У Чорнобилі вирубують на меблі радіаційний ліс, а розпилену техніку везуть на переплавку

У Чорнобилі вирубують на меблі радіаційний ліс, а розпилену техніку везуть на переплавку

Частина меблів, яка продається в Україні, виготовлена з дерев, вирубаних у чорнобильській зоні відчуження.

Частина меблів, яка продається в Україні, виготовлена з дерев, вирубаних у чорнобильській зоні відчуженняЯк підтвердили «Сьогодні» у Держагентстві з питань зони відчуження, зараз поблизу Чорнобиля робітники на законних підставах активно розпилюють металеву техніку. Метал далі дезактивують і продають з аукціону на металургійні заводи.

За даними спікера Держагентства Павла Семикіна, подібним чином реалізують деревину, яка пройшла радіаційний контроль – з неї виготовляють меблі.

«Є загальнодержавна програма поводження з радіоактивними відходами. Метал, який порізаний і дезактивований, у подальшому надходить на аукціон. На торги його виставляє власник, станція або спецкомбінат. Деревину реалізуються таким же чином – через біржу. На деревину також є сертифікат, тобто вона відповідає всім санітарним нормам тощо», – сказав Павло Семикін.

Водночас із Чорнобиля везуть метал та деревину мародери, здаючи все це нелегально у «чорні» пункти прийому.

На одному з майданчиків, де ріжуть техніку, від значної кількості залишених після катастрофи машин, залишилися лише невеликі частини. «Це – пункт відстою радіоактивно забрудненої техніки. За держпрограмою, до 2015 року цей майданчик повинен бути очищений від техніки. Дезактивовані фрагменти реалізують, елементи, що не підлягають очищенню, поховають на спецмайданчику. Але нами, спільно з МВС та СБУ, за останні роки був виявлений факт, коли на чисту територію автомобіль вивозив метал без дозвільних документів і дозконтролю», – розповів керівник Прип’ятської спецпрокуратури Сергій Лукашевич.

За його словами, не перестали в зоні працювати і мародери. «Лише за минулий тиждень було зареєстровано п’ять незаконних спроб вивезення радіоактивного металлу. В середині травня намагалися вивезти близько 10 тонн обладнання з декількох енергоблоків, – уточнив Лукашевич. – Виявляємо порушення і в інших напрямках. Був випадок, коли чиновник місцевого лісгосппідприємства організував незаконну вирубку радіоактивно забрудненого лісу. Цей чоловік планував продати сировину на приватні пилорами».

Екологів факт продажу металу і деревини насторожує. «Чи якісна дезактивація – сумнівно, – вважає еколог Володимир Борейко. – Повністю деактивувати матеріали складно. До речі, побутові дозиметри можуть і не виявити всі радіоактивні речовини… Вантажівок на узбіччях міських трас, із яких розпродають деревину і гравій без дозвільних документів, варто побоюватися – такі товари можуть бути саме з чорнобильської зони».

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *