Пити чи не пити?

Пити чи не пити?
З кефіром не все так просто. В масовій свідомості, природно, присутня якась «обов’язкова користь» від цього молочного продукту. Всі нібито «знають», що його «корисно» пити вранці і на ніч, та й взагалі, постійно. Мовляв, кисломолочні бактерії роблять свою роботу, чим невимовно допомагають нашому самопочуттю.

А чи є шкода у кефіру? Або «непитущі» просто не розуміють свого щастя? А, може, щастя не в кефірі?

Отже, що таке кефір?

Кефір ми отримуємо, коли скисає молоко. Скисання молока відбувається під впливом кефірних грибків – різних мікроорганізмів, біфідобактерій, молочнокислих стрептококів, оцтовокислих бактерій, паличок, дріжджів. У перший день, коли молоко скисло, ми будемо мати один вид кефіру з певними властивостями, на інший день – вже другий і на третій день – зовсім інший кефір з новими властивостями. У ньому будуть змінюватися кислотність, кількість вуглекислоти, спирту та інші показники.

Молочний білок з допомогою мікроорганізмів здобуває нові властивості. Які ж? За що кефір був так високо оцінений вченими?

Звичайно, кефір, як і каші, був підхоплений у пропаганду в радянський час як простий метод «нагодувати народ». Дешево і вигідно. Але чи не перебільшена його позитивна роль?

Міфи чи правда про кефір?

  1. Кефір нормалізує обмін речовин в організмі.

Правда? Звичайно – якщо у вас порушився обмін речовин в якийсь певний день, при несприятливому збігу обставин. До того ж, у вас не має бути алергії на лактозу. А якщо ви взагалі не п’єте молока – просто не любите? Як вам допоможе те, що може викликати небажання, відторгнення? При несподіваному вливанні дози біфідобактерій таке може початися, що примусового чищення не уникнути. До того ж, це може бути потрясінням для внутрішньої мікрофлори кишечника.

  1. Кефірна дієта – здоров’я та схуднення!

Спірне питання. По-перше, вона повинна тривати не більше семи днів, по-друге, поєднувати кефір слід з потрібними продуктами, а по-третє, при підвищеній кислотності шлунку це травмує організм.

  1. Який відсоток алкоголю в кефірі?

В старовину він сягав 1-3%, зараз – набагато менше (від 0,01 до 0,6%). Це – етиловий спирт. З цієї причини кефір не дають маленьким дітям (до року, а краще і пізніше). Обманюватися, що йогурт корисніший, теж не варто.

  1. Менша жирність кефіру – більше користі?

Знежирений кефір варто пити в крайньому випадку. Тобто коли просто пити хочеться. «Кефірної» користі там немає. Заодно, якщо кефір запакований у пластик, корисні властивості його втрачаються. У складі ж кефіру повинні бути тільки молоко і закваска. Всі інші напої корисним кефіром не є.

  1. Люди з загостренням гастриту або виразки, при наявності панкреатиту – призупиніть вживання кефіру, навіть якщо він – ваш улюблений напій.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *