
Іван Марчук — один з найвідоміших українських художників сучасності, який створив тисячі полотен та винайшов власну техніку — пльонтанізм. Днями у Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці відкрили унікальну виставку-інсталяцію, присвячену Майстрові. Експозиція “Магія ліній і кольорів: Всесвіт Івана Марчука” запрошує у незбагненний простір душі геніального художника.
Власне, як виникла ідея організувати виставку у бібліотеці, яка стала справжнім культурним явищем для Тернополя? Директор закладу Валерій Бачинський розповів, що з Іваном Марчуком їх поєднує давня, багаторічна дружба. Буквально у січні вони зустрілись у Відні.

«Ми спілкувалися прямо у творчій майстерні художника. Тоді я відчув, що зобов’язаний на батьківщині про нього ще розповісти. Про те, що Марчук працює, Марчук живе, Марчук мріє і думає про Україну. Найважливіше, що він у своєму віці працює. Він встає рано і шукає нові, нові, нові підходи до малювання. І ми маємо популяризувати багатогранний світ Івана Марчука, творчий спадок видатного художника», – зауважив Валерій Бачинський.
На виставці представлені рідкісні видання з фондів бібліотеки, художні альбоми з ілюстраціями картин майстра, конверти, випущені на його честь з приватної колекції Юрія Ковалькова, унікальні архівні матеріали та копії документів, що відображають непростий шлях митця до визнання.

Особливу зацікавленість присутніх викликали оригінальні полотна з колекцій Тернопільських обласних краєзнавчого та художнього музеїв. Ще дві картини, за словами Валерія Бачинського, надали з приватних колекцій друзі Івана Марчука.
«Ми надали для виставки три оригінальних живописних полотна Івана Марчука: “Сходить чар-місяць”, “Сонячна весна” і “У Скансені взимку”. Ці твори належать до раннього періоду творчості художника і створені в його особистій техніці, манері — це пльонтанізм. З цього дивовижного плетева ліній і кольорів постають чудові пейзажі», – зазначила заступниця директора художнього музею Ольга Ваврик.

Вражає й архівна частина експозиції. Зокрема, документи, які свідчать про упереджене ставлення до Івана Марчука за часів радянської влади. Присутні побачили копії заяви Марчука до Спілки художників України, рекомендаційні листи від Тетяни Яблонської, Василя Задорожного, Миколи Стороженка, а також протоколи допитів та обшуків, яких довелося зазнати. Адже, як відомо, настроєва, вільна за формою манера художника Івана Марчука у ті часи заперечувала канон соцреалістичного мистецтва, а тому визнавалась «ідеологічно шкідливою». Митець зазнавав прямих утисків з боку КДБ, його творчість ігнорували та замовчували. Тільки за право бути собою та творити у власному, неповторному стилі.
На виставку завітав також відомий художник-карикатурист, графік, ілюстратор Микола Дмітрух. Він передав до фонду закладу цінний мистецький внесок – два каталоги шаржів та 44 авторські шаржі на Івана Марчука, виконані на окремих аркушах.

«Цей дарунок, – зазначають у бібліотеці, – особливо вартісний, адже він розкриває Марчука з несподіваного, дотепного й водночас глибокого ракурсу – через призму карикатури, тонкої іронії та тепла. Роботи Дмітруха віддзеркалюють не лише риси художника, а й характер, внутрішню енергію, його неповторну творчу сутність».

І ще однією приємною родзинкою стали щирі вітання самого Маестро з Ватикану, де в Папському Palazzo Cancelleria до 24 лютого проходить виставка його робіт, що викликала справжній фурор, як серед поціновувачів мистецтва, як і звичайних відвідувачів.

«Дорогі мої земляки, де б я не був, завжди в думках – моє рідне Тернопілля, моя рідна земля, яку я оспівав і прославив на своїх полотнах. Сьогодні з вічного міста Риму, з духовної вершини християнського світу я вітаю Вас, дякую, що шануєте й пам’ятаєте. Згадую, як колись викладачі львівського художнього інституту зверталися до нас, студентів: «Ви були у Римі?» І тут же дивувалися: «Ви не були у Римі?!» Сьогодні я, хлопець з бідної селянської родини села Москалівки, – у Римі, і показую світу свої творіння у Ватикані. Вдячний своїй землі й своїм вчителям, за мудру науку й поштовх творити й працювати на шляху до визнання! Дякую і Вам, всім причетним до організації цього дійства. Ваш Іван Марчук».
Нагадаємо, Іван Марчук родом із села Москалівка на Лановеччині Кременецького району. Його ім’я вписане в історію українського та світового мистецтва. Картини митця прикрашають відомі музеї на п’яти континентах. Іван Марчук – лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка. У доробку художника – понад 5000 полотен, представлених на 150 персональних та 50 колективних виставках. Тепер є також експозиція у Тернопільській обласній науковій універсальній бібліотеці.
Отож, ви можете переглянути ці унікальні роботи, адже виставка, присвячена Івану Марчуку, триватиме до 18 лютого.
Фото з відкритих джерел.
На головному фото: Іван Марчук на власній виставці у Ватикані.