Сьогодні: Четвер. 12.06.2025

«Афган» – оператор БПЛА одного з батальйонів тернопільської бригади: історія азербайджанця, який захищає Україну

«Афган» – оператор БПЛА одного з батальйонів тернопільської бригади: історія азербайджанця, який захищає Україну

«Афган» – інженер зі зварювання, що став оператором БПЛА. Азербайджанець захищає Україну вдруге – з дронами в руках і мрією про мирне майбутнє.

Військовослужбовець з позивним «Афган» – нині оператор БПЛА в одному з батальйонів тернопільської бригади. Це його другий контракт з українською армією з часу повномасштабного вторгнення. На фронті його називають так само, як і в житті – Афган. Це не псевдо, а його справжнє ім’я, розповів Юрій Кульпа, начальник відділення комунікацій у 105 окрема бригада територіальної оборони ЗСУ.

Афган народився в Азербайджані, але свою професійну освіту здобував в Україні. Він закінчив Київський політехнічний інститут і працював інженером зі зварювання в Інституті металургії.

«Ми займалися термообробкою. Там і працювали», – згадує він.

Коли 24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, Афган без вагань пішов до військкомату.

«Я прийшов і сказав, що хочу захищати Україну. Підписав перший трирічний контракт. Спочатку ми чергували на блокпостах у складі київської бригади ТрО. Потім сформували інженерну роту. Пішли навчання, бойові виїзди в Часів Яр, Курахове, Гуляйполе та інші міста. Ми працювали з різними підрозділами – сапери, зачистки, мінування, розмінування. Навіть готували боєприпаси для дронів», – розповідає він.

Тепер Афган знову на службі – вже за другим контрактом.

«Прийшов у 80 батальйон 105 окремої бригали ТрО, бо сказали, що тут потрібні люди. У мене є досвід, мені запропонували стати оператором БПЛА».

На запитання, як змінилася тактика ворога на його думку з початку вторгнення, Афган відповідає чітко:

«Суттєво змінилася. Раніше вони лізли сотнями, як безглузді. Бувало, за день 5-6 штурмів. Техніки багато. Лісопосадка 60 на 120 метрів – більше 200… їх там залишилося. Ми їх кладемо, а вони все лізуть. Навіть коли скидаємо снаряди з дронів – лізуть знову».

«Тепер стало інакше. Технології змінилися. Раніше – м’ясні штурми. Тепер дрони. У нас був день, коли тільки FPV-дронів зробили 40 вильотів. І це лише ми. Сусідні підрозділи – те ж саме».

Після перемоги – знову до науки. Яким бачить свій шлях після завершення війни?

«Я хочу повернутись до навчання в КПІ, здобути ступінь магістра. У мене є плани. Коли працював, у мене були два проєкти на патенти. Росіяни своїми діями їх «заморозили» – відтягнули мене на кілька років назад. Але я повернусь до інженерних розробок зі зварювання. Мені це цікаво».

Чи залишиться в Україні?

«Поки я тут. Поки війна не закінчиться – говорити рано. Але хочу, щоб вона завершилась не просто так, а нашою перемогою. Тоді можна буде знову щось будувати. І, можливо, – усміхається – знайдеться половинка».

Автор

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *