На столичних островах гинуть чайки та риба

На столичних островах гинуть чайки та риба
Фото Вечірній Київ.

Кожні п’ять хвилин на Дніпрі гине чайка

Громадськість б’є на сполох: столичний ландшафтний парк “Дніпровські острови” може перетворитися у великий  несанкціонований «заповідний» смітник. Про це пише Вечірній Київ.

Тому вже дев’ятий рік поспіль проходить Акція «Приберемо заповідні острови». На воду вийшла ціла флотилія з 57 човнів, яхт, катерів.

За кілька годин роботи на острові Малому, або, як його називають в народі – «Любові», зібрали 285 мішків сміття. Для того щоб вивозити сміття човнярі громадської організації «Відубай зашита водойм і берегів» самостійно виготовили довгу човен підвищеної місткості. Сміття з островів вивозиться на «велику землю», де його забирає транспорт Комунального підприємства «Плесо».

Чого тільки не знайшли під час Акції на островах: остови від розкладачок, горілчані пляшки, банки з під фарби, і навіть автомобільні покришки, які не зрозуміло як і для чого виявилися на острови. Але в основній масі це був пластик, в різних його проявах, від пивних пластикових пляшок до уламків пластикових виробів, в тому числі і дитячих іграшок. Цю купу “дбайливо” “збирали” туристичні пікніки.

Сміттям труяться риби

– Цей мотлох створює серйозну загрозу живим організмам – говорить керівник громадської організації «Твердиня» Юрій Федоренко – Їм труяться і давляться риби, птиці. На поверхні мікрочастинок пластмас осідають різні полютанти, які згодом виявляються в організмі птахів і риб. Дуже сильно страждають від пластикового сміття чайки, ворони, які з висоти пташиного польоту помилково приймають різнокольорові пластмаси, плаваючі на поверхні водойми або на узбережжі, за що-небудь їстівне. Пластмасове сміття накопичується в шлунково-кишковому тракті птахів, викликаючи інтоксикацію і закупорюючи вузькі проходи ШКТ. Проте, навіть великим птахам пластмаса виявляється не по «зубах». У екологічно-чистому природному середовищі тривалість життя цих птахів досягає 20-50 років. На жаль, в даний час птахи-довгожителі – це велика рідкість, 30% їх гине, наковтавшись пластмаси – кожні 5 хвилин гине одна чайка. Після розкладання пташиної туші залишається, буквально, купа сміття.

– Прикро, коли знаходиш в піску розбитий гранований стакан або осколки горілчаних пляшок. На островах відпочивають з дітьми. І при зустрічі з такими «знахідками» може статися трагедія. Адже на островах немає рятувальних і медичних служб. Люди надані самі собі … – каже керівник Громадської організації «Ветеранський волонтерський союз» Максим Кузеня – Пластикова пивна пляшка розкладається в природному середовищі до чотирьохсот років, виділяючи при цьому отруйні і вбивають усе живе навколо канцерогенні.

Кому належать Дніпровські острови?

– На жаль засобів, ледь вистачає на прибирання закріплених за нашим підприємством локацій (це переважно зони відпочинку і пляжі). Острови нам офіційно не передані. Без створення єдиної адміністрації і без минулого всі етапи узгодження Проекту організації території – дніпровські острови приречені. Якщо оцінювати ситуацію з нашими островами тверезо, то вона плачевна – розповідає заступник Генерального директора КП «Плесо» Олександр Борисов. – Якщо ми не хочемо, щоб унікальні зелені зони на акваторії Дніпра, включаючи заповідні ділянки, перетворилися в несанкціоновані звалища, необхідно негайно брати ситуацію під контроль і наводити на них порядок. У свою чергу, наше комунальне підприємство готове спільно з громадськістю встановити майданчики для акумуляції сміття в одному місці, а також здійснювати регулярний візуальний моніторинг островів. І якщо де-небудь обстановка буде тривожною, будемо бити на сполох і організовувати масштабні суботники. Вважаю безцінною ініціативу Акції «Приберемо заповідні острови».

– Регіональний ландшафтний парк “Дніпровські острови”, який займає площу понад 1200 гектарів, був створений Київрадою ще в 2004 році. Організацію території парку і його зміст повинен здійснювати комунальне підприємство “Плесо”, а фінансування – Київська міська державна адміністрація. Однак і до цього дня рішення Київради не виконано, межі парку не встановлені, проект організації території та проект його змісту не розроблений, охоронне зобов’язання на КП “Плесо” не виписано, – сказав Михайло Ковальчук, з організації «Національно-патріотичний рух України».


– У регіональний ландшафтний парк «Дніпровські острови» входить 34 острова: Муромець, Лопухова, Долобецький, Веницианський, Труханів, Жуків, Ольжин, Великий, Малий, Дикий, а також острова без назви. Всі 34 київські острови заповідні – каже голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков – Хоч і створено регіональний ландшафтний парк «Дніпровські острови», але до сих пір в ньому немає адміністрації і не створена юридична одиниця. Тобто островами ні хто не займається, ситуація пущена на самоплив. Але ж вони мають серйозне значення для всієї еко- системи Дніпра. Так само не можна переоцінити їх значення для міста і киян. Острови – це сімейний відпочинок. Але, якщо не пропагувати цивілізоване, дбайливе ставлення до природи, то острова потоне в смітті … Ще однією проблемою є територіальна незахищеність заповідників в межах міста, адже їх межі не винесені в натуру. Тому в минулому році під час Акції були встановлені межові охоронні знаки та інформаційні стенди регіонального ландшафтного парку «Дніпровські острови». На них вказано статус кожного з островів, його розміри і дозволена на ньому рекреаційна діяльність. Дуже хочеться вірити, що завдяки цій Акції, нарешті до проблеми островів чиновники підійдуть комплексно.

Джерело: Вечірній Київ (за матеріалами прес-служби Асоціації рибалок України).

Фото Вечірній Київ.





Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *