З проблемою безпліддя зіштовхується кожна п’ята пара у світі. В Україні не можуть зачати дитину щонайменше мільйон пар. Причин цього дуже багато – вади здоров’я як чоловіків, так і жінок, важкі умови праці, стреси, несприятливі екологічні умови, хронічна втома. В рамках відзначення Всеукраїнського тижня планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я медики у Тернополі обговорити ситуацію, яка склалася із рівнем народжуваності та безпліддя у нашій області.
Безпліддя – не вирок
За словами головного позаштатного спеціаліста-репродуктолога УОЗ ТОДА Павла Кашуби, безплідною вважається пара, в якій у жінки дітородного віку не настає вагітність протягом року регулярного і відкритого статевого життя (без застосування контрацептивів).
Медики запевняють, що безпліддя – не вирок. Головне – не опускати рук. Якщо пара впродовж року не може зачати дитину, слід обов’язково протягом трьох місяців встановити діагноз. Тільки тоді можна розпочати лікування.
– Проблема виникає не лише у жінок, – каже Павло Кашуба. – За останніми даними, безпліддя діагностують у 23,7% чоловіків. Тобто, може бути проблема як в одного з партнерів, так і в обох одночасно. У таких випадках міняють чіткий алгоритм дій, затверджений Міністерством охорони здоров’я. У парі до 35 років, за умови повного обстеження, медики мають два роки для проведення консервативного лікування. Якщо воно не дає ефекту, подружжю пропонують допоміжні репродуктивні методики. Для пари віком від 35 років терміни значно коротші – не більше року.
За словами головного спеціаліста акушер-гінеколога УОЗ ТОДА Олексія Федченка, в Україні діє програма допоміжних репродуктивних технологій. Відповідно до неї, проводиться відбір пацієнток. Після обстежень їх направляють у центр репродукції людини. Один з них знаходиться в Івано-Франківську. Там і обслуговують жінок з нашої області.
СНІД – не вирок для материнства
ВІЛ-інфіковані жінки мають шанс народити здорову дитину, – зазначає завідуюча пологовим відділенням обласного перинатального центру Ірина Грабчак.
– Щоправда, якщо під час вагітності підтверджується ВІЛ-статус жінки, в жодному разі не можна відмовлятися від антиретровірусної терапії, – зазначає пані Ірина. – Це вбереже від інфікування ще ненародженого малюка.
Медики намагаються звести до мінімуму ризики зараження дитини і захистити від можливих проявів інфікування плоду.
– Найперше, для цього ми проводимо елективний кесерський розтин на 38-му тижні вагітності при цілих навколоплодових водах, – каже Ірина Грабчак. – Також можливе проведення пологів без оперативного втручання, але вони мають свої особливості. Завдяки тому, що сьогодні в перинатальному центрі є 11 індивідуальних родових залів, проведення таких пологів є з максимальним ступенем конфіденційності. Також можливе проведення партнерських пологів.
З чоловіком народжувати безпечніше
Сьогодні на Тернопіллі знизився рівень народжуваності, зазначають фахівці. Тому набуває все більшої актуальності проблема планування сім’ї та відповідального підходу до батьківства. При Тернопільській міській клінічній лікарні №2 створено школу відповідального батьківства.
– На заняттях ми розповідаємо майбутнім батькам, що таке пологи, як слід поводитись, щоб уникнути ускладнень, які можуть трапитися, про роль обох партнерів у процесі народження дитини, – розповідає лікар-акушер-гінеколог кабінету планування сім’ї Тернопільської міської комунальної лікарні №2 Іванна Наконечна. – Важливо пам’ятати, що чоловік є фізичною та психологічною підтримкою для жінки. Медики можуть бути спокійнішими, тому що знають, біля жінки є людина, яка її підтримує, контролює її стан, може прийти на допомогу.
За словами Іванни Наконечної, останнім часом в області зросла кількість партнерських пологів. Сьогодні понад 80% подружніх пар народжують разом. Статистика свідчить, – це зменшує ймовірність ускладнень до 70%.
У школі відповідального батьківства консультують не тільки акушер-гінекологи, а й дитячі лікарі. Вони розповідають, як потрібно доглядати за дитиною, які можуть бути небезпечні стани, як можна уникнути ускладнень. А ще фахівці розповідають, як у післяпологовому періоді уникнути непланової вагітності. Щоб проміжок між вагітностями був хоча б два роки. При кесарському розтині – не менше 5 років.
Лікарі радять, аби народити здорового малюка, треба берегти своє здоров’я, відмовитися від шкідливих звичок і проходити регулярні медичні обстеження.