Революція Гідності триває…

Революція Гідності триває…

І триватиме доти, поки везуть зі Сходу домовини. Поки не покарають останнього злочинця, який убивав майданівців, і тих, хто винуватців покриває. Поки «слуги народу», які прийшли до влади на крові українців, перестануть дурити націю псевдореформами і порожніми обіцянками. Поки в державі не буде справжньої еліти, роль якої зараз виконують дядьки з мішками грошей… Правду кажуть, одним із досягнень Революції Гідності є те, що Майдан відкрив людям очі: злодій у вишиванці чи без вишиванки – це однаково небезпечне зло.

Майдан був не за Європу – за Україну

Ніхто не думав, що день 21 листопада 2013 року, коли відчайдухи-ідеалісти без політичних гасел і партійних прапорів вийшли, аби нагадати владі й чиновникам, що ті повинні прислухатися до народу, змінить країну і світ. Що невдовзі вируватиме Майдан. У людей з дерев’яними  щитами пропаде страх. Ангелами злетить розстріляна Небесна Сотня…

Тепер дехто з вітчизняних горе-політологів каже: українці вийшли на Майдан, аби отримати «безвіз». А недруги в унісон запитують: і що, отримали?

Не за відсутність у паспорті візи і не за євроінтеграцію виходили на Майдан. За гідність! За свободу! За Україну! Адже там були люди різних статків, віку, статусу. І кожен, очевидно, розумів: куля не вибирає.

…Минуло три роки. Як не прикро, жоден із підозрюваних у розстрілах Небесної Сотні не покараний. За розповідями родичів загиблих, нині є лише 25 вироків суду. Переважно щодо так званих «тітушок», які отримали лише умовні терміни. До речі, хто ці міцні нахабні парубки? Вони матеріалізуються і після Майдану, особливо, якщо хтось із бізнесменів-політиків «наводить» лад на місці незаконної забудови або чергового рейдерства.

Стосовно ж розслідування у справі Небесної Сотні, у Департаменті спецрозслідувань Генпрокуратури кажуть: воно затягується, бо не вистачає слідчих. Аби провести експертизу куль, які витягли з тіл загиблих, необхідна спецтехніка. А такий мікроскоп в Україні один-єдиний! На новий прилад за три роки держава так і не виділила грошей. Отож, пояснюють юристи, без проведення цього дослідження неможливо точно сказати, хто саме і з якої зброї стріляв.

Також у Генпрокуратурі кивають на суди: там затягують розгляд справ.

«Реформа» кишень – замість реформи країни

Під час Майдану політики обіцяли швидке реформування держави. Українці повірили. Адже заяви були зроблені після загибелі Небесної Сотні.

Обіцяли чесну владу. Побороти олігархат. Захистити економіку від тиску податківців, митників, силовиків. Позбавити преференцій «слуг народу». Реформу судової системи. Боротьбу з корупцією і ще багато чого…

Три роки – не так уже й багато часу для змін, тепер виправдовуються політики. Все буде гаразд, але через… Коли? Втомившись очікувати, запитує пересічний українець, підраховуючи дебет-кредит у своєму худенькому гаманці. Коли? Запитує суспільство, спостерігаючи, як провалилася судова реформа, навіть не розпочавшись. А з нею й люстрація. Як у владі знову окопуються шанувальники Януковича. І як пухнуть «реформовані» кишені – від нардепів – до районних чиновників та мерів невеличких містечок.

Понад 70 відсотків українців переконані: рівень корупції в країні не знизився, а влада не хоче викривати хабарників. Про це йдеться у дослідженні «Барометр світової корупції» за 2016 рік, підготовленому міжнародною антикорупційною організацією «Transparency International». Більше половини співвітчизників вважають корупцію однією з головних проблем у державі. І майже половина не сумнівається в тому, що на урядові рішення в країні впливають олігархи. 86 відсотків негативно оцінили намагання влади викорінити корупцію. Найбільше хабарників, на думку українців, серед держслужбовців, нардепів, податківців, суддів і поліцейських. До речі, президента і прем’єра корупціонерами назвали 60 відсотків респондентів.

Зараз Україна, Вірменія, Боснія і Герцеговина, Литва, Молдова, Росія і Сербія – найбільш корумповані країни в Європі та Центральній Азії, повідомляє «Transparency International». І наша держава, серед перелічених, – найменш активна у подоланні корупції. А поки не буде подолано корупцію, доти не здолати економічну кризу.

Чимало нинішніх політиків майже не відрізняються від попередників

Президент Петро Порошенко, виступаючи на урочистостях з нагоди Дня Гідності та Свободи, заявив: за останні три роки країна не змогла підвищити життєвий рівень громадян. «Є одна дуже суттєва і головна перешкода, яка не дала більшості українців можливості відчути очевидне зближення з Європою. На жаль, за три роки за рівнем життя ми не наблизилися до європейських стандартів», – сказав глава держави. І пояснив це значними витратами на фінансування Збройних сил.

А в компанії «GFK», оцінивши купівельну спроможність громадян 42 європейських держав, констатують: зараз українці – найбідніші в Європі. Ми – на останньому місці у списку. І, зокрема, й через те, що за останні два роки неймовірно подешевшала гривня.

Чимало політиків і чиновників у всіх бідах українців звинувачують війну. Списують на неї вкрадені гроші, огріхи у своєму керівництві тощо. Але проблема в іншому: за три роки після Революції Гідності жодна реформа в Україні не доведена до кінця. Замість викорінювати з владної, судової та інших сфер «спеціалістів», які гальмують чи відверто саботують поступ держави, система бореться з добровольцями, волонтерами, активістами. Чи були б ті «борці» зараз на своїх посадах, якби не Майдан? І чому самі не стали добровольцями, коли почалася війна? А пішли захищати Батьківщину, власне, чимало майданівців…

Водночас дехто з політологів нарікає: проблема сучасної України в тому, що немає героїв. Як це – немає? Хіба українці, які боролись на Майдані, не герої? А хлопчиська, які котили шини у пекло протистояння? А ті, що вже на небесах? Ті, хто боронить Вітчизну на Сході? Хто допомагає армії? А школярики, які шлють на фронт малюнки і молитви?.. роблема сучасної України в тому, що чимало нинішніх політиків майже не відрізняються від попередників. Іншим дехто із них був лише на сцені Майдану…

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *