А ви зрозуміли, коли закінчиться епоха бідності в Україні?

А ви зрозуміли, коли закінчиться епоха бідності в Україні?

…І не тільки пандемія коронавірусу винна у тому, що в Україні – найнижчий в Європі рівень державного стимулювання споживчого попиту. Це є однією з причин її відставання в економічному розвитку від інших країн світу.

Існує два основних канали державної підтримки споживчого попиту – це виплата зарплат найманим працівникам у бюджетній сфері та виплата соціальних трансфертів: пенсій і допомог. За цими показниками наша держава суттєво відстає від більшості країн ЄС.

Академік НАН України Богдан Данилишин наводить конкретні приклади: в Україні за рахунок державних коштів фінансується близько 30% споживчих витрат населення, тоді як в країнах Європи – у середньому 53%.

Українці через мізерні пенсії та зарплати (у багатьох – мінімалки) не мають можливості купувати багато речей. А зараз купують менше одягу, а більше продуктів. Зокрема, у цьогорічному квітні українці витратили на продукти 13,5 мільярдів гривень – на 5% більше, ніж торік.

На електроніку та побутову техніку грошей стали витрачати менше – 1,3 мільярди, що на 12% менше за попередній період. Продажі одягу та взуття в Україні впали на 56%, порівняно з квітнем 2020-го. Українці витратили до 0,3 мільярда на них, передає rau.ua.

Також люди менше купують товарів для дому й будівництва – мінус 14% за рік. На 15% зменшилися обсяги електронної торгівлі.

Цікавий нюанс. Середній чек на продукти харчування склав 146 гривень без ПДВ. А на ліки українці витрачають у середньому 178 гривень на місяць.

Як відомо, особливо сутужно в Україні живеться багатьом пенсіонерам. До того ж, середня пенсія у жінок в Україні на 30% менша, ніж у чоловіків. Так, у 2021 році середня пенсія у наших співвітчизниць складає 3031,32 гривні, в чоловіків – 4242,53, свідчить аналітика Opendatabot.

Слід зазначити, «середній» показник не означає «основний». Насправді, пенсію в розмірі 3001-4000 гривень отримують лише близько 19,2% українців – 2 млн. 123 тис. 774 осіб. У більшості ж пенсіонерів ситуація гірша: 38,8% від їх загальної кількості отримують 2001-3000 гривень (приблизно 72-108 доларів). Таких людей – 4 млн. 287 тис. 088. А менше 2000 гривень має 1 млн. 760 тис. 766 пенсіонерів (15,9%).

Пенсії понад 10000 гривень – лише у 3,8% українців – 419022 особи. А 5001-10000 гривень отримує 1 млн. 457 тис. 878 людей, що складає 13,2%.

І от днями президент Володимир Зеленський під час прес-конференції розповів, коли закінчиться епоха бідності. Це мало статися раніше, але реалії відмінні від політичних заяв, особливо у час виборчих кампаній. Отже, за словами президента, епоха бідності завершиться лише тоді, коли всі сплачуватимуть податки, коли буде дерегуляція, і коли держава буде максимально діджиталізована. «Що стосується бідності… не все залежить від мене. Скажу чесно – тисну на уряд, щоб ми збільшували і мінімалку, і пенсії. Їм непросто і зі мною – з одного боку, з іншого – з наповненням бюджету. Економіка розвивається не дуже добре, досить повільно через Covid, але, тим не менше, якщо порівнювати з європейськими і світовими країнами, я вважаю, що ми в нормальному стані знаходимось», – сказав Зеленський.

Хто там у Європі з пенсіонерів живе «нормально» на 72-108 доларів?

І ще. Після скасування ПСО (спецобов’язків) платіжка за центральне опалення для квартири у 50 «квадратів» підскочить на 1000-2000 гривень на місяць. Такий прогноз зробив голова Союзу споживачів комунальних послуг України Олег Попенко після того, як Кабмін 19 травня скасував дію режиму ПСО – в його рамках уряд регулював ціну газу, за якою «Нафтогаз» поставляв паливо теплокомуненерго.

У разі зростання тарифів на опалення на 30-50%, а то й на 57%, значно збільшиться число неплатників. Оплачувати послугу зможуть лише близько 30% споживачів. Олег Попенко підкріпив твердження січневою статистикою – тоді, після зростання тарифів на 20%, кількість неплатників сягнула 47% при звичайному показнику у 12-15%.

Посилить тенденцію й те, що умови отримання субсидії на оплату комуналки стали суворішими. Влада й надалі скорочуватиме кількість людей, які мають право на цю державну допомогу.

Зростання числа неплатників, за відсутності рішення проблеми надмірно високих цін на газ для тепловиробників, може призвести до колапсу всієї системи теплозабезпечення. Ось така арифметика…

Ольга ЧОРНА.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *