Нова професія: фахівці, що навчають застібати ґудзики і чистити зуби

Вже незабаром посаду ерготерапевта запровадять в українських медзакладах

Навіщо навчати таких елементарних речей і що таке ерготерапія? Англійською ця професія звучить як occupational therapy – лікування через заняття.

У 67 країнах світу такі фахівці – невід’ємна частина системи реабілітації. В Україні лише починають розвивати цю професію. У 2016 році ерготерапію внесли до Національного класифікатора професій України. Тернополянка Іванна Дека є членом Українського товариства ерготерапевтів, захистила дисертацію на цю тему і вже незабаром отримає диплом міжнародного зразка від Всесвітньої федерації ерготерапевтів, який засвідчує право викладати для студентів-ерготерапевтів. Тернополянка переконана, українцям потрібно більше розповідати про ерготерапію, адже фахові спеціалісти з цієї сфери можуть змінити життя багатьох людей у нашій країні.

Ерготерапевти вчать робити прості речі – застібати ґудзики, чистити зуби, одягати шкарпетки, заварювати чай. Ці фахівці повертають людей до життя у суспільстві, навчають робити речі, які через хворобу перестали їм здаватись звичними та простими, підтримують їх інтерес до життя. Дуже часто  використовують улюблені заняття людини, щоб навчити необхідних навичок.

– Українське товариство ерготерапевтів засноване у 2016 році, – розповідає Іванна Дека. – Вже наступного року воно ввійшло у світову федерацію ерготерапевтів. Сьогодні в Україні є лише два дипломовані фахівці, які відповідають міжнародним стандартам сертифікації та освіти в ерготерапії. Ерготерапевтами працюють переважно фізичні терапевти, які проходили тренінгове навчання або навчались самотужки, є декілька центрів, в яких працюють такі фахівці, переважно вони є членами Українського товариства ерготерапевтів. Це талановиті, енергійні фахівці, які прагнуть розвиватися і вдосконалюватися. Але, на жаль, багато є фахівців без належної підготовки, і, називаючи себе ерготерапевтами, вони роблять будь-що, тільки не ерготерапію, – зазначає тернополянка. – Тут роль Українського товариства ерготерапевтів є дуже важливою, адже ми напряму пов’язані з Всесвітньою Федерацією ерготерапії і дбаємо про розвиток професії відповідно до міжнародних стандартів.

Сьогодні в Україні більше 70 університетів, які мають ліцензовані програми з підготовки ерготерапевтів. Важливо, аби викладали цю спеціальність кваліфіковані фахівці, а також є проблема з навчальними матеріалами українською мовою.

Іванна Дека отримала нагоду стажуватися в Канаді і побачити на практиці, як працюють ерготерапевти

– Я була асистентом ерготерапевта. Ми відвідували сім’ї, у яких  були діти із особливими потребами. Граючись та спілкуючись з батьками, ми допомагали дитині стати самостійною. Зокрема, вчили чистити зуби, ходити в туалет, самостійно митися, їсти, доглядати за домашнім улюбленцем, допомагати мамі готувати їжу чи випікати печиво. Одним словом, все те, чого хоче дитина. Головне, робити це в ігровій формі. До прикладу, запропонувати дитині зробити приємне батькам – приготувати мамі чай або бутерброд татові. Після занять з ерготерапевтом дитина ставала самостійною, вона відчувала себе активним членом родини, відчувала радість від того, що робить.

Дуже часто ерготерапевт працює не лише з людиною, яка має травму чи інвалідність, а й з її рідними.

– Інколи буває так, що сім’я проявляє надмірну турботу до близької людини, яка отримала травму, – розповідає Іванна. – Вони хочуть їй допомогти, але таке надмірне піклування може нашкодити процесу реабілітації і сповільнити процес одужання. Ерготерапевт допомагає пацієнту і його сім’ї віднайти баланс, аби він зміг попіклуватися про себе, відчувши самостійність і незалежність.

Тернополянка Іванна Дека переконана, ерготерапія – це можливість для людей з інвалідністю і тих, які перенесли важкі недуги і травми, змінити своє життя. Вже за кілька років українські виші випустять перших кваліфікованих ерготерапевтів. Тож незабаром світові стандарти реабілітації стануть доступними і в нашій країні.

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *