Як і де шукати лікаря з 1 квітня: інструкція

Як і де шукати лікаря з 1 квітня: інструкція

Жителі Тернопілля зможуть лікуватися незалежно від місця прописки

У минулому випуску «Наш ДЕНЬ» писав про те, що вже з 1 квітня українці почнуть підписувати декларації з сімейними лікарями. Це – одне з нововведень медичної реформи.

Ви вільні у своєму виборі – не мусите підписувати декларацію за місцем прописки чи проживання. Однак лікар може відмовити вам, якщо він уже набрав оптимальну кількість пацієнтів.

Як підписати декларацію – розповіли в Міністерстві охорони здоров’я. Читайте у покроковій інструкції, як без значних зусиль знайти свого лікаря та до чого слід бути готовими в межах реформи охорони здоров’я.

Крок перший – визначтеся з лікарем

Для того, щоб стати вашим сімейним лікарем (але необов’язково всієї сім’ї, кожен член родини може мати різних медиків), він повинен мати спеціалізацію сімейного лікаря або терапевта. Якщо вам ще немає 18 років – сімейного лікаря чи педіатра.

Найпростіший варіант – ви знаєте хорошого медика, обслуговувались у нього і залишились задоволені результатами. Якщо ж такого лікаря ви поки не знайшли, поцікавтеся у родичів, сусідів, друзів, колег – можливо, у них був позитивний досвід у амбулаторії сімейної медицини або поліклініці, яка підходить вам географічно.

Ви також можете звернутись у місцевий відділ охорони здоров’я. Там вам розкажуть, які лікарі працюють у вашому населеному пункті чи районі. Інший варіант – просто зверніться у будь-який медичний заклад і познайомтеся з лікарями. Інформацію про них можна отримати у місцевому відділі охорони здоров’я або безпосередньо в реєстратурі. Деякі медичні заклади мають свої власні сайти з такою інформацією.

Пам’ятайте, що зараз ви не мусите звертатись до лікаря «строго за пропискою» – можете обрати лікаря, який працює біля вашого дому, роботи.

Важливо: заклад, у якому працює обраний вами лікар, має бути підключеним до системи «Електронне здоров’я». Це можна уточнити у реєстратурі або в лікаря, а також перевірити самостійно на сайті: https://portal.ehealth-ukraine.org/divisions.html#/

Крок другий – підпишіть декларацію

Заклади первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні лікарі, підписують контракт з Національною службою здоров’я, а пацієнти – декларацію з тими лікарями, яких самі собі обрали.

Декларація підписується безстроково, тобто вам не потрібно буде перепідписувати її щороку. З іншого боку, якщо ви вирішите підписати угоду з іншим лікарем, зможете зробити це у будь-який час. У такому випадку не треба скасовувати попередню – достатньо просто укласти нову декларацію з обраним лікарем, а зміни автоматично зафіксуються у системі.

Документи, які знадобляться для підписання угоди з лікарем, – ваш паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо ж ви підписуєте декларацію з педіатром (чи сімейним лікарем, який буде обслуговувати вашу дитину), то також знадобиться свідоцтво про народження дитини та документи (паспорт та код) обох його батьків або опікунів. З собою також потрібно мати свій мобільний телефон.

Основний спосіб заповнення декларації – електроний: лікар внесе ваші дані в систему «Електронне здоров‘я». Важливо, що декларація з’явиться в системі після подвійної авторизації: лікар попросить назвати код, який надійде вам смс-повідомленням. Потім лікар роздрукує декларацію, яку ви підпишете у двох примірниках (один із них залишається у вас), – і з цього моменту можете звертатись до лікаря у будь-який час.

На випадок відпустки або хвороби у вашого лікаря має бути заміна – інший лікар первинної ланки або черговий заклад первинної медичної допомоги. Якщо вам знадобиться допомога, а ви перебуваєте в іншому місті, звертайтесь до найближчого закладу первинної медичної допомоги.

Крок третій – звертайтесь за першої необхідності

Ви зможете звертатись до вашого лікаря з будь-якими питаннями, пов’язаними зі здоров’ям. Крім безпосереднього обстеження і лікування, лікарі первинної ланки в разі необхідності будуть також видавати направлення до вузькопрофільних спеціалістів, виписувати рецепти на ліки, в т.ч. які підпадають під програму «Доступні ліки» (безкоштовні ліки в аптеці, за які платить держава), та будь-які медичні довідки. Тож з цих міркувань краще обирати лікаря, який практикує поруч з вами – це скоротить витрати часу на дорогу.

Крок четвертий – не давайте хабарів

У 2018 році заклад, у якому працює сімейний лікар, почне отримувати пряму річну оплату за обслуговування кожного пацієнта, який уклав з ним договір. Як ми писали в попередньому випуску «Нашого ДНЯ», планується, що наступного року середня виплата на первинній ланці становитиме близько 370 гривень на одного пацієнта. Практика у 2000 пацієнтів може мати річний дохід від 740 000 грн до 1 000 000 грн у 2018 році. Близько половини цих коштів – видатки практики, інше – зарплата працівників (лікаря, медсестер, фельдшерів).

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *