
День святого Валентина або День закоханих – дуже ніжне, романтичне і тепле свято, яке щорічно відзначають 14 лютого.
Про це свято складено багато легенд та переказів. Хтозна, де правда, а де – вигадка. Одне лише є правдивим – кохання. Воно живе, цілюще, таємниче і вічне…
Повертаючись у Давній Рим…
День Валентина має давню історію і бере свій початок від язичницького свята Луперкалії. За часів Давнього Риму це свято означало вшанування бога Фавна, який опікувався пасовищами і лісами. Фавна також називали Луперком (від латинського “lupus” – “вовк”).
Середину лютого римляни вважали періодом очищення. Вони обов’язково прибирали в оселях і посипали підлогу пшеницею. Свято було також вшануванням родючості. В тій часи люди, які не мали дітей, вважалися проклятими. Тому на час Луперкалії чоловіки і жінки створювали пари для дітонародження.
«Від твого Валентина»
З приходом християн свято з еротичним змістом замінили на вшанування пам’яті святого Валентина, який, за переказами таємно від імператора вінчав закохані пари, за що його схопили і вбили.
Історія появи дня закоханих оповита величезною кількістю легенд. Деякі вважають, що Валентин справді існував і саме він створив першу листівку-валентинку.
Найцікавіша історія виникнення свята любові пов’язана з імператором Риму Клавдієм. За легендою, правитель мав великі амбіції і хотів захопити світ. Однак чисельність воїнів була недостатньою. На його думку, всьому виною були шлюби і сім’ї, які забирали занадто багато часу у солдатів. Тож Клавдій випустив указ, що забороняв чоловікам заводити сім’ю під час військової служби.
Однак священнослужитель Валентин не послухався закону і почав потай одружувати закохані пари. Коли ж про це стало відомо, імператор стратив священика.
Перед смертю Валентин сидів у в’язниці, де волею випадку зустрів сліпу дівчину. Виявилося, що вона була донькою наглядача в’язниці. Валентин закохався в дівчину і зцілив її від невиліковної хвороби.
Перед тим, як Валентину відрубали голову, він встиг залишити прощальну записку, підписавши її словами «від твого Валентина».
Після загибелі священика католицька церква дала святе звання Валентину. А через двісті років Папа римський призначив 14 лютого Днем святого. Саме з цією легендою багато хто пов’язує виникнення торжества закоханих і, звичайно, традиції дарувати валентинки.
…А, може, це був аристократ
Але це ще не все. Згідно з іще однієї історією, свято виникло в честь аристократа Валентина, який жив за часів Римської імперії. Він таємно від усіх сповідував християнську віру і навіть пропагував її серед своїх слуг. Одного разу Валентин таємно провів обряд вінчання закоханої пари, проте після цього всіх трьох схопили правоохоронці, а суд засудив їх до смертної кари.
Хоча Валентин і міг би уникнути суворого покарання завдяки своєму титулу, все-таки героїчно прийняв смерть з вірою в Бога в серці.
У День Валентина прийнято дарувати червоні троянди: чому?
Одна з грецьких легенд розповідала, що якось Афродіта бігла на зустріч до свого коханого Адоніса і наступила на кущ білих троянд, які від її божественної крові почервоніли.
Та й узагалі, в древні часи греки вважали троянду божественною квіткою.
Ще одна історія розповідає, що богиня Флора якось перетворила красиву дівчину на квітку. Афродіта поділилась з нею красою. Коли троянда виросла, її передали богу кохання Еросу і назвали «королевою квітів».
А в римлян була своя легенда. Жила колись красива дівчина Rodanthe. Всі хотіли одружитися з нею, а вона відмовляла. Якось злі залицяльники вдерлись до її оселі, що дуже розлютило богиню родючості, тварин та рослин Діану, тому вона перетворила дівчину на троянду, а залицяльників – на шипи.
Сьогодні саме троянда вважається квіткою кохання. При цьому існує навіть окрема символіка кольорів: поєднання червоних і білих троянд символізує єдність та дружбу, оранжевий чи кораловий – бажання, бордові троянди – комплімент жінці за її вроду.
Але, якщо хочете бути оригінальним, подаруйте червоні хризантеми, тюльпани чи гвоздики – вони теж символізують симпатію та любов, маргаритки – комплімент вроді вашої пасії, гарденії – свідчення таємної закоханості, а кактус, як не дивно, говорить про сердечність.
Як святкують День святого Валентина в різних країнах
В Америці у День Святого Валентина прийнято вітати не тільки коханих, але і всіх родичів і друзів. Приблизно в 10 столітті існувала традиція дарувати своїм коханим марципани, що вважалися в той час розкішшю. Кондитери навіть почали створювати ласощі, використовуючи цей продукт. Першими були червоно-білі карамельки. А потім з’явилися коробки у формі серця. Ця традиція поступово дійшла і до наших днів.
Забавні звичаї існували в Канаді. Згідно з розповідями, раніше дівчина мала право зробити пропозицію чоловікові тільки 14 лютого. При цьому якщо чоловік відмовлявся, то міг отримати штраф або навіть сісти в тюрму.
Цікаве святкування дня Валентина існує в Великобританії. Жителі цієї країни обдаровують своїх улюблених червоними трояндами. У відповідь дівчата вручають чоловікам яблука, які символізують любов і красу.
Британці вітають з Днем закоханих навіть своїх домашніх вихованців, купуючи для них спеціальний корм у формі сердечок.
А в стародавні часи в Англії існувала традиція: дітей одягали як дорослих, а ті бігали по домівках і співали пісні про Валентина. А за це отримували солодощі та кілька монеток.
Жителі Уельсу вирізали з дерева «ложки любові», прикрашаючи їх ключами, замками і сердечками. Це був спосіб сказати «ти знайшов ключі до мого серця».
А в Японії прийнято вітати не жінок, а чоловіків. Напередодні свята навіть випускають спеціальні шоколадки, які називаються «Хонма». А ще в цій країні проводять щорічний конкурс на краще освідчення.
У Франції презентують своїм коханим ювелірні прикраси або інші дорогі подарунки. Але є і неординарні варіанти: їстівна білизна, лотерейні квитки або одяг з символами свята. У такому випадку головне – не бути банальним.
У Німеччині святий Валентин протегує не закоханим, а психічно хворим. Тому німці прикрашають лікарні червоними стрічками – символами цього дня. Жителі Ісландії також дещо змінили традиції свята. Люди розпалюють багаття на честь сина бога Одіна – Валі.
Італійці прозвали 14 лютого «Солодким святом». Популярним подарунком в цій країні є так звані «Baci Perugina» – горіхи, покриті шоколадом. У кожній цукерці знаходиться записка з висловлюванням про кохання. При цьому такі подарунки дарують виключно своїм половинкам.
А в італійському Турині молодята могли оголосити про свої заручини тільки 14 лютого. Але з часом ця традиція відійшла в минуле.
У Фінляндії 14 лютого називається Днем друзів. У свято прийнято вітати не коханих, а кращих друзів. Вважається, що значення свята змінилася через прагнення суспільства до рівноправності чоловіків і жінок. А, можливо, романтичні відносини, як і дружба, вимагає перш за все відданості і щирості почуттів.
День святого Валентина – це не лише свято квітів, листівок і подарунків. Це свято означає набагато більше – тому проявіть трохи уваги і любові до тих людей, які знаходяться поруч з вами.