Бюджет українського студента в Польщі: скільки коштують харчі, житло, одяг

Бюджет українського студента в Польщі: скільки коштують харчі, житло, одяг

Навчання в Польщі – ось яку тему все частіше обговорюють батьки українських випускників, коли ті планують здобувати вищу освіту. Все-таки аргументів на користь польської освіти не бракує: європейський диплом, Болонська система навчання, можливість вивчити іноземні мови, стажування в різних країнах та перспектива побудувати кар’єру за кордоном – це тільки основні з них.

Щоправда, ціни на навчання в Польщі, особливо в її найпрестижніших державних вузах, вищі, аніж в Україні, та все ж багато батьків готові робити таке капіталовкладення у майбутнє свого студента. За останній рік число українських студентів в Польщі збільшилось на 7 тисяч, пише vsetutpl.com.

Вища освіта в Польщі, особливо в її приватних ВНЗ, коштує не набагато дорожче ніж в Україні, проте сам процес її здобуття таки обійдеться батькам новоспеченого студента у доволі кругленьку суму.  Виділимо основні типи витрат українського студента, що навчається в Польщі:

— Оренда житла;

— Харчування;

— Транспорт;

— Послуги інтернет-провайдера та мобільного оператора;

— Додаткові навчальні послуги (курси мови, репетитори і т. д.);

— Одяг;

— Непередбачувані витрати;

— Кошти на проведення вільного часу та розваги;

— Оренда житла для студента в Польщі;

Варіантів оренди житла в Польщі для українського студента декілька. Почнемо з найбюджетнішого. Найвигідніше з точки зору фінансів студенту буде проживати в гуртожитку (akademiku). Кімнати там, в основному, розраховані на 2-3 осіб і коштують від 300 до 450 злотих на місяць з однієї людини.

1

Є і можливість окремого проживання. Одномісна кімната в гуртожитку обійдеться Вам значно дорожче, від 500 злотих (670 злотих, наприклад, у Варшаві)  та все ж дешевше, аніж наш наступний варіант – оренда кімнати в помешканні. Вартість оренди кімнати для студента в Польщі залежить від міста, відстані до університету, умов проживання і кількість людей в кімнаті. Мінімальна вартість оренди кімнати в Польщі – 400 злотих (при умові, якщо кімнату Ви знімаєте на кількох осіб).

У Варшаві проживання в кімнаті з хорошими умовами (включно з вартістю комунальних послуг і інтернету) коштуватиме близько 800 злотих. Третій варіант житла для студента в Польщі – це окрема квартира. Найбільшою популярністю користуються так звані кавалерки. Дво- і трикімнатні квартири орендують здебільшого для проживання 4-6 студентів.

Вартість оренди квартири в Польщі теж залежить від місцевості, розташування та умов. За кавалерку в Лодзі, наприклад, просять 920 злотих, у Кракові вже 1200, а у Варшаві – 1500 злотих на місяць. Однокімнатна квартира обійдеться дорожче – від 1500 злотих.  Проте, не зважаючи на таку високу вартість, українські студенти таки прагнуть орендувати квартиру – це дає відчуття повної незалежності і самостійності, а також дозволяє запрошувати друзів та організовувати вечірки у будь-який час доби.

Скільки коштує харчування в Польщі для студента

Студентський спосіб харчуватись – споконвіку причина для жартів та навіть інколи співчуття. Насправді витрати студента на харчування в Польщі залежать від того, готуватиме він сам чи планує харчуватись у закладах громадського харчування та різноманітних кафе. У першому випадку – цілком реально заощаджувати. Купуючи продукти у супермаркетах Польщі та не зловживаючи посиденьками в кафетеріях, навіть у закладах фаст-фуду,  можна витрачати на харчування в Польщі від 300 злотих на місяць. Проте це мінімум, при умові, якщо планувати бюджет, обійтись без спонтанних перекусів, а також розраховувати кількість закуплених продуктів, щоб вони не псувались.

2

Повноцінне трьохразове збалансоване харчування все-таки потребуватиме більше затрат. Якщо ж ви ще не відкрили в собі кулінарного таланту і надаєте перевагу харчуванню в їдальнях, ресторанах та кафе, то ціни в меню стартуватимуть від 12 злотих за комплексний обід (це 240 злотих в місяць) і 10 злотих за страви на сніданок чи вечерю. Мінімально в день витрати складатимуть 30 злотих, в місяць це 900 злотих тільки на харчування. До категорії споживчих товарів відносимо також мінімальні засоби гігієни (мова не йде про дорогу косметику). Стандартний бюджетний набір – мило, зубна паста, антиперспірант, засоби для гоління – це ще плюс 25 злотих на місяць.

Ціни на транспорт в Польщі для студентів

Витрати на проїзд в громадському транспорті Польщі залежать від міста, в якому Ви живете і навчаєтесь.  Студенту, щоб максимально зекономити,  краще купувати пільговий семестровий квиток (5 місяців), у Кракові він, наприклад, коштує близько 180 злотих, у Вроцлаві 185 злотих.

3

Ціна залежить також від видів транспорту, якими ви плануєте користуватись, чим їх більше, тим дорожчий квиток. До витрат на транспорт українському студенту обов’язково доведеться додати також витрати на поїздки додому, в Україну. Тут теж все дуже індивідуально: з Кракова до Львова їхати дешевше, аніж з Вроцлава до Києва, наприклад, проте мінімальні витрати на дорогу додому – 50 злотих в одну сторону (при умові купівлі квитка на автобус).

Інтернет та мобільний зв’язок в Польщі. Ціни

Постійний доступ до інтернету студенту необхідний. По-перше, це відмінний спосіб комунікації з рідними та друзями з України, адже розмови через Skype, Viber чи Messenger безкоштовні, чого, на жаль, не скажеш про дзвінки з мобільного за кордон. По-друге, саме в мережі знаходиться більша частина навчальних матеріалів, які використовують студенти в Польщі.

Завантаження і обмін підручниками, посібниками, словниками, а отже, повноцінне навчання, просто неможливе без доступу до інтернету. Так, у Польщі справді багато безкоштовного Wi-Fi в громадських місцях (на площах, в парках та кафе), проте це краще використовувати як приємний бонус, а не єдиний спосіб зайти в мережу.

4

Щодо цін на послуги інтернет-провайдерів в Польщі, то у вартість деяких кімнат в гуртожитках чи приватних квартир входить можливість користування інтернетом, це варто уточнювати при підписанні договору оренди. Якщо ж це не ваш випадок – додайте до необхідних витрат купівлю роутера та щомісячну оплату за доступ до інтернету.

Про витрати на мобільний зв’язок нагадувати, мабуть, немає потреби. Кошти на мобільному рахунку повинні бути завжди, а для цього його слід систематично поповнювати (хоча б 30 злотих на місяць). Виберіть польського оператора, тарифи і послуги якого влаштують вас якнайкраще, зверніть особливу увагу на умови дзвінків у роумінгу.

Скільки будуть коштувати додаткові навчальні послуги в Польщі

Хоча майже усі навчальні матеріали доступні в інтернеті, а багато необхідного ви чуєте на лекціях, все одно буде частина важливої для вашого навчання інформації, яка міститиметься лише у паперових книгах. Так, Вам доведеться їх купувати, кількість і частотність залежатиме від обраного профілю, але до такого типу витрат студенту в Польщі слід бути готовому.

5

Багато українських студентів потребують також репетиторів, особливо з польської мови. Вартість курсів польської мови дуже різна, мінімально це 250 злотих за семестр. Лекції на заняттях чи на курсах  треба теж в чомусь і чимось робити, готуйте щонайменше 30 злотих на блокноти-ручки-олівці. І не забувайте про ксерокс – копія однієї сторінки в Польщі коштує від 10 польських грош (65 коп.). На деяких факультетах на ксерокопії доводиться витрачати до 150 злотих в семестр.

Купити одяг в Польщі для студента

Є речі, які ми не купуємо регулярно, але потребуємо для щоденного використання. Це, наприклад, одяг. Мінімальна сума, необхідна українському студенту в Польщі на одяг – це 300 злотих на сезон.

7

Проте, як показує практика, цього достатньо тільки на штани/спідницю, сорочку/блейзер, взуття і кілька футболок, не враховуючи верхній одяг,  білизну та аксесуари. Так, звісно, одяг можна купити і в Україні, але це не завжди економія, часто одяг в Польщі дешевший і , в той сам час, якісніший ніж у нас.

Непередбачувані витрати для українського студента в Польщі

Загублений телефон, зуб, який розболівся, чи розбита по необережності вранці чашка – це і є непередбачувані витрати для українського студента в Польщі. З кількістю грошей тут усе дуже відносно: від 0 злотих до тисяч, залежно від типу нагальної покупки.

Витрати на розваги в Польщі

Походи в кіно, кафе, боулінг чи паби – ось на що найчастіше витрачають гроші студенти в усьому світі. Українські студенти в Польщі – не виняток, і навіть якщо ви не любите гучних забав, кава з друзями поза межами дому кілька разів у місяць – необхідна і приємна справа, яка теж потребує грошей.

Скільки виділяти студенту на розваги – справа самих батьків. Зрештою, студент в Польщі здатен заощадити собі на це або ж заробити. Для цього є, як мінімум, 2 способи. Перший – пошук підробітку в Польщі, що може заважати сконцентруватись на здобутті освіти, особливо студентам-першокурсникам, другий – мабуть, найкращий – отримувати стипендію (у разі досягнень та відмінних результатів у навчанні).

6

Підводячи підсумки, ми прийшли до висновку, що мінімальна місячна сума грошей, необхідних для утримання українського студента в Польщі – це 1000 злотих, за умови, що місцем проживання буде гуртожиток, а їжу він готуватиме вдома. Середній показник – 1200 злотих, максимум залежить від фінансових можливостей і бажання батьків.

Сума витрат за місяць дуже залежить від міста навчання, умов проживання, а також від потреб та амбіцій самого студента. Найбільше витрат чекає на Вас вже у першому місяці навчання в Польщі –жовтні (проїзний квиток, страхівка, канцелярія, книги, оренда житла, репетитори). Далі вони трохи підуть на спад. Як бачимо, навчання і проживання студента в Польщі не дороге, у порівнянні з іншими країнами Європи, де та сама місячна сума була б не в злотих, а в євро. Натомість Ви отримаєте якісні знання та хороші кар’єрні перспективи. Аналізуйте та наважуйтесь!

Джерело: СвітUA

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *