Коли причиною хвороби стає робота

Коли причиною хвороби стає робота

Сьогодні Всесвітній день охорони праці

У такій складній науці, як збереження здоров’я, нічого кардинально нового теперішнє життя не винайшло. Допомагати порадами іншим, налаштовувати на позитивний лад значно легше, аніж дбати про себе самого. Отож, чи вміємо ми не вкорочувати собі віку, чи не забуваємо про безпеку виробничого середовища, нешкідливі умови праці, – про це розмова з в.о. начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України в Тернопільській області Федором БОРТНЯКОМ.

– Більшість нещасних випадків на виробництві відбувається через необережність самих працівників чи через недогляд керівників підприємств?

–  Це залежить від дуже багатьох факторів, іноді абсолютно непередбачуваних. Та статистика свідчить: сьогодні в Україні, за свідченням фахівців, число потерпілих через нехтування та ігнорування елементарними правилами техніки безпеки, через порушення трудової і виробничої дисципліни, правил дорожнього руху, тощо, зросло до 90 відсотків. Тому  цього року Всесвітній день охорони праці, за рекомендацією МОП, відзначається під девізом: «Стрес на робочому місці: колективний виклик».

Чимало нещасних випадків в області, що трапились минулого року, скоєні в стані алкогольного сп’яніння. На щастя, у порівнянні з попередніми періодами, тепер меншає кількість таких випадків. Також в області знижується число важких травм на робочому місці.

Допуск до роботи посадових осіб та працівників, які не мають відповідного рівня кваліфікації, низький рівень трудової дисципліни на виробництві – цей список причин травматизму можна довго продовжувати. За І квартал 2016 року в області зареєстровано 22 повідомлення про нещасні випадки на виробництві, з них 11 – страхові.

– Хіба не краще використовувати кошти Фонду на профілактику виробничого травматизму, а не виплачувати вдовам та сім’ям загиблих на виробництві? 

– Ми намагаємося пробудити у керівника відповідальність за людей, які у нього працюють, і виховати у працівника відповідальність за власне здоров’я та здоров’я оточуючих. Важлива умова успішної діяльності, спрямованої на профілактику виробничого травматизму, – системна співпраця безпосередньо зі страхувальником. Звісно, краще попередити виробничий травматизм, аніж пожиттєво забезпечувати потерпілих страховими виплатами. Це загальноприйнята практика соціального страхування від нещасних випадків у Німеччині, інших європейських державах.

Потерпілим на виробництві у 2015 році структури Фонду в області виплатили понад 28,5 мільйона гривень. Фонд фінансово забезпечує цілий комплекс послуг з медичної та соціальної реабілітації потерпілих, санаторно-курортне лікування в оздоровчих закладах України, на що за минулий рік в області виділено більше 3,08 мільйона гривень.

– Кожна трагедія  на робочому місці, кожна аварія, – це не тільки прямі збитки для Фонду, проблеми на виробництві, це й соціальний тягар,  людське горе…

–  Зафіксовані факти, коли працівник приходив на роботу у стані алкогольного сп’яніння і відсторонювався відповідною службою підприємства від службових обов’язків, проте за годину-дві знову самовільно повертався на службу, немов шукав смерті.

Звісно,  якщо людина випиває в робочий час, це не може бути в інтересах виробництва. Та чи багато з осіб, відповідальних на виробництві за безпеку праці, вносять керівникові підприємства пропозиції щодо притягнення до відповідальності працівників, які порушують елементарні вимоги?

Ці постулати безпечної праці намагаються донести до роботодавців страхові експерти структур виконавчої дирекції Фонду в Тернопільській області, коли допомагають страхувальникам. За І квартал цього року проведено 77 навчань з охорони праці в організаціях та на підприємствах Тернопільщини, взято участь в 6 семінарах з охорони праці, 12 “круглих столах” і 46 нарадах в районах і на підприємствах області, надано 148 консультацій, допомогу в розробленні 76 СУОП, в розробці 762 нормативних актів з охорони праці.

– Нас застерігають від численних небезпек: нікотину, алкоголю, інфекцій, забрудненого довкілля. Та не часто чуємо застереження від емоційного потрясіння – хвороби, яка завдає значно більших збитків від будь-якого відомого нині захворювання. Стрес на робочому місці – це вже стало звичним явищем…

– Зайві емоції – як та пара, котра виробляється двигуном, але не затрачається на рух. Своєрідний надлишок сили, який завжди пропорційний здібностям нашого розуму. Він знаходить свій вихід по-різному. Одні спалахують, виштовхуючи цю силу на оточуючих, інші ховають її в глибинах підсвідомості, що згодом позначається на здоров’ї. Стрес на робочому місці, за даними досліджень найбільших страхових компаній у світі, свідчить, що проблеми на роботі викликають захворювання частіше, ніж будь-які інші стресові фактори, такі як фінансові або сімейні проблеми.

Як сформувати культуру управління стресом на робочому місці, як потрібно боротися з ним, як мінімізувати його вплив, створити сприятливі умови праці на робочому місці – ці та інші запитання обговорюються під час заходів з відзначення Всесвітнього дня охорони праці в нашій області. Стануть предметом розмови за «круглим столом» сторін соціального партнерства на тернопільському телебаченні.

Бути всебічно уважним до людей – це не тільки правильна практика поведінки, це економічно вигідно. Захистити і зміцнити здоров’я, добробут і продуктивність праці як всього колективу, так і кожного окремого працівника неможливо без розуміння природи стресу і механізмів його впливу на людей та підприємство. А також без добре спланованої програми, яка пом’якшить його згубні наслідки і що важливіше –  попередить їх.

Зоряна ЗАМКОВА.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *