Учасники бойових дій з Тернопільщини мають право на дострокову пенсію

Учасники бойових дій з Тернопільщини мають право на дострокову пенсію

Учасниками бойових дій є військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством (ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).

Військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов’язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок (п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

Розмір пенсії за віком визначається за нормами ст.27,28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і залежить від страхового стажу і заробітку особи. За наявності страхового стажу 35 років – для чоловіків і 30 – для жінок розмір пенсії не може бути менше прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Якщо страховий стаж перевищує відповідно 35 і 30 років, установлюється доплата за понаднормовий стаж.

До пенсії учасників бойових дій установлюються підвищення в розмірі 25% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») та цільова грошова допомога в розмірі 40 грн. (Закон України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни»).

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 учасникам бойових дій, у яких щомісячний розмір пенсійної виплати (з урахуванням передбачених законодавством надбавок і доплат до пенсії, крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) не досягає 165% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Інвалідами війни є особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків) чи пов’язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з’єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн або з участю в бойових діях у мирний час (ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).

Пенсія по інвалідності призначається або за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (в залежності від статусу особи та/або за вибором інваліда).

До пенсії встановлюється підвищення як інваліду війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»: для інвалідів війни 1 групи – 50%, інвалідів війни 2 групи – 40%, інвалідів війни 3 групи – 30% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Розмір цільової грошової допомоги до пенсії інвалідам війни 1 групи становить 70 грн., інвалідам війни 2 та 3 групи – 50 грн.

Розміри пенсії інвалідам війни, обчислені відповідно до ст.27 та ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшуються на 25% (постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381).

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 (із змінами) інвалідам війни, у яких щомісячний розмір пенсійної виплати (з урахуванням передбачених законодавством надбавок і доплат до пенсії, крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) не досягає: в інвалідів війни 1 групи – 285%, інвалідів війни 2 групи – 255%, інвалідів війни 3 групи – 225% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

До заяви про призначення пенсії за віком учасники бойових дій та для призначення пенсії по інвалідності інваліди війни надають наступні документи:

а) довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику;

б) документи про стаж (трудова книжка, довідки, виписки з наказів, військовий квіток, диплом про навчання та ін.);

в) за бажанням у період до 1 січня 2016 року довідку про заробітну плату особи за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 незалежно від перерв (за бажанням особи або якщо страховий стаж після 01.07.2000 становить менше 60 місяців);

г) документи про місце проживання (реєстрації) особи (паспорт або довідка з місця проживання (реєстрації);

ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи:

посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях;

довідку МСЕК про визнання особи інвалідом унаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків).

Розміри окремих пенсійних виплат та їх складових

  Пенсійні виплати %

від прож. мінім. для непр. осіб

з 01.12.2013

(грн.)

1. Мінімальна пенсія за віком за наявності необхідного стажу (Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування») 100% 949,00
2. Підвищення до пенсій, передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»:
  • інвалідам війни 1 гр.
50% 474,50
  • інвалідам війни 2 гр.
40% 379,60
  • інвалідам війни 3 гр.
30% 284,70
  • учасникам бойових дій
25% 237,25
3. Мінімальні пенсійні виплати інвалідам війни та учасникам бойових дій (постанова КМУ від 28.07.2010 №656):
  • інвалідам війни 1 гр.
285% 2 704,65
  • інвалідам війни 2 гр.
255% 2 419,95
  • інвалідам війни 3 гр.
225% 2 135,25
  • учасникам бойових дій
165% 1 565,85

Галина Гумницька, заступник начальника ТО УПФУ Тернопільської області

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *