Якщо нардепів стане 300 замість 450 – українцям стане легше на голову і на гаманець

Якщо нардепів стане 300 замість 450 – українцям стане легше на голову і на гаманець
У багатьох політпартіях під час виборчих процесів традиційно нарікають, мовляв, недостатньо грошей на проведення агітації, висвітлення діяльності тощо. Посилаються на різні причини. Та чи варто вже так прибіднятися? По-перше, незаможні українці партій не мають і в політику не йдуть. А, по-друге, кошти, витрачені на піар-кампанію, партіям-переможцям поверне державна казна. Тобто, платники податків. Згідно із законом, з держбюджету компенсується 100 відсотків витрат кожної з партій, яка подолала 5-відсотковий бар’єр та пройшла до парламенту.

От і за торішню виборчу кампанію парламентські партії отримали повне відшкодування своїх витрат. А це – майже півмільярда гривень. Центральна виборча комісія перерахувала ці гроші політсилам, повідомили у відомстві на інформаційний запит Громадського руху «ЧЕСНО».

Кому ж дісталося найбільше із суми компенсації, що складає 467,3 мільйони? Першість – у партії «Слуга народу» – повернули 114,6 мільйонів гривень. Далі «Голос» – 105,7 мільйонів. «Європейська солідарність» отримала 99,5 мільйонів. «Батьківщина» – 87,2 мільйони. Замикає щасливу п’ятірку «Опозиційна платформа – За життя» із 60,3 мільйонами.

Відшкодування витрат на виборчу кампанію запровадили, аби стимулювати партії виводити свої бюджети з тіні та компенсувати їм значні видатки на кампанії. Проте, як зазнає «ЧЕСНО», на практиці прозорішою виборча кампанія не стала, «сірі каси» працювали й далі. Відкритим залишається й питання походження коштів, які витрачаються на кампанії.

Загалом торік на виборчу кампанію партії офіційно витратили понад 900 мільйонів гривень. Витрати мажоритарників склали ще 477,8 мільйонів, однак третина їхніх звітів недоступні, тож сума неповна. Є що приховувати?

Узагалі, недомовки, кулачні бої, непрофесійність деяких народних обранців, політичні скандали і просто скандали супроводжували український парламент завжди. А висловлювання окремих нардепів стають «перлами». Нинішня Рада винятком не стала. Політична «грамотність» та «коректність» деяких депутатів обурюють багатьох виборців. Уже і в собак від цього шерсть дибки стає, жартують українці. Фраза «продай пса – заплати за газ» – стала «крилатою».

Замість того, аби бігати по телеканалах та давати людям недолугі поради, парламентарям є над чим працювати. Бо рейтинг довіри до влади падає. Ще минулого місяця Верховній Раді довіряли 37 відсотків українців, а зараз ця цифра складає лише 23 відсотки. «Ми фіксуємо зниження задоволенням ситуацією в державі, відповідно, це відбивається на народних обранцях та на уряді, який відповідає за економічну частину», – сказав керівник соціологічної групи «Рейтинг» Олексій Антипович. І пояснив: зниження довіри падає, найперше, через заяви нардепів, високі зарплати та надбавки чиновникам. За його словами, звичайний українець роздратований величезним розривом між тим, які він отримує доходи, та тим, які виписують собі чиновники. Саме це визначає ставлення до влади. Тому владі потрібно комунікувати з народом та розповідати про реальні результати.

А проблем у державі багато. Корупцію й агресію Росії на Донбасі українці вважають головними перепонами, які заважають розвитку країни. Так, за даними опитування фонду «Демініціативи» Центру Разумкова, 69 відсотків респондентів вважають, що найбільше заважає розвитку України корупція. А 68,9 – вказали на війну на Сході. 30,7 відсотків українців назвали однією з головних проблем засилля олігархів в економіці. 25 відсотків – відсутність професіоналів у владі. 24,8 – міграцію та виїзд працездатного населення з країни. 17,3 відсотки – популізм політиків.

До слова, спікер Ради Дмитро Разумков повідомив, що парламент розгляне питання про скорочення кількості депутатів із 450 до 300. Враховуючи, що населення України скоротилося, є сенс зменшити кількість нардепів, погоджуються експерти. Українці також не проти. Може, толку більше було б. А від того – і державі краще, і на голову народу легше. Та й для бюджету дешевше. От лише, чи проголосують народні обранці?

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *