. З іншого боку, значна кількість безробітних неофіційно працевлаштована і здійснюює економічну діяльність, проте включається у склад безробітного населення. За підрахунками різних експертів понад 50% економіки держави перебуває у тіні, наслідком чого є значні масштаби нелегальної зайнятості.

Якими вони можуть бути?

У переважній більшості наші громадяни за кордоном працюють не за фахом, тому за період роботи там втрачають набуту в освітніх закладах кваліфікацію, як наслідок неефективне використання коштів на їх професійну підготовку. Іншою проблемою, є відсутність трудових ресурсів для розвитку реального сектору економіки. Банальна нестача робочих рук для новостворених підприємств, обмеження для розвитку вже існуючих. Позитивним наслідком для економіки, в цих умовах, є необхідність підняття розміру заробітної плати, задля збереження вже існуючого трудового потенціалу.

Слід враховувати і демографічну ситуацію?

Так, звичайно, адже серед громадян, які виїжджають за кордон на роботу, левова частка – це молодь та особи працездатного віку. На сьогодні чисельність економічно активного населення становить майже 18 млн. осіб, з них зайнятого населення – 16,5 млн. осіб, а чисельність пенсіонерів – 12,3 млн. осіб. Тенденції демографічного розвитку населення свідчать, що через кілька років 10 працюючих громадян будуть утримувати 15 пенсіонерів, що звичайно обернеться соціальним колапсом. Пенсійний фонд уже зараз має дефіцит понад 140 млрд. грн.

Як вплине це на ВВП країни?

Як уже зазначалось, основна частка тих, хто залишає країну у пошуках достойного заробітку, – це молоді люди, які в майбутньому мали б замінити теперішніх працівників на підприємствах. У майбутньому дефіцит трудових ресурсів лише збільшуватиметься, що безперечно впливатиме стримуючим фактором для зростання ВВП. Особлива небезпека у виїзді молодих людей за кордон криється у легкості їх асиміляції у нових умовах і велика ймовірність неповернення додому. Позитивним для економіки є великий обсяг грошових переказів трудовими мігрантами в Україну, які в свою чергу витрачаються на вітчизняні товари та послуги. Розмір лише офіційних переказів через банківську систему перевищує обсяг усіх іноземних інвестицій в економіку країни.

І чи не доведеться Україні вирішувати проблему нестачі робочих рук за рахунок іноземців?

Дана ситуація буде актуальною у тому випадку, коли рівень доходів на ринку праці буде привабливим для іноземних громадян, а дефіцит трудових ресурсів буде настільки великим, що появиться нагальна потреба для залучення до економічної діяльності іноземних громадян.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *