Як тернопільська журналістка побувала у Наву – місті пілігримів і мормонів в Америці (ФОТО)

Як тернопільська журналістка побувала у Наву – місті пілігримів і мормонів в Америці (ФОТО)
15220096_1279414055433736_3366098288177051947_n_1_
Стилізована бричка – улюблений “транспорт” туристів у Наву.
Джозеф Сміт.
Джозеф Сміт.

Маленьке місто Наву (Nauvoo), у перекладі «Чудовий», розташоване на заході штату Іллінойс, майже не відрізняється від типової «одноповерхової» Америки. Тут немає модернових будівель і феєрверку безлічі різнокольорових вогнів ночами. Навіть містечок-сусідів. З одного боку – річка Міссіссіпі, з іншого – фермерські поля. Зате Наву має унікальну історію…

Рік народження міста, тоді воно називалось Коммерс, – 1830-ий. Через Міссіссіпі сюди прибуло чимало пілігримів з Європи. Переправлялися через річку на дерев’яних саморобних плотах. Один такий історичний артефакт можна побачити саме в тому місці, куди він колись припливав.

У 1839 році місто заселили мормони. І не просто заселили – викупили його, змінили назву на Наву й зробили своєю столицею, «землею обітованою». До маленького містечка почали масово припливати мормони з Англії. І Наву невдовзі стало найбільшим містом в Іллінойсі після Чикаго. Саме звідси були послані місіонери в Європу та Австралію.

Життя мормонів у Наву – ціла епоха Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів (офіційна назва). Тут вони досягли тріумфу, і тут пережили найважчу в їхній історії трагедію. Релігію мормонів, яка виникла у США в 1830 році, вважають суто американською.

Дерев’яний пліт, на якому переправляли через Міссіссіпі пілігримів.
Дерев’яний пліт, на якому переправляли через Міссіссіпі пілігримів.

Кажуть, що бідних мормонів не буває: вони працьовиті, люблять порядок і гроші. Відомий політик і мільярдер, республіканець Мітт Ромні, який у 2012 році балотувався на посаду президента США, також член згаданої церкви.

Виникла релігія мормонів… зі сну до цього невідомого Джозефа Сміта. Йому, начебто, було одкровення: з’явилася людина, від якої виходило сяйво, одягнена у мантію незвичайної білизни. Назвала себе Мормонієм, посланцем Божим. І розповіла про приховану книгу, написану на золотих аркушах, де викладена історія колишніх жителів материка й історія їхнього походження. Тобто, Мормоній стверджував, що існує американське Священне писання. Переклад цієї книги на англійську мову (ряд дослідників стверджують, що книги насправді не існувало), зроблену Смітом, і дав основу новому вченню. Існує інша версія – неканонічна: Джозеф Сміт був шарлатаном і чаклуном. Усе придумав. А ще кажуть, що нова релігія була комусь вигідна…

15317947_1288755797832895_593933353257508141_n_1_
Церква мормонів у Наву (Nauvoo Temple).

…У Наву мормони самотужки створили чудову інфраструктуру. Мали, практично, все необхідне: пошту, пекарні, магазини, майстерні пошиву одягу і взуття, школи, млин, інструментальну фабрику, ливарний цех, фабрику порцелянових виробів, друкарню, зброярню та інше. До речі, Джон Браунінг – винахідник зброї однойменної марки «Браунінг», працював також тут.

Зараз чепурні старі будівлі із червоної цегли відкриті для туристів. Але найвеличнішою пам’яткою є храм (Nauvoo Temple) з білого каменю.

У старій частині міста, здається, зупинився час. Тиша і спокій, лише шарудіння опалого листя і цокіт кінських копит… Стилізованою бричкою із шатром возять туристів.

…Колись Наву мало унікальний статус: влада штату видала йому муніципальну хартію, згідно з якою місто користувалося привілеями, яких не мав більше ніхто в Іллінойсі. Мормони жили за власними законами, багато в чому відмінними від законів штату. Влада церковних лідерів була безмежною. Спірні питання вирішувались на користь мормонів. Джозеф Сміт встановив у Наву одноосібну духовну і світську владу: був мером, суддею, керував поліцією. Вважав себе особливим і заявив про намір балотуватися у президенти США. Однак, влада мормонів і правління Сміта, зокрема, почали не подобатись місцевим жителям. І це виявилось для Сміта фатальним. А ще – багатоженство. Саме в Наву він представив «вчення» про це. Тодішні мормони могли мати кілька дружин. Наприклад, один із проповідників – Бригем Янг мав 17 дружин і 56 дітей.

Будинок Джона Браунінга і магазин зброї.
Будинок Джона Браунінга і магазин зброї.

Пристрасті сягнули апогею, коли Сміт закрив газету, яка критикувала багатоженство і церковні канони. Тоді Сміта з товаришами помістили до в’язниці. Але розлючений натовп не чекав суду, напав на в’язницю й убив Сміта і його брата. Це трапилось у 1844 році. А в 1846-у, внаслідок сутичок з місцевими жителями, які дістали назву Мормонська війна, мормони залишили Наву. Після цього місто заселили німці. Нічого не зруйнували, не пошкодили…

…Зараз у Наву знову живе велика громада мормонів – близько вісімдесяти відсотків населення. Як і колись, вони продають хліб власної випічки, здобу, варення, джеми й багато іншої всячини. Готують за старими рецептами. Пробувала випічку і варення. Продукти натуральні. Смачно.

Мормони не палять, не вживають спирного, хоча, приміром, у Наву, мають виноградники і винарні, де виготовляють для продажу вино. Не п’ють кави, бо в ній міститься кофеїн. Чай і вода – от і все.

Родини теперішніх мормонів також у більшості багатодітні. Дітей привчають до роботи з раннього віку.

Мормони, включно з керівниками, віддають на церкву десяту частину доходів. Сьогодні їхня церква – одна з найбагатших у світі. Церква і бізнес – тісно взаємопов’язані.

…У Наву, свою колишню столицю, приїжджають мормони з усіх штатів. Така традиція. І багато туристів. От тільки в церкву сторонній людині не потрапити…

Штат Іллінойс, США.

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *