9 березня – день народження Тараса Шевченка, День землепорядника

9 березня – день народження Тараса Шевченка, День землепорядника

9 березня в церковному календарі – день пам’яті сорока Севастійських мучеників. 320 року у Севастії (Вірменія) стояло сорок римських воїнів-християн. Хоча вже був підписаний закон про вільне віросповідання, але солдатів неодноразово змушував воєначальник відректися від їхньої віри. В той день воїнів роздягли і поставили зв’язаних на вкрите льодом озеро. На березі ж озера розвели вогонь, щоб ті, хто хотів погрітися, могли зробити це. Але спершу потрібно було відректися від Христа.

Один нещасний в досвітній час не витримав і пішов до берега. Але тільки тепле повітря торкнулося його шкіри, він впав замертво. А над мучениками засвітилося світло. Це настільки потрясло сторожа, що він ступив на лід і приєднався до них. Воєначальник, побачивши це, наказав повбивати солдат, а їхні тіла кинути до озера. Лише через три дні стало відомо те, що трапилося. Їхні рештки були поховані єпископом Севастійським.

У народі цей день називали Сороками, якщо вранці був мороз, то казали, що “прийшли Сороки” — сорок морозних днів перед теплом. Також вірили, що саме від цього дня з вирію починають повертатися птахи, яких є сорок видів.

Пам’ятні дати

Календар важливих подій в Україні та світі за 9 березня:

1009 рік — перше відоме згадування Литви в Кведлінбурзьких анналах;

1230 рік — болгарський цар Іван Асен II у битві при Клокотниці розбиває війська епірського деспота Феодора Комніна;

1309 рік — папа Римський Климент V з міркувань безпеки оселяється в Авіньйоні (Арль, Священна Римська імперія), де резиденція пап зберігалася до 1377 року;

1497 рік — Миколай Коперник у Болоньї здійснює перші астрономічні спостереження;

1500 рік — виходить в море португальська експедиція з 13 кораблів під командуванням Педру Кабрала, що досягає берегів сучасної Бразилії;

1796 рік — у Парижі Наполеон I Бонапарт одружується з Жозефіною Богарне, уродженою Таше де ла Пажері (розлучилися 1809 року);

1822 рік — американець Чарльз Ґрехем отримує патент на штучні зуби;

1831 рік — королем Луї-Філіппом створено Французький іноземний легіон;

1930 рік — у Харківському оперному театрі розпочинається судовий процес Спілки визволення України (СВУ);

1932 рік — в окупованій японськими військами Манчжурії створюють маріонеткову державу Маньчжоу-Го;

1933 рік — ухвалений Конгресом США Надзвичайний банківський Акт сприяє виходу з Великої депресії;

1934 рік — у Києві засновують видавництво “Веселка”;

1940 рік — грецькі війська зупиняють італійський наступ з території Албанії;

1945 рік — американська авіація розпочинає одне з найбільших бомбардувань Токіо;

1957 рік — президент США Двайт Ейзенгавер обнародує програмну заяву про надання американської військової та економічної допомоги країнам Близького Сходу у разі комуністичної загрози;

1959 рік — у Нью-Йорку на торговельному ярмарку уперше демонструють ляльку Барбі;

1987 рік — ірландський гурт “U2” випускає свій найвідоміший альбом “The Joshua Tree”;

2001 рік — у Києві неподалік будівлі Адміністрації президента стається сутичка учасників акції “Україна без Кучми” з міліцейським загоном спецпризначення.

Цього дня народилися:

1810 рік — український астроном і геодезист Олексій Савич;

1814 рік — український поет, письменник (драматург, прозаїк), художник (живописець, гравер), громадський та політичний діяч Тарас Шевченко;

1983 рік — офіцер Збройних сил України, учасник війни на Донбасі, Герой України Олександр Лавренко.

Який сьогодні день в Україні і світі

9 березня в Україні святкують День народження Тараса Шевченка. Саме цього дня народився великий Кобзар, видатний український поет і художник, який у свідомості кожного українця займає місце національного героя. Завдяки своїй творчості Тарас Шевченко надихав український народ до боротьби за правду, незалежність, свободу.

Народившись у родині українського кріпака, Тарас Григорович зміг, завдяки наполегливості, отримати грамоти у дяка. У віці 14 років почав прислуговувати в домі поміщика Енгельгардта, якому і належала сім’я Шевченко. Як власність пана переїхав разом з ним до Петербурга. Від ранніх років він показав здібності до малювання, навіть отримав нагоду вчитися у майстра тих часів Василя Ширяєва. Там він привернув увагу до себе великого художника Карла Брюллова та видатного поета Василя Жуковського, які захотіли звільнити його з кріпацтва. Та пан захотів досить велику суму за здібного юнака.

Для того, щоб зібрати потрібну суму, сім’я Брюллова провела аукціон. Коли Шевченко здобув свободу, почав навчатися у Петербурзькій академії мистецтв. Там він не лише малював, але й вивчав літературу, історію, різні гуманітарні дисципліни. 1846 року Шевченко долучився до Кирило-Мефодіївського братства — це була організація, яка ставила за мету відродити українську визвольну боротьбу. У 50-х роках його заарештували, як і багатьох інших членів братства. Його засудили до служби рядовим в одному з Оренбурзьких корпусів, заборонили малювати і писати.

Через 10 років Шевченко отримав звільнення, але йому заборонили жити на території України. 10 березня 1861 року Тараса Шевченка не стало.

День землепорядника України. Професійне свято припадає на другу суботу березня. Вітають всіх тих, хто працює у сфері розподілу земельних ресурсів. Хоча широкому загалу людей ця професія маловідома, проте вона досить важлива. Вперше свято відсвяткували 1999 року за наказом чинного президента того часу Леоніда Кучми.

Міжнародний день діджея. Молоде музичне і професійне свято, яке було створене 2002 року. Усі кошти, які отримують діджеї за свої виступи цього дня, перераховуються в дитячі благодійні організації. Особливою популярністю свято користується у Великій Британії.

Міжнародний день поясних сумок. Припадає на другу суботу березня. Цей день був створений для того, щоб вшанувати культову сумку, яка стала основою моди 1980-х і 1990-х років.

Також 9 березня День генеалогії. Припадає на другу суботу березня. Подія створена для того, щоб спонукати людей більше дізнаватися про своїх предків та глибше зануритися в історію.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *