Василь Дяків з Тернопільщини – найкращий вчитель України

Василь Дяків з Тернопільщини – найкращий вчитель України

Найкращим вчителем України став Василь Дяків з Заліщиків Тернопільської області.

Він викладає історію, громадянську освіту та основи здоров’я. Тепер – отримає приз у розмірі 250 тисяч гривень.

Василь Дяків здобув премію Global Teacher Prize Ukraine. Переможців оголосили у Києві в суботу.

Василь Дяків — учитель Заліщицької державної гімназії. Уся його сім’я — дружина і донька — теж освітяни, а перші уроки Василь давав ще в дитинстві своїй молодшій на 10 років сестричці.

“Нобелівська” премія для вчителів

Global Teacher Prize — це так звана “Нобелівська” премія для вчителів розміром 1 мільйон доларів. У 2015 році її заснував арабський мільярдер Санні Варкі.

У 2017 році громадська спілка “Освіторія” заснувала національну премію Global Teacher Prize Ukraine. Її метою є підвищити престиж професії вчителя, розповісти українцям історії вчителів-новаторів. Гасло премії – “Вчителі важливі”.

Цього року премію вручають вчетверте.

Крім призового фонду у 250 тисяч гривень, переможець отримує рік безкоштовного навчання від “Освіторії”, поїздку на щорічний освітній форум Global Education and Skills Forum та призи.

Переможець із Заліщиків

Як сказано у біографії Василя Дяківа на сайті “Освіторії”, за 19 років він випустив 59 переможців обласного етапу МАН України.

Вчительське кредо — “Лише особистість може виховати особистість”.

Прищеплює учням принцип усвідомленого вибору. Його суть — запропонувати варіанти: «Ти можеш важко працювати й досягти високого результату» або «Ти можеш працювати абияк, не докладаючи зусиль, і результат отримаєш відповідний».

Серед омріяних змін, до яких Василь Дяків хоче бути причетним, — зменшити кількість предметів у шкільній програмі наполовину, скоротити таймінг уроків до 30 хвилин, встановити 30-годинний робочий графік для вчителя, створити компетентнісні навчальні програми. Пропонує управлінню освіти залишити в профільних класах 8 базових предметів, які оцінюються, а для решти 12 предметів прописати чіткі критерії, за якими вони будуть зараховуватися.

Розробляє освітній контент з основ здоров’я, громадянської освіти та історії.

Рік за роком втілює ідеї методики Монтессорі. Працює з дітьми як тьютор, коуч і тренер. Стимулює частіше запитувати й мислити критично.

Витягує дітей з «інформаційних бульбашок», в які вони глибоко заглиблені через постійну присутність у диджиталізованому світі. Наголошує, що такі «інфобульбашки» — зона комфорту для юного покоління, яка заважає вчитись і бути емпатичним, працювати в команді, знаходячи точки дотику.

Його учні роблять не просто презентації, а робочі кейси з розв’язання реальних проблем. Наприклад, вибори громадсько-активного класу в класі пана Василя відбувалися за тим самим сценарієм, що й державні: урни, передвиборча кампанія та навіть комісія, яка стежила за порядком. Свідомими громадянами вихованці Василя Дяківа вчаться бути під час гри «Карта гідності».

Завдяки Василеві Дяківу учні потрапляють на конкурси КВК, беруть участь у дебатах Поппера й інтелектуальних іграх.

Спонукає своїх вихованців до творчості на власному поетичному прикладі. Його вірші читають і обговорюють колеги, учні, батьки.

«Відчув радість і піднесення»

На сайті «Освіторії» у рубриці «Подвиг» зазначено: учні Василя Дяківа поставили ціль розширити туристичний потенціал рідного міста Заліщики. Під керівництвом вчителя діти розробили туристичний маршрут, інформаційні стенди і таблички для архітектурних пам’яток міста. Вже кілька років поспіль усі гості Заліщиків можуть прийти на центральну площу й роздивитись яскраву й детальну карту з підказками для відвідин найцікавіших куточків міста.

Потужний і трудомісткий проєкт, який Василь Григорович втілив разом з дітьми — Кубок Тернопільської області з інтелектуальних ігор «УНІКУМ» пам’яті Героя АТО Ореста Квача. Його учні працюють там волонтерами-організаторами.

«Коли побачив, що літери мого прізвища засвітилися на екрані, відчув радість і піднесення: мою працю оцінили, вона надихає інших. Зараз мене переповнює щастя. Але слава як така мало мене цікавить, значно важливіше, щоб інші вчителі повірили в себе і почали шукати свій шлях», – сказав переможець в інтерв’ю освітньому медіапорталу.

Найкращого обрали з поміж тисяч учителів України. Заявки на участь у конкурсі подають як самі вчителі, так і учні.

У 2020 році найдійшли три тисячі заявок. Спочатку обрали ТОП-50 півфіналістів, а далі профільні освітні організації проголосували за ТОП-10 фіналістів.

Фото з сайту “Освіторії”. 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *