Як портрет Тараса Шевченка врятував одну українську родину

Як портрет Тараса Шевченка врятував одну українську родину

Мій тато родом з Полтавщини.  Ще школярками ми з сестрою щороку влітку їздили на канікули в гості до його батьків у велике мальовниче село Березова Лука, що розкинулося на берегах Хоролу. Неймовірна природа: луги, дубові гаї, добротні  побілені будинки, що потопали в садах, і  квіти біля кожного з них захоплювали  своєю гармонією та красою. На городі у бабусі Христини чого тільки не росло. Ніколи в житті потім не бачила таких великих маківок,  медових груш та шовковиці.  

Все і в будинку, і на подвір’ї  вражало своєю чистотою та  раціональністю.  У кімнатах було завжди прохолодно та пахло медом. Велику частину  кухні займала піч, побілена  та розписана яскравими квітами.  Бабуся мала неабиякий хист до рукоділля та малювання.

Річка Хорол поблизу с.Березова Лука Гадяцького району Полтавської області

У великій світлиці на стінах в обрамленні вишитих рушників були портрети чотирьох бабусиних синів у військовій формі. А на чільному місці, де за звичай розмішуються ікони  – портрет  Тараса Шевченка.  Знаючи про велику побожність бабусі, ми були вкрай здивовані. І тоді вона переповіла нам давню історію,  яка трапилася ще у кінці 20-х рр. ХХ ст.

 Зі своїм майбутнім чоловіком Антоном бабуся познайомилася на ярмарку у Миргороді  в 1917 році. Висока ставна блакитноока дівчина одразу запала в душу юнака. Невдовзі і посватався. Незважаючи на заможність потенційного нареченого, батьки Христини неохоче дали згоду на одруження єдиної доньки. Боялися, що міській дівчині буде важко жити у селі. 

Після весілля молоді оселилися у власному будинку на хуторі край села. Роботи не цуралися та й родина допомагала. Невдовзі  у них народився перший хлопчик, а за ним ще троє. Коли найменшому Михайликові було лише два місяці, у селі з’явилися чужі люди. Нишпорили по хатах, слухали розмови, декількох чоловіків заарештували. З того часу веселий та компанійський Антон став похмурим та неговірким. В Україні почалася масова колективізація. Людей по селах примушували віддавати все майно та вступати до колгоспів. Хто відмовлявся  –  називали «куркулями», репресували, позбавляючи і майна, і волі. 

Боячись за родину, Антон віддав до колгоспу і землю, і млин, і худобу. 

Шкодував лише за конем, з яким пройшов усю війну. А одного дня познімав у кутку світлиці всі ікони, які дружина привезла з Миргорода. Сказав, що в селі спалили церкву, так борються з «опіумом для народу». Христина ледь впросила залишити образи на горищі хати, там і молилася та просила у Бога захистити малих дітей. А невдовзі у кутку світлиці на найкращому рушнику з’явився портрет Тараса Шевченка.

Зимового дня, коли чоловіка не було вдома, до хати прийшли озброєні люди. Христина з дитиною на руках заклякла на порозі. Оглянули затишну оселю  та запитали про чоловіка. Сказала, що поїхав у справах до району. Один з чоловіків, показуючи на портрет Шевченка, російською запитав, що то за «пан» у кутку на стіні, чи не родич. «То не пан, а поет наш український Тарас Шевченко». «С богатых?». «Та ні, з кріпаків, захищав простих людей, за що цар  заслав  його у степи, щоб не міг писати та малювати». «Значит из наших, из простых». Як уві сні поклала малого сина у колиску та  запросила непроханих гостей до столу. Поки частувалися,  боялася лише, щоб не заглянули на горище, де був цілий іконостас.

Того вечора вона не запалювала свічку до самої ночі. І молилася до шевченкового портрету як до найціннішої ікони. А коли розповідала нам про той день, то в блакитних очах немов промайнуло  усе її трудне життя, а змарніле обличчя  раптом засяяло  вдячністю за щасливу долю.

Любов ШИЯН,

наукова співробітниця Національного заповідника «Замки Тернопілля», канд. іст. наук.

На головному фото вгорі: музей визвольних змагань у с. Березова Лука.

Впродовж 1918-1922 рр. за волю України віддали життя 6 нащадків давнього козацького роду Шиянів. Влітку 1933 р. від голоду померло 33 члена роду, серед них 9 дітей.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *