На Тернопільщині з літаків розкидатимуть вакцину від сказу

На Тернопільщині з літаків розкидатимуть вакцину від сказу
Людей просять не панікувати, якщо побачать, як щось падає з неба. Це – приманки для тварин, вони містять капсули з вакциною. За словами ветеринарів, речовина абсолютно безпечна і відповідає усім вимогам Євросоюзу.

– Сказ є однією з найбільш небезпечних недуг. Люди можуть захворіти, якщо їх вкусить хвора тварина. В Україні щороку виявляють 1,5 тисячі інфікованих тварин. На Тернопільщині пік був у 2012 році, тоді  зареєстрували 122 випадки сказу. А за 8 місяців цього року вже маємо 25 випадків, – розповів начальник відділу організації протиепізоотичної роботи обласного управління Держпродспоживслужби Володимир Марків.

Серед хворих тварин були навіть кріт і їжак. Проте, основним носієм збудника цього захворювання є лисиці. Оскільки їх кількість у природі швидко відновлюється, тварин вирішили не відстрілювати, а запобігати поширенню хвороби. Саме для цього і призначені приманки з капсулами.

Спосіб так званої пероральної вакцинації використовують в Європі й уже випробували в Україні. Капсули з вакциною поміщають всередині спеціальних приманок, аби принадити диких тварин, які несуть небезпечну хворобу на людські обійстя.

Поширювати приманки з літака зручно, адже таким чином можна добратися до найбільш недоступних місць. Комп’ютер відстежує кількість висипаних доз на кілометр квадратний. Доза регулюється автоматично.

Роботи проводитимуть у погожі дні. За словами ветеринарів, приманки не розкидатимуть над містами й селами. Не виключено, однак, що капсула з вакциною потрапить у населений пункт, наприклад, через сильний вітер.

– Просимо людей не підбирати приманок, щоб годувати ними домашніх тварин, – каже Володимир Марків. – Вакцина починає діяти, якщо тварина розкусить капсулу. Зазвичай, лисиці так і роблять, оскільки переважно голодні. Великі домашні собаки проковтнуть приманку, навіть не розкусивши капсулу, а маленький пес взагалі не їстиме.

Від сказу препарат захищає тварину на рік. Кампанія боротьби зі сказом цього року всеукраїнська. З допомогою авіації боротимуться зі сказом і в інших регіонах України.

– Така робота вже триває в Івано-Франківській області, далі – Чернівецька, Хмельницька, Рівненська й на черзі – Тернопільська область. Ми почнемо роботи за тиждень-два. Розкидання приманок у регіонах займає близько 4-9 днів, – розповів Володимир Марків.

Фахівці відзначають, що з допомогою пероральної вакцинації країнам ЄС вдалось подолати поширення сказу. Дієвість цього методу в Україні перевірять за місяць після розкидання приманок. Коли медикаменти поширять, ветеринари обстежать частину лисиць.

Як розповіла заступник начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Лідія Чайковська, на Тернопільщині за 8 місяців цього року до медиків звернулися 842 людей, яких покусали тварини. У 14 випадках у тварин лабораторно підтвердили захворювання на сказ. Наразі антирабічною вакциною, тобто – від сказу, область повністю забезпечена, кажуть в облдержадміністрації.

– У травні завдяки гуманітарній допомозі, яку надало Посольство Індії в Україні, отримали 359 доз антирабічного імуноглобуліну. У липні 1 тисячу 682 дози антирабічної вакцини закупили за рахунок коштів з державного бюджету, – повідомила Лідія Чайковська.

Своєчасна допомога є головною умовою для одужання хворого. Якщо в тварини виявиться сказ, без спеціального лікування потерпілий може померти. У разі укусів будь-яких тварин медики закликають людей не зволікати, а одразу звертатися в найближчий лікувальний заклад.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *