5 травня – створення добровольчого полку «Азов», Міжнародний день акушерки, день принцес

5 травня – створення добровольчого полку «Азов», Міжнародний день акушерки, день принцес

5 травня в церковному календарі – день пам’яті великомучениці Ірини Македонської. Вона була ранньо-християнською святою дівою і мученицею, яка жила в І-II столітті. Народилася в сім’ї язичницького правителя Лікінія і до хрещення носила ім’я Пенелопа. Ірина була охрещена одним з учнів апостола Павла, апостолом Тимофієм, і згодом навернула до християнства своїх батьків та близько 3000 людей.

Її життя було сповнене чудес і випробувань. Зокрема, коли її батько, розгніваний на відмову дочки поклонятися поганським богам, наказав кинути її під копита диких коней, вони не заподіяли їй шкоди. Ірина померла мирно у місті Ефесі.

Пам’ятні дати

Календар важливих подій в Україні та світі за 5 травня:

1581 рік — в Острозі друкар Іван Федоров видає свій останній твір — “Хронологію” Андрія Римші;

1789 рік — відкривають Генеральні Штати у Версалі;

1821 рік — на острові Святої Єлени помирає Наполеон I;

1836 рік — у Бельгії починає діяти перша в Європі залізниця;

1865 рік — у штаті Огайо стається перше в США пограбування поїзда;

1891 рік — у Нью-Йорку відкривають концертний зал “Карнегі-хол”;

1912 рік — у Стокгольмі починаються V Олімпійські ігри;

1920 рік — проголошено автокефалію Української православної церкви;

1945 рік — антинімецьке повстання в Празі;

1949 рік — починає діяти Рада Європи;

1956 рік — у Токіо починається перший чемпіонат світу з дзюдо;

1988 рік — перша телетрансляція з вершини Еверест;

1999 рік — Північна Македонія закриває свої кордони для албанських біженців з Косово;

1999 рік — вперше в історії Шотландії відбуваються вибори власного парламенту;

2014 рік — створюють добровольчий полк “Азов”.

Цього дня народилися:

1907 рік — українська письменниця, лауреатка Державної премії України імені Т. Г. Шевченка Ірина Вільде;

1938 рік — український композитор Юрій Іщенко;

1988 рік — український професійний боксер, срібний призер Олімпійських ігор (2012), срібний призер чемпіонату світу 2011 Денис Берінчик.

Який сьогодні день в Україні і світі

5 травня в Україні і світі святкують Міжнародний день пермакультури. Подія припадає на першу неділю травня кожного року і є глобальною. Вона присвяченою популяризації та практиці пермакультури.

Міжнародний день сімейної рівності. Свято припадає на першу неділю травня і є днем захисту прав усіх сімей, незалежно від їх структури, складу чи сексуальної орієнтації. Цей день визнає різноманітність сімей у всьому світі та сприяє рівним правам для всіх сімей.

День всесвітньої спадщини Африки. Є важливою подією, присвяченою популяризації та відзначенню багатої культурної та природної спадщини африканського континенту. Цей день був заснований Африканським Союзом 2015 року з метою підвищення обізнаності про важливість збереження африканської культурної спадщини та визнання її універсальної цінності.

Міжнародний день світанкового хору. Це чудова подія, яка припадає на першу неділю травня. Цього дня люди по всьому світу прокидаються рано, щоб насолодитися неймовірною симфонією співу птахів на світанку.

День поширення інформації про апное уві сні. Цей день має на меті підвищити обізнаність про апное уві сні, яке є поширеним розладом сну, що вражає мільйони людей по всьому світі. Апное сну характеризується перериванням дихання під час сну, що може призвести до порушення режиму сну та різних проблем зі здоров’ям.

Всесвітній день португальської мови. Цей день був заснований Спільнотою португаломовних країн для сприяння використанню португальської мови, а також для відзначення різноманітних культур і традицій португаломовного світу.

Міжнародний день акушерки. Це свято було започатковане 1991 року і відтоді відзначається в понад 50 країнах світу. Ідея проведення цього дня виникла ще 1987 року на конференції Міжнародної конфедерації акушерок в Нідерландах.

Метою цього дня є підвищення обізнаності про ключову роль акушерок у забезпеченні безпеки та підтримки жінок під час вагітності, пологів та післяпологового періоду. Він також підкреслює важливість акушерської допомоги для зниження материнської та немовлячої смертності та для підтримки здоров’я матерів і дітей.

Всесвітній день легеневої гіпертензії. Присвячений підвищенню обізнаності про легеневу гіпертензію, рідкісне захворювання легенів, яке може швидко прогресувати і потребує дорогого лікування. Цей день також вшановує пам’ять про дитину, яка померла від цього захворювання більше 30 років тому через вживання токсичної.

Всесвітній день гігієни рук. Цей день підтримується Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) і має на меті нагадати людям про необхідність ретельного миття рук, яке є простим, але ефективним способом захисту від багатьох хвороб.

Міжнародний день боротьби за права осіб з інвалідністю. Цей день покликаний привернути увагу до актуальних проблем, пов’язаних із захистом та повноцінною реалізацією прав осіб з інвалідністю. Був створений 1992 року.

Міжнародний день принцес. Це свято надихає на мрії та відзначення краси і гідності кожної особи.

Всесвітній день веселощів. Ідея святкування належить доктору Мадану Катарії, засновнику незвичайної “йоги сміху” у Мумбаї, Індія. Його прихильники вірять, що навмисний добровільний сміх може мати значний позитивний психологічний та фізіологічний ефект.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *