Збірна України незабаром може підсилитися одразу кількома іноземними футболістами, які отримають українське громадянство. З огляду на це «Еспресо» нагадав уболівальникам імена іноземців, які у різні роки вже одягали синьо-жовту форму.
Артем Мілевський,
білорус, виступав за збірну у 2006 – 2012 роках. Зіграв 50 матчів і забив 8 голів.
Серед натуралізованих футболістів білорус Артем Мілевський є рекордсменом збірної України за кількістю проведених матчі та голів. В Україну мінчанин переїхав ще юнаком на запрошення київського “Динамо». У складі молодіжної збірної України Мілевський став віце-чемпіоном Європи-2006 і цього ж сезону потрапив до складу національної команди на фінальну частину Чемпіонату світу. Також нападник грав за Україну на домашньому Євро-2012. Зараз Артему 32 роки, він грає у клубі другого російського дивізіону “Тосно”.
Юрій Калітвінцев,
росіянин, 1995 – 1999 р.р., 22 – 1.
Юрія Калітвінцева більшість фахівців вважає найкращим “легіонером” в історії української збірної. Цей півзахисник опинився у Києві у 1994 році, коли “Динамо” запросило 26-річного футболіста з “Нижнього Новгорода”. Юрій з відмінним баченням поля, пасом та потужним ударом швидко став лідером “Динамо” та капітаном збірної України. Проте він відіграв за національну команду не так вже й багато, оскільки у 2000 році завершив ігрову кар’єру. Згодом Калітвінцев став тренером і привів юнацьку збірну України до золотих нагород на Чемпіонаті Європи-2009. Виконував обов’язки головного тренера української національної команди, був асистентом Олега Блохіна на Євро-2012. Зараз 48-річний Калітвінцев очолює московське “Динамо”, яке грає у другому російському дивізіоні.
Марко Девіч,
серб, 2008 – 2014 р.р. 35 -7.
Марко Девіч не виявляв особливого бомбардирського таланту ні у своїх сербських клубах, ні у луцькій “Волині”, яка була його першою командою в Україні. Але після переходу у харківський “Металіст” форвард став демонструвати відмінну результативність та отримав запрошення грати за збірну України, якій саме бракувало “забивного” нападника.
Девіч зіграв за українців на Євро-2012, де запам’ятався знаменитим голом-фантомом у ворота Англії, який угорський суддя Віктор Кошшаї не зарахував. Після переходу до російського “Рубіна” Девіча припинили викликати до збірної України. Цієї зими 33-річний футболіст перейшов до “Ростова”.
Віктор Леоненко,
росіянин, 1992 – 1996 р.р., 14 -6.
Віктор Леоненко опинився у нашій збірній одразу після переходу до “Динамо” у 1992 році. Вихованець тюменського футболу був кращим гравцем України початку 1990-х, однак за національну команду зіграв мало.
У відбір Чемпіонату світу-1994 українців не пустила ФІФА, а потім проблеми розпочалися вже у нього. Зараз 47-річний Леоненко працює експертом на телебаченні.
Олександр Алієв,
росіянин, 2008 – 2012 р.р., 28 – 6.
Олександр Алієв прийшов у “Динамо” разом з Артемом Мілевським з академії Павла Яковенка. Проте у збірній півзахисник грав помітно менше свого найкращого друга. Алієв володів потужним ударом та добре виконував штрафні, проте у середній лінії діяв занадто прямолінійно і конкуренцію іншим креативним хавбекам програвав. Востаннє у футболці збірної України він зіграв на Євро-2012 проти Франції, а після того, як залишив “Динамо”, до національної команди не викликався. Останнім клубом 32-річного Алієва був казахстанський “Тараз”, який він залишив восени минулого року через проблеми з алкоголем, які переслідують росіянина впродовж усієї кар’єри.
Едмар,
бразилець, 2011 – 2014 р.р., 15 – 1.
Бразильський півзахисник Едмар приїхав до України в 2003 році, де потрапив до сімферопольської “Таврії”. У цій команді хавбек працював під керівництвом Михайла Фоменка, який згодом зробив його незамінним гравцем збірної України у відборі до Чемпіонату світу-2014. Едмар став першим натуралізованим бразильцем в українській команді, але швидко втратив місце у складі, після того, як фінансові проблеми розпочалися у його тодішньому клубі – харківському “Металісті”. Цієї зими 36-річний Едмар, який одружився з українкою та взяв собі прізвище Головський, перейшов до американського клубу однієї з регіональних ліг “Бока Ратон”.
Сергій Серебренников,
росіянин, 2001 – 2006 р.р., 12 – 1.
Росіянин Сергій Серебренников опинився у “Динамо” у 1999 році разом з двома своїми співвітчизниками – Артемом Яшкіним та Сергієм Кормільцевим на запрошення Валерія Лобановського.
З ініціативи тренера ця трійця згодом була “заграна” й за українську збірну. Найдовше там затримався саме Серебренников, який, залишивши “Динамо”, зробив непогану кар’єру у Бельгії, де грав за “Брюгге” та став чемпіоном країни. Зараз 40-річний Сергій працює футбольним агентом.