Протокол №16 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод – як складова реформи Європейського суду з прав людини

Протокол №16 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод – як складова реформи Європейського суду з прав людини

20 червня 2014 року Україною як державою-учасницею Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі –  Конвенція) підписано Протокол №16 до Конвенції, який було ратифіковано лише у жовтні 2017 року на підставі Закону України «Про ратифікацію Протоколів № 15 та № 16 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» від 05 жовтня 2017 року № 2156-VIII.

Протокол № 16 закріплює право вищої судової установи відповідної Високої Договірної Сторони звертатися до Європейського суду з прав людини (далі – ЄСПЛ) за наданням консультативних висновків з принципових питань, які стосуються тлумачення або застосування прав і свобод, визначених Конвенцією або Протоколами до неї. При цьому консультативний висновок може запитуватися лише відносно судової справи, яка перебуває у провадженні національного суду. А в самому запиті мають бути описані юридичні та фактичні обставини справи, та вказана причина запиту.

Найвищою судовою установою, яка може звертатися до ЄСПЛ в Україні визначено Верховний Суд.

Питання про необхідність видання консультативного висновку вирішує колегія у складі п’яти суддів Великої Палати ЄСПЛ. Водночас Комісар Ради Європи з прав людини та Висока Договірна Сторона, судова установа якої звернулася із запитом, мають право подавати письмові зауваження і брати участь у слуханнях щодо розгляду запиту. Голова ЄСПЛ також може запропонувати будь-якій іншій державі або особі подати письмові зауваження або взяти участь у слуханні (ст. 3 Протоколу № 16).

Статтею 5 Протоколу № 16 закріплено норму за якою консультативні висновки ЄСПЛ не мають обов’язкової сили, а відтак вони швидше за все матимуть рекомендаційний, дорадчий характер.

Слід відмітити, що Протокол № 16 до Конвенції вступає в дію 01 серпня 2018 року, що надасть можливість звертатися до ЄСПЛ стосовно надання консультативних висновків з принципових питань, які стосуються тлумачення або застосування прав і свобод, визначених Конвенцією або протоколами до неї.

Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *