Литва передала Вишнівецькому палацу на Тернопільщині колекцію портретів видатних князів

Литва передала Вишнівецькому палацу на Тернопільщині колекцію портретів видатних князів

Урочисте відкриття виставки «Князі Вишневецькі – спільна культурна спадщина та історична пам’ять Литви і України» відбулося 10 листопада у смт. Вишнівець Збаразького району. У рамках заходу Литва передала палацу Вишнівецьких на безтермінове зберігання копії портретів князів Вишневецьких, які зберігаються в музеях України, Білорусі, Литви.

Участь у заході взяв голова обласної державної адміністрації Степан Барна.
«Цього року ми започаткували нову ініціативу – проведення Свят замків. Завдяки цьому наші пам’ятки, у тому числі і Вишнівецький палац, відвідало значно більше туристів. Понад 20 замків Тернопілля тісно пов’язані з історією нашої держави, Польщі та Литви. Саме тому для нас так важливо, що л итовська сторона приділяє особливу увагу популяризації спільної історії та культури. Нам дуже важливо знати і розуміти події минулого, щоб розвивати наші відносини надалі», – зазначив Степан Барна.

П редставники обох сторін домовилися про продовження популяризації історії та культури Литви на теренах Тернопілля : в області реалізовуватимуть спільні проекти у різних галузях.

Як відомо, спільна культурно-історична спадщина України та Литви налічує тисячі артефактів, які представляють велику цінність для дослідників і поціновувачів мистецтва. Одним із об’єднуючих фактів є історія королівської родини Князів Вишневецьких.

Родовід Князів Вишневецьких налічує чимало славетних представників. Зокрема, 19 червня 1669 року Михайло Корибут Вишневецький був вибраний Польським королем і Великим Князем Литовським після правління шведської династії Вази, коли нарешті престол зайняв «свій» місцевий претендент від «П’ястів». Його предком був Корибут – онук родоначальника цілої династії Великого Князя Литовського Гедиміна, син Великого Князя Ольгерда і Уляни Тверської, який прийняв православну віру і був хрещений ім’ям Дмитра.

Чи не найбільшою славою в Україні вкрив себе князь Дмитро Вишневецький, який на початку 1550-х років заснував замок на острові Мала Хортиця, згуртував навколо нього козаків і цим поклав початок Запорозької Січі. Саме тому його вважають першим козацьким гетьманом. У XVII- XVIII ст. Князі Вишневецькі були правлячою родиною Республіки Двох Народів (Речі Посполитої), тому невипадково на королівський престол мали амбіції і наступні представники родини Вишневецьких.

«За кошти Міністерства закордонних справ Литовської Республіки були зроблені фотокопії на полотні з 14 портретів, на яких зображені видатні члени родини Вишневецьких. Сьогодні литовська сторона передає ці картини, як нашу спільну культурну спадщину та історичну пам’ять, що об’єднує  Литву і Україну для подальшого експонування та зберігання у Вишнівецькому палаці, де мешкали останні представники славетного роду», – сказала директор громадської організації «East European Cooperation» Беатріче Белявців.

На виставці представлені портрети найвідоміших представників родини Князів Вишневецьких XVI-XVIII ст. Фотокопії на полотні виготовлені за кошти Міністерства Закордонних Справ Литовської Республіки з оригіналів, що знаходяться у музеях України, Білорусі і Литви.

Упорядник збірки портретів – доцент Історичного Факультету Вільнюського Університету др. Ґенуте Кіркєне . Фотомайстер – Клаудіюс Дріскюс.




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *