На Тернопільщину їдуть з усієї України запозичувати досвід утворення громад

На Тернопільщину їдуть з усієї України запозичувати досвід утворення громад

325522

Влітку з цією метою область відвідала делегація луганчан, а з 23 по 27 жовтня у нас перебуває група представників рад місцевого самоврядування Харківщини. Вони відвідають кілька новостворених територіальних громад нашого краю. Вчитися справді є чому, адже, як зазначив віце-прем’єр Геннадій Зубко під час недавнього візиту на Тернопілля, саме наша область демонструє всій Україні приклад успішної децентралізації. На Тернопільщині, наразі, утворено 26 громад – найбільше в Україні.

Завдяки цьому доходи загального фонду місцевих бюджетів (враховуючи трансферти з Держбюджету) ОТГ Тернопільської області на 2016-ий у вісім разів вищі за показники 2015-го року. Крім того, в результаті утворення в регіоні ОТГ, власні доходи місцевих бюджетів цього року зросли у 2,5 рази. І це далеко не межа, адже на черзі утворення ще кількох десятків громад. Аби створення громади справді дало увесь той ефект, який потенційно закладений, в тому числі і законодавчо, при об’єднанні слід враховувати безліч нюансів, брати до уваги досвід тих, хто вже розпочав свій шлях.

Як підкреслює Олег Валов, заступник голови Тернопільської обласної адміністрації, децентралізацію слід розглядати – як створення спроможних об’єднаних громад. Такі громади повинні бути готові запропонувати ефективну економічну модель.

«Створити громаду на папері чи встановити знак при в’їзді на територію – це ще не результат. Мета – щоб населення, яке проживає на території новоутвореної громади, відчуло покращення, а, найголовніше, значно вищий рівень управління. Це означає, що представники керівних органів в такому об’єднанні мають відповідати, як мінімум, рівню міста обласного значення, з відповідними підрозділами і фахівцями», – зазначає Олег Валов. За його словами, такі виконкоми мають бути створені на базі самої громади і нею ж фінансуватися.

«Держава ж надає кошти для поліпшення інфраструктури громади, і ці фінанси слід обов’язково реалізувати. Тому в громаді мають були відповідні спеціалісти, які знають як грамотно сформувати проектну пропозицію. І що не менш важливо, вміють цю пропозицію втілити в життя. Ми зможемо говорити про реальний результат тільки при умові, що проекти будуть реалізовані. І ось з цього починається рівень відповідальності самої громади – довести ідею до втілення її на практиці», – підкреслює Олег Валов.

На думку заступника голови ОДА, при створенні громад потрібно ретельно врахувати всі варіанти: обирати той, який буде найбільш ефективним.

«Очевидно, не варто об’єднувати, наприклад, дві сильні сільські ради, а менш заможних лишати ледь жевріти. І навпаки, не зовсім вірно, щоб 10-15 населених пунктів створювали горе-модель, яка матиме низький рівень управління, – застерігає Олег Валов. – Є різні підходи та принципи утворення громад, все дуже індивідуально. Головне – голови громад та й активні місцеві жителі повинні вивчати досвід уже створених спільнот і проектувати його на свій варіант».

При цьому він звернув увагу на те, що обласна та районні адміністрації зі свого буку готові надавати максимальну організаційну, методичну, юридичну та іншу підтримку й допомогу.

«Слід усвідомлювати, що адміні-стративно-територіальна реформа разом із фінансовою децентралізацією, справді відкриває для громад широкі можливості. Основне завдання в тому, щоб цими можливостями зуміти правильно скористатися: від організаційної складової, яка виникає на рівні проекту – до прозорого та чесного використання коштів. Тому, створюючи громаду, слід усвідомлювати весь спектр відповідальності», – зауважив Олег Валов.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *