Ось чому в нас довго не живуть

Ось чому в нас довго не живуть

Україна належить до держав із високим рівнем забруднення повітря. Виявляється, навіть без екокатастроф, на кшталт великих пожеж на нафтобазах чи сміттєзвалищах, коли токсичний дим розповсюджується на десятки кілометрів, повітря міст України й без того є забрудненим, пише газета Експрес.

Ми вдихаємо повітря, у якому як мімімум 27 забруднювальних речовин, включаючи 8 важких металів. Звідки вони беруться, бо ж наші підприємства стоять? Може, долітають до нас із Європи або Азії? Від чого взагалі залежить чистота повітря та як це впливає на організм?

Говоримо про це з Іриною Колісник, начальником відділу Центральної геофізичної обсерваторії, та Оленою Решетник, сімейним лікарем вищої категорії.

– Як та за якими параметрами досліджується повітря в Україні?

І. Колісник:

– Повітря моніториться фахівцями Центральної геофізичної обсерваторії України щоденно в 39 містах на 129 стаціонарних постах із періодичністю відбору проб 6 днів на тиждень, 3 — 4 рази на добу. Ми визначаємо 27 забруднювальних домішок, і цей спектр є абсолютно достатнім.

– Чим забруднене наше повітря?

– Основними забруднювачами атмосфери міст в Україні є 11 речовин: це діоксид сірки, оксид вуглецю, діоксид азоту, оксид азоту, сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід та завислі речовини. Скажімо, середня концентрація формальдегіду в містах України перевищує норму в 2,7 раза, діоксиду азоту — у 1,5.

– А якою була ситуація, скажімо, 20 років тому? Як змінилося за цей час повітря в Україні?

– Коли ми почали вести спостереження (а це 1992 рік), індекс забруднення атмосфери становив 27 умовних одиниць. Зараз цей індекс становить 7,7. Знову ж таки, якщо у 1992 році Україна викидала в атмосферу 10 мільйонів тонн викидів, то тепер — менше як 3 мільйони тонн. Тобто, повітря стало суттєво чистішим, проте навіть сьогодні ми належимо до країн із високим рівнем забруднення.

– Але звідки береться забруднення? Може, приходить до нас з Європи чи Азії?

– Ні, ми страждаємо винятково від власних викидів. І якщо наша промисловість стала викидати менше, основним забруднювачем став автотранспорт. В Україні протягом останніх років суттєво зріс автопарк. Найбільше викидів іде від бензинових двугинів, найменше — від газових. А найбільш екологічно чистим видом транспорту є електромобілі, яких в Україні на пальцях можна порахувати.

– Чи залежить чистота повітря, скажімо, від сезону?

– Звісно. Улітку повітря зазвичай брудніше, а взимку — чистіше. Викидів стає більше при зростанні температури повітря та активності Сонця. Це пояснюється фотохімічними процесами в атмосфері, коли окремі речовини переходять в інші з’єднання. Ось чому влітку завжди зростають показники формальдегіду, який є вторинним домішком.

– Як позначається якість повітря на здоров’ї? Що конкретно відбувається у легенях, коли ми весь час дихаємо токсичним повітрям?

О. Решетник: 

– Уявіть, що за один форсований вдих людина може вдихнути від 2,5 до 4,5 мілілітра повітря (життєва ємність легень залежить від віку, статі, зросту, маси тіла, фізичного розвитку людини). За хвилину людина здійснює 12 — 16 дихальних циклів, а при фізичному навантаженні — і до 30. Тож підрахуйте, скільки брудного повітря ми вдихаємо за годину, день, тиждень.

Марина МОРОЗ

Джерело: Експрес

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *