У Тернополі діти на візках малюють картини, щоб заробити на пандуси (ФОТО)

У Тернополі діти на візках малюють картини, щоб заробити  на пандуси (ФОТО)

Чому Тернопіль не пристосований для людей з обмеженими можливостями і як це змінити? Хлопчики й дівчатка на візках мріють про місто, у якому можна гуляти без бар’єрів. Чи подарує їм влада світ не лише із вікна?

DSC_0020

Валерію Федчині – 14 років. Він любить проводити вільний час із друзями, а коли дозволяє погода, гуляти на вулиці. Але для Валери це – майже нездійненна мрія. Хлопець вчиться у Тернополі в навчально-реабілітаційному центрі для дітей із церебральними паралічами. Через недугу він переміщається у візку. Всього в реабілітаційному центрі вчиться 125 діток. Для багатьох з них прогулянка містом – справжній марафон, де весь час доводиться долати перешкоди, як-от високі бордюри та сходинки. Тому їх так рідко можна побачити за межами їхньої школи.

DSC_0005

Такі різні – такі рівні

– Ми весь час відчуваємо по місту бар’єри. На візку складно проїхати навіть кілька метрів. Всюди ями, у яких можна застрягнути, – пояснює Валера.

Минулого понеділка у нього було маленьке свято – разом зі своїм вихователем і друзями він приїхав у краєзнавчий музей. Діти з обмеженими можливостями і дорослі в інвалідних візках малювали тут картини, щоб їх продати, а на зібрані кошти облаштувати у Тернополі пандус й зробити місто трошки доступнішим для всіх.

«Такі різні – такі рівні» – благодійну акцію з такою назвою започаткували у Львові. Тепер її проводять в інших містах. Для людей з різними вадами здоров’я – це одна з небагатьох можливостей показати владі, що вони існують і потребують уваги.

– У Львові ми влаштовували виїзд на природу з інвалідами-візочниками, і в нас зародилася ідея такої акції, – розповідає Андрій Федуняк з організації «Розвиток громади». – Її мета – привернути увагу до потреб цих людей, показати, що вони такі ж громадяни, як усі. Може, з’являться меценати, може, влада проявить більше уваги й почне нарешті облаштовувати зручні пандуси по всьому місту.

DSC_0045

Скрипалька з особливими можливостями

Разом з дітьми малювали картини і двоє дорослих – музикант обласної філармонії Наталія Чухарська та громадський активіст Олександр Башта. Обоє користуються інвалідними візками, і тема пандусів для них особливо актуальна.

Пані Наталя грає у симфонічному оркестрі. Для своїх колег вона – людина з особливими можливостями. Адже потрібні велике бажання і витримка, аби на візку добиратися на репетиції та концерти.

– Тернопіль, на мою думку, взагалі не облаштований для людей на візках. Може, тільки на 3-5 відсотків, це болюче питання, – говорить вона. – Державні будівельні норми щодо облаштування будинків і споруд пандусами були прийняті ще у 2007 році. Але вони не враховуються і не виконуються, а якщо і виконуються, то для галочки. Різні споруди не відповідають потребам інвалідів. У філармонії є металеві, як я їх називаю, «рейки», але я на роботу заїжджаю з іншого входу, то для мене там облаштували спеціальний заїзд.

Окрім пандусів, великою проблемою є проїзд у громадському транспорті. У Тернополі досі людині на візку сісти в тролейбус без допомоги не легше, мабуть, ніж канатохідцю пройти по линві над прірвою.

– До роботи я добираюся на таксі. Гарні в нас таксисти. Мало таких, які виказують невдоволення, побачивши візок, більшість дуже привітні та допомагають, – зауважує пані Наталя.

DSC_0063

«Те, що ми не бачимо людей на візках, не означає, що їх нема»

Створені під час акції малюнки 27 листопада можна буде придбати під час благодійного аукціону. Відбудеться він у Тернополі в арт-барі «Коза». Організатори акції запрошують відвідати його політиків, бізнесменів, меценатів, небайдужих тернополян. Від отриманих коштів залежатиме, який саме пандус облаштують у місті.

– Ситуацію в Тернополі треба змінювати нам усім разом, – зауважує співорганізатор акції, тернополянка Мирослава Денисюк. – Зробити це не так складно, потрібна лише допомога міської влади. У сусідньому Івано-Франківську на маршрут вийшли два тролейбуси з відкидними пандусами. Вони мають кнопки виклику водія і спеціальне місце для людей на візках, облаштоване пасками безпеки, щоб візок не їздив і не колихався. Тобто є такі тролейбуси європейськогого взірця, але треба міській владі звернути увагу, щоб ми давали можливість цим людям виходити більше на вулицю і заявити про себе. Бо те, що ми сьогодні не бачимо дорослих і дітей на інвалідних візках у місті, не означає, що їх немає. Просто їм надзвичайно складно вибратися з квартири і добратися будь-куди у місті.

– Проблема з пандусами в Тернополі є, – зауважує Ірина Базилевська, директор обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів. – Будемо сподіватися, що крок за кроком досягнемо бажаного результату. Наш Фонд радо підтримав таку ініціативу. Люди з обмеженими можливостями дуже творчі. Для них це також можливість проявити себе і показати, що вони можуть іноді більше, ніж будь-хто з тих, які вважають себе абсолютно здоровими.

Під час акції діти малювали сонячні картини. Птах летить у блакитному небі, сонце сходить над горизонтом. Вони не розуміють, чому так складно дорослим облаштувати пандуси, щоб вони могли милуватися цією красою не лише з вікна квартири.

DSC_0055

DSC_0049

Антоніна БРИК.

Автор




Схожі публікації

1 коментар

  1. Avatar
    галина

    А ви зам1сть того, щоб п1дтримувати вбивць мирних людей на Донбас1 . на т1 кошти зробили б пандуси для д1ток нещасних, ваших земляк1в. жител1в р1дного м1ста. А арм1ю хай утримуе Порошенко за грош1 утриман1 в1д продаж1 сво1х фабрик.

    Відповісти

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *