Як тернополяни обирали нову владу

Як тернополяни обирали нову владу

Вибори на Тернопіллі пройшли без особливих порушень, стверджують експерти. І якщо ще на початку виборчого дня Комітет виборців України вніс Тернопіль у десятку найгарячіших точок у державі, то вже до вечора стало зрозуміло, що місто цей статус не виправдовує. Фахівці констатували звичні порушення, які повторяються щороку і запевняли, на результати волевиявлення вони не вплинули.

 

Не зважаючи на гарну погоду, люди не дуже поспішали на дільниці. Однак, у порівнянні з іншими регіонами, явка мешканців Тернопільщини одна з найвищих у країні. Згідно повідомлень ЦВК, вона становить 56,31%. Зокрема, на виборчі дільниці прийшло найбільше жителів Бережанщини, а найпасивнішими були мешканці Кременеччини.

 

Агітували і 25 жовтня

Уже традиційно одним з найбільших порушень дня виборів стала незаконна агітація в області.

Як повідомила представник Комітету виборців України в Тернопільській області Тетяна Семусь, їх спостерігачі зафіксували 25 жовтня зовнішню агітацію. Зокрема, вранці в Тернопільському районі висіли білборди з агітацією окремих політичних сил.

– Окрім того, було розвішано по всьому Тернополю антирекламу. Ми розцінюємо її як політичну агітацію, що очорнює певних кандидатів на виборах, – розповіла Тетяна Семусь. Вона також зазначила, що у так званий день тиші передвиборчу агітацію розносили людям додому. Такі порушення представники КВУ виявили у Тернополі.

Масове розміщення агітаційних матеріалів політиків у районах Тернопільщини зафіксували також спостерігачі інших громадських організацій, зокрема представники коаліції «За прозорі вибори».

– Наші координатори були у всіх районах області. Усе як завжди – агітація прихована, таємна, явна, – зазначив представник коаліції Володимир Ханас.

 

Людей лякали військкоматом

Представники політичних штабів, ОВК та громадські активісти 25 жовтня через ЗМІ спростовували інформацію про те, що у день голосування військкомати отримали вказівку роздавати повістки на виборчих дільницях.

Такі чутки напередодні почали поширювати у соціальних мережах.

– На виборчих дільницях розповідали, що ширяться такі чутки. Нібито присутні представники військкоматів, які вручають повістки. Цього не було. І молодь, і люди, які повинні голосувати, приходили на дільниці зробити свій вибір, – зазначив представник «Громадянської позиції» Андрій Гадзилишин.

 

На деяких дільницях обирали і старост

В області вибори проходили у 26 новоутворених територіальних громадах. В одній з них через непорозуміння хотіли провести вже й вибори старости, яких не мало би бути згідно закону. Про це повідомив заступник голови Тернопільської облдержадміністрації Віктор Шумада.

– Зокрема, це Козлівська громада, яка утворена з чотирьох сіл. Там у двох селах – Покропивній і Слобідці – розпочалися вибори старости. Вийшло непорозуміння, бо територіальна комісія замовила і видрукувала бюлетені для цих виборів. Такого не мало бути, оскільки, згідно із законом, вибори старости призначає керівництво новоутвореної громади. Ось такий прецедент. Це було, фактично, як соцопитування. І результати не мають жодних наслідків. Така позиція юристів та ЦВК, – зазначив Віктор Шумада.

 

Бюлетені з помилками

В обласній виборчій комісії Тернопільщини повідомили про надзвичайну ситуацію в 33 виборчому окрузі. Через плутанину з бюлетенями люди не змогли проголосувати за кандидатів до облради.

Як повідомила голова обласної виборчої комісії Галина Щигельська, випадок стався у Монастириському районі.

– Ми змушені констатувати, що на дільниці №610679 у селі Лазарівка вибори до обласної ради не відбулися, – зазначила вона. – На цю дільницю потрапили бюлетені з 32 виборчого округу. Працівники дільничної комісії, відкривши упаковку з бюлетенями, не звернули увагу, що вони не з їхнього округу.

За словами Галини Щигельської, помилку виявили лише у день виборів. Вона переконана, що на результати виборів це не вплине.

Одна з політичних партій уже подала скаргу за цим фактом.

– Залишається незрозумілим, у який спосіб комісія приймала і перераховувала бюлетені, якщо помилку було виявлено лише у день голосування. За цим фактом складено акт та подану скаргу, – прокоментував представник «Об’єднання «Самопоміч» Віталій Фидрин.

 

«Проти всіх» домалювали самі

На Тернопільщині частину жителів обурила відсутність пункту «проти всіх» у цьогорічних виборчих бюлетенях. Тому деякі з них, не побачивши гідних кандидатів серед тих, хто балотується, псували свої бюлетені.

– Частина виборців, які прийшли на дільниці, були незадоволені тим, що їм не дали як альтернативу пункт «проти всіх», – сказала Тетяна Семусь – Ми бачили, як люди в соцмережах активно публікували такі зіпсовані бюлетені.

Мешканці області самотужки домальовували неіснуючий пункт, таким чином висловлюючи протест. Чимало людей ставили позначки проти багатьох кандидатів або ж перекреслювали бюлетені. Були й такі, що писали лайливі слова.

За словами Тетяни Семусь, відділити такі бюлетені від загальної кількості недійсних протокольно неможливо.

– Точної цифри зіпсованих у такий спосіб бюлетенів наразі немає, – додала вона.

Водночас, громадські спостерігачі відзначили, що на цьогорічних виборах на бюлетенях не фіксували специфічних позначок, які могли б свідчити про підкуп виборців.

 

Голосували без документів

Спостерігачі «Опори» зафіксували випадки намагання виборців проголосувати без пред’явлення паспорта.

Таке трапилося на виборчій дільниці №610518 села Дибще Козівського району, а також на ДВК №610 454 у селі Присівці Зборівського району. Міліцію спостерігачі не викликали, оскільки члени дільничних виборчих комісій відреагували на їхні зауваження.

Схожі випадки також зафіксовані у Бучацькому районі у селах Переволока, Звенигород, Сороки; у Теребовлянському – у с. Романівка; у Монастириському – у с. Григорів; у Гусятинському районі – у с. Самолусківці. У цих випадках для того, щоб отримати бюлетені, люди часто пред’являли запрошення на вибори, зазначили в «Опорі».

У громадській мережі нагадали, що такі випадки суперечать ч.2 ст.3 ЗУ «Про місцеві вибори».

 

104 тернополян вклеювали фото і отримали паспорти

У день виборів працювали усі територіальні підрозділи міграційної служби Тернопілля, 104 жителям надали адміністративні послуги.

Зробити робочим день 25 жовтня для усіх підрозділів міграційної служби Тернопілля прийняло керівництво ДМС, щоб забезпечити реалізацію українцями виборчого права.
Отримати бюлетень на виборчій дільниці, а відтак і здійснити волевиявлення, можна лише за наявності дійсного паспорта громадянина України.

– У день виборів ми надали адміністративні послуги 104 жителям обласного центру, – повідомила начальник Тернопільського міського відділу УДМС України в області Людмила Лужняк, – із них 83 – вклейка фотографії у зв’язку з досягненням відповідного віку, 21– видача паспорта громадянина України.

 

Складний закон та голосування «всліпу»

Особливості цьогорічних виборів – нове законодавство. Це додало клопотів і членам комісії, і тим, хто робив свій вибір.

За словами Тетяни Семусь, не всі виборці були поінформовані стосовно порядку голосування. Адже, згідно з новим законодавством, на дільницях не передбачено інформаційних плакатів. Частина виборців думали, що вони, як завжди, прийдуть і ознайомляться з кандидатами на дільниці. А вже тоді визначаться із своїм вибором. Оскільки таких плакатів не було, люди голосували, так би мовити, «всліпу».

– Можемо констатувати, що просвітницька робота стосовно цих виборців не дала результатів, – наголосила Тетяна Семусь.

 

У лідерах – «Свобода» і «Блок Петра Порошенка «Солідарність»

За попередніми даними, найбільше тернополян проголосували за діючого мера Сергія Надала. З опрацьованих та затверджених 47 протоколів ДВК (із 90), на посаду міського голови Тернополя за Сергія Надала проголосували 24967 осіб, за Тараса Пастуха («Самопоміч») – 4293 осіб, Петра Ландяка («Громадянська позиція») – 2960 осіб.

Зa попередніми peзyльтaтами oпpaцювaних бюлeтeнiв, дo oблacнoї paди пpoдoвжyє лiдиpyвaти «Блoк Пeтpa Пopoшeнкa «Солідарність». Йoгo peзyльтaт 25,02%. Нa дpyгoмy мicцi – «Свoбoдa» – 17,4%. Тpeтя позиція у «Бaтькiвщини» – 13,4%. «Сaмoпoмiч» набрала 8,6%, paдикaли Ляшкa – 7,4%, «Нapoдний кoнтpoль» – 6,3%, «Гpoмaдянcькa пoзицiя» – 5,5%.

Переможцем виборів у Тернополі стала ВО «Свобода». Їй вдалося отримати, за попередніми даними, більше 25% голосів. За Блок Петра Порошенка проголосувало 13,3%, за «Самопоміч» – 12,64%. Також проходять у міськраду «Громадянська позиція» (8,4%), «Народний контроль» (7,24%) та «Батьківщина» (7,46%). Близько 5% набирає Радикальна партія Олега Ляшка.

Надія КУРІЙ

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *