«Полювання» на «мінімалку» або Держава українцям однією рукою дає, а двома – забирає

«Полювання» на «мінімалку» або Держава українцям однією рукою дає, а двома – забирає

Напередодні підвищення мінімальної зарплати до 3200 гривень уряд обіцяв, що українці стануть заможнішими. Й мало не клявся: збільшена «мінімалка» жодним чином не вплине на ріст цін. І це – незважаючи на досвід попередніх років, коли підвищували мінімальну платню чи пенсію, одразу все дорожчало. Так сталося і цього разу.

Незважаючи на суттєве збільшення цін і тарифів у новому році, «сюрпризи» від влади тривають і далі. Зокрема, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, яка скидається на уряд – в уряді, вирішила внести корективи у тарифи на воду й світло.

Так, 22 березня НКРЄ переглянула тарифи на водопостачання і водовідведення для «Тернопільводоканалу» і прийняла відповідну постанову про подорожчання. У результаті, тернополяни за послуги підприємства платитимуть на 14 відсотків більше. «При цьому, Національна комісія залишила два види тарифів, які були до цього часу. Вони будуть відрізнятися для мешканців багатоквартирних будинків і для інших абонентів, зокрема і приватного сектору. В ці тарифи буде включено вартість періодичних повірок, – розповів телекомпанії «TV-4» начальник планово-економічного відділу КП «Тернопільводоканал» Володимир Водовіз. – Згідно з новою постановою, вартість послуг для мешканців багатоквартирних будинків становитиме 13 гривень сім копійок. Це – за водопостачання і водовідведення. А для абонентів приватного сектору – 12 гривень 24 копійки».

Вартість послуг зросте на 1 гривню 59 копійок за кубометр води. Приміром, сім’я з трьох осіб платитиме більше на 12 гривень. Для тих тернополян, які отримують субсидію, це не буде відчутно, кажуть у водоканалі. Постанова про зростання тарифу має вступити в дію найближчим часом.

Щодо світла. Раніше порадували: вартість електроенергії зменшиться. Але вийшло навпаки. Нацкомісія повідомила про підняття літніх тарифів на світло. Оптово-ринкові ціни на електроенергію підвищать з 1 липня. За повідомленням «Вusinessua», електроенергія подорожчає на 1,8 відсотків. Прогнозовану оптову ринкову ціну затвердили на рівні 1353,66 грн/МВт-год з розподілом на квартали. У першому і другому кварталах ціна складатиме 1341,57 грн/МВт-год, а в третьому і четвертому – 1365,72 грн/МВт-год.

Чи вистачає людям грошей на оплату комуналки за новими тарифами? Таке  опитування провело видання «Finance.UA» серед своїх читачів. Згідно з відповідями, підвищення тарифів вагомо вплинуло на загальний рівень життя більшості респондентів. Зокрема, 40 відсотків через оплату за новими тарифами змушені економити в інших аспектах своєї життєдіяльності. 16 відсоткам опитаних допомагає субсидія. А 14 відсотків заявили, що не платять за компослуги принципово. У 13 відсотків респондентів не вистачає коштів на оплату комунальних платежів, через що вони змушені позичати гроші.

А тим часом у Нацбанку розповіли про ще один стрибок тарифів – осінній. НБУ заклав у прогноз щодо інфляції в цьому році зростання цін на газ і опалення з жовтня, заявив голова департаменту монетарної політики і економічного аналізу Сергій Ніколайчук. При цьому не уточнив наскільки вони можуть вирости. Лише пояснив, що тарифи будуть коригуватися і залежатимуть від динаміки обмінного курсу та цін на газ на світових ринках.

Ось таке своєрідне «полювання» на «мінімалку». Держава українцям однією рукою дає, а двома – забирає.

А тепер найновіша статистика ООН: за межею бідності в Україні перебуває майже 80 відсотків населення. За рейтингом банку «Credit Suisse», Україна – найбідніша країна Європи. І це, зважаючи на підвищену «мінімалку». 3200 гривень, – фактично, 105 євро за теперішнім курсом. Мізерія, порівняно з європейськими цінами в Україні на продукти, одяг, взуття. Ще й вартість комуналки влада підтягує до європейських цін. «Забуваючи», однак, наближувати до євростандартів якість послуг.

Прикро, що країна з родючими землями, природнім потенціалом, багатою культурою, талановитими й працьовитими людьми опинилася на задвірках усіх рейтингів. Замість бути заможною, Україна виглядає нужденною родичкою, випрошуючи кредити в Європи, Америки…

Корупція, безкарність, непрофесіоналізм багатьох чиновників не дають змоги державі розвиватися, а народу гідно жити. Та й правила гри в Україні визначає захланна група людей, яка утримує владу.

Крім того, переконані експерти, владоможцям вигідно утримувати народ у скруті. Так легше маніпулювати людьми, особливо під час виборів, коли «голосувала» гречка, отримана від кандидатів. Бідні люди краще ведуться на обіцянки. Їхню лояльність легше купити, наприклад, підвищенням пенсії на кілька гривень чи соціальних виплат. Що вже казати за субсидії!

Професор, доктор психологічних наук, дослідник психології бідності Вадим Васютинський зазначив у інтерв’ю «Експресу»: вважається, що повинно минути три покоління – тричі по 25 років, аби психологічні установки населення змінилися. Судячи з цього, українцям потрібно чекати змін ще півстоліття, оскільки з часу незалежності переступлена лише одна сходинка.

Тим часом, західні експерти прогнозують: у найближчі роки наша економіка зростатиме лише на один-три відсотки щорічно. Це надзвичайно низький показник. Тож Україна й надалі залишатиметься дуже бідною країною.

А ще, за всіма міжнародними рейтингами і прогнозами ООН, наша держава входить до десятки країн із найвищим темпом скорочення населення. У сучасному світі, за словами старшого наукового співробітника Інституту демографії та соціальних досліджень Лідії Ткаченко, справжнє багатство – це люди. Навіть не земля чи корисні копалини.

А в Україні?..

 

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *