Тернопільський кооператив «Аляска Авто» вдасться до масових акцій протесту, якщо…

Тернопільський кооператив «Аляска Авто» вдасться до масових акцій протесту, якщо…

Понад чотири роки триває боротьба членів обслуговуючого гаражного кооперативу «Аляска Авто», що знаходиться у Тернополі на вулиці Текстильній, 28. Намагаючись відстояти свої законні права, вони буквально пооббивали пороги чиновницьких кабінетів, однак ніяк не можуть добитися справедливості.

Вересень 2013 року. Члени кооперативу перекрили вулицю Курбаса на знак протесту проти дій міської влади.
Вересень 2013 року. Члени кооперативу перекрили вулицю Курбаса на знак протесту проти дій міської влади.

Будівництво гаражних боксів їх власники, а це колишні працівники тернопільських підприємств,  які в роки економічної кризи фактично були викинуті на вулицю, здійснювали за власні кошти. Це було маже два десятки років тому. Тоді у них не виникало жодних проблем, адже своєчасно розраховувалися з державним науково-технічним підприємством «Промінь», на території якого знаходилися гаражі і яке, відповідно, займалося обслуговуванням автостоянки.  Проблеми розпочалися після того, як у жовтні 2012 року підприємство, не попередивши власників гаражів, в односторонньому порядку розірвало діючі угоди та припинило постачання електроенергії для потреб освітлення та охорони території.

– 30 жовтня 2012 року ТДНТП «Промінь» подало нотаріально посвідчену письмову згоду про припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 5,8 га під гаражами на вулиці Текстильній, – розповідають члени правління кооперативу «Аляска Авто». – І це незважаючи на те, що її віднесено до земель державної власності. У 2013 році Тернопільська міська рада прийняла незаконне рішення (№6/26/96), яким надала дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки під будівництво та обслуговування гаражів комунальному підприємству «Тернопільбудінвестзамовник».

Члени гаражного кооперативу небезпідставно стверджують, що тодішнє керівництво ТДНТП «Промінь» зловмисно, з метою наживи, хотіло незаконно передати державну землю в комунальну власність, так, як воно це робило до жовтня 2012 року, використовуючи її не за призначенням. Починаючи з 2001 року ТДНТП «Промінь» вилучило земельні ділянки і віддало в користування різним організаціям та приватним особам 10,2 га землі із загальної площі 24,13096 га, зокрема: ПП «Інтеграл» – 1,1341 га, ФОП Кропива – 2, 232 га та іншим. Всі дані про вилучення занесено до Державного акту на право постійного користування землею (серія та номер: ІІ – ТР № 001553 від 05.12.2000 року).

Виникає також питання сплати ТДНТП «Промінь» земельного податку, при тому, що власники гаражів регулярно платили за стоянку. Враховуючи наведені факти, члени кооперативу вважають дії ТДНТП «Промінь» грубим порушенням Конституції України, Земельного Кодексу та інших законодавчих актів України.

– Ми розуміємо, що незаконна передача 10,2 га державної землі фізичним особам та підприємствам є дохідною справою, а законна передача земельної ділянки майже 0,01 га понад тисячі власникам металевих гаражів є непривабливою для чиновників, – кажуть вони.

Тому, опираючись на ч.1 ст.41 Закону України «Про кооперацію», у якій йдеться про те, що гаражним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються у власність безоплатно або на правах оренди, звернулися до міської ради з відповідним клопотанням. Проте їм відмовили.

Аби відновити справедливість, члени кооперативу неодноразово вдавалися до акцій протесту, зверталися до депутатів усіх рівнів, місцевих органів прокуратури, судових інстанцій. У результаті земельну ділянку площею 5,8 га на вулиці Текстильній, 28 таки вдалося повернути у державну власність. Відтак, її власником стала Тернопільська облдержадміністрація, а для членів кооперативу це стало продовженням довготривалої земельно-гаражної епопеї.

Починаючи з 2015 року вони неодноразово зверталися до облдержадміністрації із заявами про надання їм дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її безоплатно у приватну власність  для обслуговування та будівництва індивідуальних гаражів. На даний час направлено 758 заяв, про що свідчить журнал реєстрації з відмітками про їх отримання Тернопільською ОДА. Після одержання формальних відписок зрозуміли, що ніхто не збирається цього робити.

За словами членів кооперативу, результатом такого ставлення облдерж-адміністрації до їхніх проблем скористалося нинішнє керівництво ТДНТП «Промінь», яке сьогодні знову претендує на земельну ділянку, займану гаражами, та на її обслуговування. В червні цього року воно направило власникам гаражних боксів листи та два примірники Договору надання послуг з наполегливою рекомендацією їх підписання та про заходи впливу, яких буде вжито у разі відмови. У листі за підписом нинішнього виконувача обов’язків ТДНТП «Промінь» Тараса Білана, який свого часу начебто був цілковито на їхньому боці, йдеться про наступне: «Враховуючи те, що ваші об’єкти знаходяться на нашій земельній ділянці, договір оренди відсутній, просимо вас негайно (до 1.10. 2016р.) прибрати ваше майно з землі, що належить державі Україна (право користування земельною ділянкою належить ТДНТП «Промінь»). У випадку вашої бездіяльності об’єкти будуть демонтовані та перевезені на територію ТДНТП «Промінь» для зберігання. Вартість зберігання – 500 грн. в день».

– За роз’ясненнями щодо земельного питання ми зверталися до різних інстанцій, – говорять члени правління ОК «Аляска Авто». – Зокрема, до прокуратури Тернопільської області, начальника Головного управління юстиції Тернопільської області, голови та першого заступника Тернопільської ОДА, однак чіткої відповіді на запитання кому належить земля, так і не отримали.

Відповідно до Конституції України власником землі в державі є народ, а правові відносини, пов’язані з правовим режимом та обігом землі регулює Земельний Кодекс України. Стаття 78 цього Кодексу встановлює зміст права власності на землю і визначає сукупність правомочностей щодо володіння, користування та розпорядження земельними ділянками  в межах, визначених чинним законодавством. У даному випадку йдеться про те, що  у разі відсутності приватизованих ділянок громадяни України мають право отримати безоплатно у власність із земель державної або комунальної власності по одній ділянці з кожного виду використання.

Аби відстояти свої законні права і врешті-решт поставити крапку у цьому питанні, члени гаражного обслуговуючого кооперативу «Аляска Авто» звернулися до Генерального прокурора України Юрія Луценка, Директора Національного Антикорупційного Бюро Артема Ситника та Голови Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції Єгора Соболєва з листом-клопотанням розібратися в ситуації та вжити заходів щодо порушення чинного законодавства та прав громадян України. Якщо ж їх не почують і столичні чиновники, налаштовані вдатися до масових акцій протесту.

На жаль, отримати офіційний коментар посадових осіб з приводу порушеної проблеми нам так і не вдалося.

Фото: За Збручем

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *