У Тернополі відкривають таємниці підземель

У Тернополі відкривають таємниці підземель

Катакомбна церква під прокуратурою, підземні шпиталі і багаторівневі склепіння замку.

17458045_10212431307923728_6944726973108622935_n

У середмісті Тернополя з ініціативи громадських активістів розпочали дослідження підземель. Фахівці вже підтвердили існування семи катакомб 16 століття, більшість з яких – багаторівневі. Склепіння під Тернопільським замком навіть відкрили для відвідувачів. Перші краєзнавчі екскурсії зібрали рекордну кількість містян. Під землю спустилися більше тисячі охочих.

А почалося все з ініціативи самих тернополян, які люблять рідне місто і прагнуть відроджувати його історію. Голова та засновник ГО «City Project» Андрій Кір близько року тому зареєстрував на сайті міської ради петицію «Провести дослідження тернопільських підземель та розробити відповідні туристичні маршрути».

– Петиція достроково набрала необхідну кількість голосів, але, на жаль, була відхилена міською радою через відсутність закладених у бюджеті коштів, – розповідає хлопець. – З’явилося багато однодумців і вони  підштовхнули мене до активних дій.

Для досліджень підземель Андрій вирішив створити ініціативну групу, активно працював, і сьогодні вже є перші результати його роботи. Наявність підземних ходів у центральній частині Тернополя підтвердили фахівці з Києва. Вони обстежили центральні вулиці міста, а також підземелля Катедри і Тернопільського замку за допомогою спеціального пристрою – георадара. Завдяки найсучаснішим технологіям підтвердили припущення про підземні тунелі в районі Катедри, Листопадової, замку, вулиці Старий ринок і виявили пустоти біля будівлі прокуратури та ще один рівень під замком.

58b5b0fa5acfa

– Від Катедри є хід, спрямований до вулиці Листопадової, інший веде у бік замку, ще один прохід, направлений до корпусу медуніверситету через майдан Волі, і біля колишнього магазину «Молоко» також був виявлений хід, – розповідає Андрій Кір. –  У підземеллях Катедри провели сканування і виявили пустоти, які йдуть паралельно стіні у підземеллі храму. Можливо, там є хід, спрямований під фундамент, і виходить він назовні до Листопадової. Спустилися спеціалісти також у підземелля замку, і під ним виявили ще одне склепіння. Також справа від Катедри є люк, хід якого спрямований до прокуратури. Там є підземний перехід, який має ще одне відгалуження, про яке ми раніше не здогадувалися. На цьому місці колись діяла підземна церква монастиря Згромадження сестер Святого Йосипа. Під час обстежень знайшли мінімум два тунелі під Старим Ринком, та безліч аномалій під товщею грунту, які можуть бути, як залишками старих споруд, так і раніше ліквідованими просіданнями грунту. Один з проходів потенційно веде до Надставної церкви.

Вже цієї весни планують розпочати дослідження підземель – і громадські активісти, і міська влада зацікавлені у цьому. Переконані, це може стати однією із родзинок Тернополя. Перші екскурсії  організували для самих містян. Вони не лише були велелюдними, а й отримали багато схвальних відгуків. Усім було цікаво дізнатися щось нове про місто, в якому живемо.

Наразі відкритими для відвідувачів є лише частково підземелля Тернопільського замку – там обладнали краєзнавчий куточок, повісили плакати про історію Тернополя. Однак, це не максимальна глибина. За словами фахівців, ймовірно, під замком існують потаємні камери, збудовані в XVI столітті для  зв’язку з іншими районами міста.

Також вперше показали всім охочим таємниці тернопільської Катедри – у вівторок, 18 квітня, відбулася екскурсія у підвал і на купол головного собору міста. Вже незабаром у міській раді обіцяють взятися за оновлення храму. Зокрема, повернути той вигляд, який  він мав за часів Австрії. А саме,  первісний вигляд купола та веж, як у період, коли ще Домініканський собор був виконаний у стилі бароко. А ще облаштувати оглядовий майданчик.

Тож історія дослідження і відкриття тернопілських підземель, та й загалом відродження історичного обличчя Тернополя, лише розпочинається. Наше місто приховує у собі багато таємниць, відкриття яких, сподіваємось, змусить нас ще більше його полюбити і зацікавить не лише українських, а й закордонних туристів.

 

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *