Новий Верховний Суд на 96% складатиметься з нових людей

Новий Верховний Суд на 96% складатиметься  з нових людей

Безпрецедентний запит суспільства на оновлення судової системи призвів до її комплексного реформування. Зокрема, змінилася структура судової системи – були ліквідовані вищі спеціалізовані суди, і, вперше в історії України, з чистого аркуша, через конкурс, створюється вищий орган судової влади – Верховний Суд (далі – ВС), який запустить імпульс змін до судів нижчих інстанцій.

Минулого тижня Вища кваліфікаційна комісія суддів оголосила результати конкурсу. Якщо їх підтвердить Вища рада правосуддя,  то новий Верховний Суд на 96% складатиметься з нових людей. А переможцями конкурсу стали не лише судді, а й правозахисники з досвідом роботи в Європейському суді з прав людини, вчені,  науковці та колишній доброволець, який брав участь в обороні Донецького аеропорту.

Рівні умови

За посаду судді ВС вперше потрібно боротися на відкритому та чесному конкурсі, а не приймати посаду як даність у вигляді призначення. Жодної спадкоємності – судді нинішнього Верховного Суду змагаються за місця нарівні з колегами з місцевих судів. Великі надії Вища кваліфікаційна комісія суддів (далі – ВККС) покладає на «свіжу кров» – адвокатів і юристів-науковців, котрим вперше випала можливість стати суддею ВС. І недаремно, адже минулого тижня ВККС оголосила переможців конкурсу.

Серед переможців – лише 5 суддів діючого Верховного Суду України, тобто завдяки конкурсу склад  Верховного Суду оновився на 96%. Адвокатів та науковців у рейтингу – майже 30 %. Серед переможців конкурсу ми бачимо професорів та викладачів вищих навчальних закладів, правозахисників з досвідом роботи в Європейському суді з прав людини, адвокатів, які отримали освіту в провідних міжнародних університетах.

Зокрема, адвокат, доцент кафедри теорії та філософії права Львівського національного університету Дмитро Гудима. Він відомий своєю соціальною активністю, науковою і правозахисною діяльністю, а також є співавтором кількох законопроектів, представляє інтереси громадян в кількох десятках справ у Європейському суді з прав людини.

Ганна Вронська – адвокат, яка отримала освіту в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, проходила професійне стажування в США та неодноразово входила до списку 100 найкращих адвокатів України, теж отримала можливість здійснювати правосуддя у новому Верховному Суді.

До речі, список переможців Касаційного адміністративного суду при Верховному Суді очолила доктор юридичних наук, професор Тетяна Анцупова. В основному займається питаннями застосування міжнародного права, а також застосування практики Європейського суду з прав людини.

У списку переможців конкурсу є Олександр Мамалуй – харківський суддя, кандидат юридичних наук. Добровольцем воював за незалежність України в гарячих точках антитерористичної операції. Він обороняв Піски, Первомайське, Авдіївку, Опитне, Донецький аеропорт. А вже найближчим часом Олександр Мамалуй матиме змогу працювати у найвищому органі суддівської влади – Верховному Суді.

Можна і далі перераховувати переможців конкурсу, які раніше не могли й подумати, що будуть змагатися за таку посаду на публічному рівні. Зараз залишилось небагато. Надіслати рекомендації про призначення кандидатів суддями до Вищої ради правосуддя (далі – ВРП), яка розгляне їх та внесе відповідне подання Президенту України для призначення. Президент підписує Указ, його роль  – церемоніальна. Тут реалізується одна з основних засад Конкурсу та судової реформи – деполітизація. Усунення від процесу призначення суддів будь-яку політичну складову.

Незручні питання

Про початок конкурсу на посади 120-ти суддів нового Верховного Суду ВККС оголосила дев’ять місяців тому. Документи подали 846 кандидатів. Після перевірки документів Комісією, а також спеціальної перевірки держорганами, 653 кандидати були допущені до першого етапу – тестування. Після тестів і практичних завдань, складених незалежними вченими, експертами з України та ЄС, залишилося 382 кандидати. Пізніше був революційний, навіть для світової практики, етап. Він стартував з IQ і психологічних тестів. «Співбесіди будь-який бажаючий міг подивитися в режимі реального часу на каналі ВККС в YouTube. Часто кандидатів бентежили питання на кшталт: «Коли ви останній раз були в театрі?» або «Яку книгу ви зараз читаєте?», – розповідає член ВККС Андрій Козлов. – Деякі кандидати, надивившись співбесід конкурентів, як докази приносили книги!». Але, звичайно, найбільш незручними були не ці питання.

Під час співбесід обговорювалися досьє, що містять всі дані: від трудової книжки – до податкової декларації, а також матеріали, підготовлені Національним антикорупційним бюро (НАБУ). У них детально розписано місце роботи всіх родичів, особливо тих, які працюють у державних органах, як часто кандидат та його рідні перетинали держаний кордон. Окрім Комісії, «у нокдаун» кандидата відправляла і «Громадська рада доброчесності» (далі – ГРД), яка паралельно оцінювала корупційні ризики. Негативний висновок ГРД позбавляв  кандидатів критично важливих балів та навіть виключав з конкурсу. При цьому функції  Ради захищені «Законом про судоустрій та статус суддів». Таким чином ГРД надали 140 негативних висновків стосовно кандидатів до ВС, з яких 51 – не підтвердили здатності здійснювати правосуддя.

Глава ВККС Сергій Козьяков наголошує, що в перший же робочий день на новий ВС впаде близько сорока тисяч справ, які потребують термінового розгляду.

«Уроки, які дасть процес відбору кандидатів у судді Верховного Суду, стануть в нагоді для перезавантаження всієї судової системи України. І це перезавантаження починається з 600 вакансій на посади суддів нижчих інстанцій», – наголошує у свої виступах Довідас Віткаускас, Координатор проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні».

Список гарантій

Наступний етап після конкурсу до ВС – оцінювання суддів апеляційних судів і судів загальної юрисдикції. Критична більшість нових людей перезавантажить систему. Це повинен відчути кожен, хто буде звертатися в суди всіх інстанцій.

Гарантією того, що процес «не відкотиться» назад, є закріплений в Конституції статус Вищої ради правосуддя (далі – ВРП) – як органу, незалежного від Верховної Ради і Президента. Саме ВРП приймає остаточні рішення щодо кандидатур переможців конкурсу. Як і в більшості європейських країн, Президенту залишається лише підписати відповідні призначення.

Крім реального відділення законодавчої влади від виконавчої, ефективність реформи повинен гарантувати ще цілий ряд законодавчих норм і громадських ініціатив. Діяльність суддів перебуває під пильною увагою НАБУ і Національного агентства щодо запобігання корупції, не кажучи вже про громадських активістів та журналістів. Також закон зобов’язує суддів щорічно заповнювати декларації доброчесності і сімейних зв’язків, підтверджувати законність джерел своїх доходів.

Результат зрозумілий

Кваліфікаційне оцінювання повинні пройти всі судді без винятку. Воно розставить крапки над «i» не тільки щодо професійних якостей нинішніх суддів, а й щодо їх репутації та доброчесності. Місія: прибрати із судів тих, хто не гідний вершити правосуддя; почати поважати тих, в чиїй біографії немає темних плям.

З червня до кінця вересня минулого року з судової системи за власним бажанням звільнилися 1600 осіб. Настільки масовий вихід легко пояснює саме процедура кваліфікаційного оцінювання, яка зобов’язує в прямому ефірі озвучувати матеріали НАБУ. Оприлюднення змісту електронних декларацій як самих кандидатів, так і їх родичів, для багатьох служителів Феміди виявилося непрохідним тестом.

Терапія виявилася шоковою: в Україні дотепер залишаються вакантними близько 40% суддівських посад. «У судах «зависли» на невизначений термін як звичайні господарські справи, так і термінові, глибоко особисті питання, на кшталт справ про усиновлення дитини або апеляції людей, яких незаконно утримують в СІЗО, – розповідає Сергій Козьяков. – Тому терміновість формування нового Верховного Суду і подальшу перевірку з призначенням на посади суддів всіх інстанцій неможливо переоцінити».

При цьому Сергій Козьяков підкреслює, що відкритий конкурс і процеси з ним пов’язані подобаються не всім і зачіпають кровні інтереси широкого кола осіб, які є не тільки всередині судової системи, а й навколо неї. Працювати в умовах постійних інформаційних атак – завдання надскладне. Крім того, реформа «не злетить» без нових процесуальних кодексів та впровадження ефективного електронного суду, який знизить навантаження.

«Це – найкращий склад Верховного Суду за останні 25 років. Переможцями стали 16 науковців, 9 адвокатів та 4 кандидати із сукупним стажем. У Португалії передбачено квоту 10% для категорії «не судді» у складі Верховного Суду. Ми у 2,5 рази перевищимо цей показник», – наголошує Сергій Козьяков. У жодній країні світу представники судової системи не обираються при такій активній участі громадськості. Міжнародні експерти стверджують, що цей український досвід може піти на користь і більш розвиненим демократіям.

Богдан ЛУК’ЯНЧУК.

Автор
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *